reklama

Britský ministr financí Philip Hammond: Británie zůstane pevným spojencem střední Evropy

Názory
  • Chceme lidem ze střední Evropy, kteří pracují a žijí v Británii, nabídnout určitou jistotu, říká ministr.
  • Občané zemí visegrádské čtyřky jsou součástí ekonomického, kulturního a sociálního života v naší zemi.
  • Británie bude i po odchodu z EU vojensky podporovat její operace, spolupracovat na sankcích a projednávat společné postoje v oblasti zahraniční politiky.
Zůstaneme přáteli, říká britský ministr financí Hammond Zůstaneme přáteli, říká britský ministr financí Hammond Foto: Reuters

Dnes přijíždím na pozvání maďarského ministra zahraničních věcí a obchodu Pétera Szijjártoa na návštěvu Budapešti, abych zde jednal o ekonomických vztazích se zeměmi Visegrádu. Británie a visegrádská čtyřka jsou přirozenými a dlouhodobými přáteli. Spojené království bylo vždy spojencem a stoupencem České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska a bude tomu tak i nadále. Právě to je ten důvod, proč se setkávám s ministry zemí V4 - abych pokračoval v posilování našich ekonomických vztahů a také abych vás znovu ujistil, že Británie, až opustí Evropskou unii, zůstane i nadále pevným spojencem střední Evropy.

Hloubka britského přátelství se odráží i na obchodování mezi našimi zeměmi. Objem obchodu mezi Spojeným královstvím a zeměmi V4 každý rok překračuje hodnotu 31 miliard liber. Vloni byl export českého zboží do Británie o sedmdesát procent vyšší než český export do Ruska a Číny dohromady. Téměř deset procent vývozu vozidel ze Slovenska končí v Británii. Ta je také jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů Polska a velké britské firmy jako Rolls Royce a BP jsou aktivní v Maďarsku. Během posledních desetiletí dokázaly britské společnosti nalézt ve vašich zemích důvěryhodné partnery a vytvořily si s těmito firmami silné obchodní vazby.

Jako britský ministr financí si samozřejmě plně uvědomuji to, jaký význam má volný obchod a jak důležitý bude hladký odchod Británie z EU. Chceme se dohodnout na časově omezeném přechodném období, které by zaručilo jistotu jak firmám, tak jednotlivcům. To umožní vyhnout se ostrému zlomu v období, kdy Británie přestane být členem EU a bude se připravovat na nové, hluboké a exkluzivní partnerství s EU. Historicky jsme vždy byli národ, kde se byznysu a obchodu dařilo. A to je něco, co se s naším odchodem z EU nezmění.

Naše přátelské vztahy se dají vyjádřit také na pohybu lidí. V Británii žije 1,2 milionu občanů V4, britská vláda chce lidem z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska nabídnout určitou jistotu, co se týče zachování práv občanů EU, kteří pracují a žijí v Británii. Již jsme Evropské unii načrtli obrysy této férové a vážně míněné nabídky. A chceme dosáhnout i reciproční dohody, která by se týkala jak občanů EU v Británii, tak britských občanů v Evropě, a to co možná nejrychleji. Občané zemí V4 jsou součástí ekonomického, kulturního a sociálního života v naší zemi. A my jim chceme poskytnout co možná nejvíce jistot, že jejich život bude pokračovat tak svobodně jako doposud.

Spojené království bude k výzvám, jež nás čekají, dál přistupovat se sebedůvěrou a pevným odhodláním dosáhnout dohody, která je v nejlepším zájmu jak Evropské unie, tak Velké Británie. V roce 2009 bylo zadlužení britské vlády na úrovni poválečných maxim a nezaměstnanost dosahovala téměř osmi procent. Od té doby jsme deficit dokázali snížit o tři čtvrtiny a vytvořili jsme dalších 2,9 milionu nových pracovních míst. Naše míra zaměstnanosti je nyní na historicky nejvyšší úrovni.

Takže i když v březnu 2019 opustíme Evropskou unii, budeme i nadále pevnými a opravdovým přítelem střední Evropy, budeme s ní dál řešit společné problémy a pokračovat ve spolupráci v důležitých oblastech, jako je ilegální migrace nebo ekonomická reforma. Velká Británie bude také v rámci pevného bezpečnostního partnerství s EU dál vojensky podporovat operace EU, spolupracovat na sankcích a projednávat společné postoje v oblasti zahraniční politiky a v projektech mezinárodní pomoci. V zájmu nás všech dál zůstává vzájemná spolupráce, která nám zaručí ekonomickou prosperitu. Doufám, že nyní se naše vztahy, které všem našim občanům doposud přinášely tolik výhod, budou ještě více prohlubovat.

Philip Hammond
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama