reklama

Akcie Švýcarské národní banky lámou rekordy, srovnávají je s modrým mauritiem. Sedm procent drží německý profesor

  • Hodnota akcií Švýcarské národní banky se od začátku roku více než zdvojnásobila.
  • K růstu ceny však dochází za velmi nízkých objemů obchodů. Denně se obvykle zobchoduje nanejvýš deset kusů.
  • Nejvýznamnějším akcionářem Schweizerische Nationalbank je německý profesor Theo Siegert. Drží téměř sedm procent akcií.
Hodnota akcií Švýcarské národní banky dosahuje vynikajících výsledků. Hodnota akcií Švýcarské národní banky dosahuje vynikajících výsledků. Foto: ČTK/AP

Prudce nahoru zamířila v posledních týdnech cena akcií Švýcarské národní banky (Schweizerische Nationalbank či Swiss National Bank). Přestože se jedná o centrální banku, s akciemi je možné obchodovat na burze, konkrétně na Swiss Stock Exchange. Zatímco ještě na začátku června se jedna akcie dala nakoupit za 1930 franků za kus, v současnosti se již kurz blíží 3500 dolarům. Od začátku roku pak již akcie posílily o více než 120 procent.

"Na cenu akcií banky má vliv zejména vývoj kurzu franku, zisky na akciových pozicích a spekulace na možný zpětný odkup akcií. Nízká likvidita zdůrazňuje pohyby ceny nahoru i dolů," uvedl analytik BH Securities Martin Vlček.

Právě nízká likvidita zřejmě sehrává důležitou roli, k nárůstu kurzu dochází za poměrně nízkých objemů obchodů, obvykle se zobchoduje maximálně 10 kusů. V první polovině roku dokonce v mnoha obchodních dnech neproběhl na akciích SNB žádný obchod. Je to hlavně dáno tím, že vydaných akcií je pouze 100 tisíc kusů a většina vlastníků je drží dlouhodobě.

Kromě kantonů vlastní akcie například regionální banky, další veřejné instituce, a dokonce i soukromí investoři. Největším individuálním investorem ke konci roku 2016 byl německý byznysmen, manažer a profesor Theo Siegert, který v centrální bance vlastnil 6720 kusů akcií, tedy téměř sedmiprocentní podíl.

Podle jedné teorie větší zájem o akcie SNB nastartovalo červencové doporučení německého investičního newsletteru Actien Börse. Ten přirovnal cenné papíry Švýcarské národní banky vzhledem k jejich vzácnosti k legendární známce modrý mauritius. Důvodem zájmu o akcie SNB může být i jejich využití jako bezpečného přístavu pro období geopolitické nejistoty. Vzhledem k malému počtu akcií však tohoto "přístavu" nemohou příliš využít institucionální investoři, kteří obvykle disponují prostředky v řádech (desítek) miliard franků, eur či jiné měny.

Další vysvětlení je, že někdo z investorů nakupuje akcie SNB kvůli dividendě. Ta sice není nijak vysoká, ze zisku za loňský rok činila pouze 15 franků, stále však nabízí kladný výnos v porovnání s desetiletými švýcarskými vládními dluhopisy. Ty mají kvůli uvolněné měnové politice SNB aktuálně záporný výnos minus 0,1 procenta.

Šance na vyplácení dividendy za letošní rok se navíc v průběhu léta zvýšila, protože oslabení franku z posledních týdnů snížilo pravděpodobnost, že by SNB utrpěla ztrátu z důvodu přecenění obrovských devizových rezerv směrem dolů. V takovém případě by mohla přistoupit k pozastavení výplaty podílu ze zisku.

Za připomenutí stojí, že významnou část svých obrovských devizových rezerv drží SNB v zahraničních akciích a dluhopisech, patří mimo jiné mezi akcionáře technologických firem jako Apple, Microsoft a Facebook.

Rezervy SNB podobně jako ČNB nahromadila díky intervencím proti posilování měny. Na rozdíl od ČNB v nich však nadále pokračuje. Pověst franku jako bezpečného přístavu totiž neustále láká nové zahraniční investory a přílišné zhodnocování měny by vedlo ke zdražení exportů švýcarských firem.

Vývoj akcií švýcarské centrální banky (franky)
akcie SNB
Zdroj: Thomson Reuters
Jaroslav Krejčí
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

David Rath podal ústavní stížnost, nelíbí se mu rozhodnutí Nejvyššího soudu o odposleších v jeho kauze

reklama