reklama

Vyřizování stavebního povolení bude trvat stále dlouho, ministerstva se nedokázala dohodnout

  • Na začátku příštího roku vstoupí v platnost novela stavebního zákona.
  • Novela měla urychlit a zjednodušit stavební řízení, stavebníci však zlepšení neočekávají.
  • Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje sérii školení k novele v jednotlivých krajích.
V lednu příštího roku nabude účinnosti novela stavebního zákona. V lednu příštího roku nabude účinnosti novela stavebního zákona. Foto: ČTK

V lednu příštího roku nabude účinnosti novela stavebního zákona. Stavebníci dlouhodobě poukazují na to, že povolování staveb v tuzemsku je několikanásobně delší než ve vyspělých zemích.

Ministerstvo pro místní rozvoj chtělo tento nelichotivý stav změnit, novela měla stavební řízení zrychlit a zjednodušit. Stavebníci však zlepšení neočekávají. Zklamáním nad výsledkem se netají ani Marcela Pavlová, náměstkyně pro řízení sekce stavebního práva na zmíněném ministerstvu

"Měli jsme větší ambice," řekla Pavlová na středeční diskusi časopisu Stavební fórum. Problém je v tom, že ministerstva, která mají co do činění se stavebním zákonem, se nechtěla vzdát svých kompetencí. Lhůty pro rozhodování stavebních úřadů se nezkrátily.

Od 1. ledna 2018 nebude stavební řízení dvoustupňové, ale bude se projednávat pouze jednou. Stavba se umístí a povolí v takzvaném společném řízení. Za koordinaci všech stavebních záměrů budou zodpovídat úřady územního plánování. To je v případě Prahy odbor územního plánování magitrátu hl. města Prahy.

"Myšlenka to je dobrá, ale za nás developery nevidím zásadní přínos ve společném řízení," prohlásil Václav Matoušek, ředitel developmentu a výstavby ve společnosti HB Reavis. Důvodem je to, že stavebníci budou muset nově zpracovat detailní dokumentaci. "Teoretická výhoda je v tom, že odvolání spolků proti rozhodnutí je jen jedno," dodal Matoušek.

"Slýchám, vždyť vy jste nic nezkrátili, vy jste nic nezjednodušili. Ano, je to pravda," řekla Pavlová. Výjimkou jsou podle ní liniové stavby, stavby pro pozemní komunikace, tedy stavby veřejného zájmu. Tam dojde ke zkrácení přípravy, zrychlit by u těchto staveb mělo dokládání majetkoprávních titulů. Stavebník může vyřizovat stavební povolení do doby, než bude ukončeno vyvlastňovací řízení. Stavební povolení dostane stavebník bez souhlasu vlastníka pozemku nebo stavby.

Problémy ve stavebním řízení jsou v přezkumech závazných stanovisek dotčených orgánů státní správy - hygieny, hasičů či památkářů. Těch je dnes celkem 44. "Tyto přezkumy jsou bez hranic a to časových i obsahových," uvedl Tomáš Běhounek, partner pražské pobočky advokátní kanceláře bnt attorneys-at-law.

Toho si je vědoma i Pavlová. "Ten, kdo to přezkoumává, žádnou konkrétní lhůtu nemá a platí obecné lhůty podle správního řádu," řekla náměstkyně. Pak se často stává, že se na ministerstvu kultury nebo ministerstvu zemědělství zdrží stavební záměr i o déle než rok. "Odvolací orgán nemůže rozhodnout dřív, než bude mít zpětnou vazbu ohledně přezkumu," vysvětlila Pavlová.

"Myslím si, že řešením by bylo, kdyby se nám podařilo dotčené orgány státní správy donutit rozhodovat v nějakých termínech," řekl Běhounek.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje sérii školení k novele v jednotlivých krajích. Kromě toho resort chystá i semináře pro investory a banky, uvedla Pavlová.

Martina Marečková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

David Rath podal ústavní stížnost, nelíbí se mu rozhodnutí Nejvyššího soudu o odposleších v jeho kauze

reklama