reklama

Z italských bank mizí ve velkém špatné úvěry za miliardy eur. Mají jich nejméně za tři roky

Čtěte více: Itálie | eurozóna | úvěry
  • Objem problematických úvěrů, které drží italské banky, v červenci rekordně klesl.
  • Italskému finančnímu sektoru k tomu pomohl robustní růst ekonomiky a větší zájem investorů.
  • Bez reforem se ale italský sektor neuzdraví, myslí si ekonomové.
Italské banky mají nejnižší úroveň špatných úvěrů od roku 2014 - Ilustrační foto. Italské banky mají nejnižší úroveň špatných úvěrů od roku 2014 - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Celkový objem špatných půjček v italských bankách oproti červnu klesl o 18 miliard na 173 miliard eur. Podle listu Financial Times je to největší pokles od roku 1998. Objem špatných úvěrů je tak nyní na nejnižší úrovni od roku 2014. Ještě na začátku tohoto roku byl přitom objem těchto úvěrů v selhání větší než 200 miliard eur.

Za poklesem špatných úvěrů stojí lepší kondice ekonomiky a větší ochota investorů tyto úvěry odkupovat. Obnovený zájem investorů odstartovaly reformy o správě a řízení bank a insolvenčním a exekučním řízení, které by se mělo zrychlit. Na druhé straně se zvýšila i ochota italských bank tyto půjčky prodávat. Nutí je k tomu Evropská centrální banka, která vysoký podíl nesplatitelných úvěrů vnímá jako riziko pro celou eurozónu.

V červenci italská banka UniCredit dokončila prodej špatných úvěrů za 17,7 miliardy americkým investičním společnostem Pimco a Fortress a snižovat podíl špatných úvěrů se dařilo i menším bankám. Podle dat poradenské společnosti Deloitte byla Itálie v prvním pololetí nejaktivnějším trhem v oblasti problémových úvěrů. A zdá se, že jím bude i na konci roku, uvedl Delloite.

Italský bankovní sektor, který zatěžuje a dusí celou ekonomiku, už musela řešit i Evropská unie. V červnu tohoto roku Brusel schválil, aby Itálie pomohla kapitálovou injekcí ve výši 8,8 miliardy eur nejstarší bance na světě Monte dei Paschi, a to navzdory tomu, že se členové eurozóny dohodli na principech, které státní pomoc bankám zakazují. Dle pravidel bankovní unie mají bankám v krizi pomáhat soukromí investoři a vlastníci banky, nikoliv daňoví poplatníci. Podle analytika BHS Martina Vlčka bude navíc italská vláda ve financování italských bank pravděpodobně pokračovat a zachrání ještě některé menší banky.

Přestože v posledním měsíci došlo k výraznému poklesu špatných úvěrů, vyřešit problém italských bank mohou jen strukturální reformy, domnívá se ekonom Marek Kocourek z Komerční banky. "Očekávám, že nejpozději příští italská vláda, která vzejde z voleb v následujícím roce, přijde s návrhem strukturálních změn bankovního sektoru. Zanedbání těchto reforem by mělo dopad na dlouhodobou konkurenceschopnost italské ekonomiky, což může vyvolat krizi," varuje Kocourek.

Ondřej Souček
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

David Rath podal ústavní stížnost, nelíbí se mu rozhodnutí Nejvyššího soudu o odposleších v jeho kauze

reklama