reklama

Porota zúžila nominace na knižní Man Bookerovu cenu, v užším výběru jsou Auster či Smithová

  • Příští měsíc bude udělena slavná Man Bookerova cena.
  • Tuto středu porota zveřejnila jména šesti autorů, kteří na ni mohou dosáhnout.
  • Jsou mezi nimi povídkář George Saunders nebo prozaik Paul Auster.
Na snímku z dubna 2013 je spisovatel George Saunders, nyní nominovaný na Man Bookerovu cenu za novelu Lincoln in the Bardo. Na snímku z dubna 2013 je spisovatel George Saunders, nyní nominovaný na Man Bookerovu cenu za novelu Lincoln in the Bardo. Foto: ČTK/AP

V Londýně byla tuto středu zveřejněna jména šestice finalistů prestižní literární Man Bookerovy ceny. Jsou mezi nimi těžké váhy literárního světa i nováčci.

Favoritem sázkařů je podle agentury AP jeden z nejčtenějších amerických povídkářů současnosti George Saunders.

Nominován je za novelu Lincoln in the Bardo (Lincoln v bardu) vyprávějící o smrti jedenáctiletého syna někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Vítěz ceny bude oznámen 17. října.

Dalším nominovaným je britský spisovatel pákistánského původu Mohsin Hamid za knihu Exit West. Pojednává o imigraci a občanské válce v nejmenované zemi na Blízkém východě.

Do užšího výběru se dostali také další dva britští autoři. Fiona Mozleyová byla nominována za prvotinu Elmet o problematice vlastnických vztahů na anglickém venkově.

Skotská autorka, novinářka a dramatička Ali Smithová byla navržena za román Autumn (Podzim). Ten vznikl krátce po loňském britském referendu o setrvání v Evropské unii. Britský tisk dílo označil za "první pobrexitový román".

Čtvrtým nominovaným je slavný americký spisovatel a scenárista Paul Auster, vybraný pro svůj první román po sedmi letech. Nese název 4 3 2 1 a pojednává o čtyřech možných variantách života hlavního hrdiny Archieho Fergusona.

Výběr doplňuje Američanka Emily Fridlundová, nominovaná za svůj první román History Of Wolves (Historie vlků). Vypráví o osamocené čtrnáctileté dívce Madeleine, jež s rodiči bydlí uprostřed lesů a kterou fascinují její noví sousedi.

Mezi finalisty porota nevybrala romány slavných autorů Zadie Smithové, Sebastiana Barryho, Colsona Whiteheada či dřívější laureátky ceny Arundhati Royové. Ti všichni byli zahrnuti v širším výběru na letošní cenu.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii.

Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 tisíc liber, což je v přepočtu téměř 1,5 milionu korun.

Odměnou je také to, že výrazně stoupne prodej vítězného románu, stejně jako knih ostatních finalistů.

V minulosti byla soutěž otevřena jen spisovatelům ze států britského Společenství, Irska a Zimbabwe, v posledních letech je přístupná celému anglofonnímu světu.

 

 

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama