reklama

Energo-Pro investuje v Gruzii, do distribuce elektřiny dá dalších 400 milionů korun

Čtěte více: Energo-Pro | investice | Gruzie
  • Energo-Pro koupilo distribuční společnost, dá za ni 200 milionů a dalších 200 milionů do modernizace sítě.
  • Ještě před dvěma roky chtěl majitel Jaromír Tesař gruzínská aktiva prodat, spekulovalo se o ceně 22 miliard korun.
  • Kromě Gruzie nyní Energo-Pro expanduje hlavně v Turecku, kde staví dvě velké vodní elektrárny.
jarvis_59b93327498e2987dab4d87b.jpeg Výkonný ředitel skupiny Energo-Pro Pavel Váňa. Foto: HN - Michaela Danelová

Plány Jaromíra Tesaře na odchod z Gruzie už neplatí. Ještě před dvěma lety hovořil jeden z nejbohatších Čechů o tom, že jeho firma Energo-Pro na tomto trhu končí. Spekulovalo se, že by se její tamní aktiva mohla prodat až za miliardu dolarů, téměř 22 miliard korun. Tomu je ale konec a Tesař v této kavkazské republice naopak expanduje.

Česká společnost, která je dnes největším hráčem na gruzínském energetickém trhu, nyní koupila další firmu. "Dokončili jsme akvizici distribuční společnosti Kakheti Energy Distribution (KED) a nyní již dodáváme elektřinu na 85 procentech území Gruzie," říká výkonný ředitel skupiny Energo-Pro Pavel Váňa. Počet odběratelů tak vzrostl o 200 tisíc na 1,2 milionu a společnost nyní ovládá distribuční síť prakticky v celé Gruzii vyjma hlavního města Tbilisi.

Firma KED byla od roku 2011 v insolvenci a Energo-Pro ji koupila v dražbě zhruba za 200 milionů korun, a to očištěnou od dluhů. Původním vlastníkem KED byl litevský koncern Achemos Grupe.

85 procent

činí podíl území Gruzie, na kterém dnes Energo-Pro dodává elektřinu. Obsluhuje 1,2 milionu odběratelů.

Podle Váni byly hlavním problémem společnosti až pětinové ztráty elektřiny v síti. "I proto počítáme v byznysplánu s tím, že v regionu Kakheti investujeme do modernizace sítí dalších zhruba 200 milionů korun," uvádí.

Důvodem, proč česká firma v Gruzii nakonec zůstává, je prý zlepšení regulatorních podmínek. "V roce 2015 jsme zjišťovali zájem investorů o naše aktiva v Gruzii. Mohu potvrdit, že jejich zájem o koupi přetrvává. Vzhledem ke změnám gruzínské legislativy a k tomu, že se Gruzie stala členem Energetického společenství, jsme se ale rozhodli, že se budeme dál podílet na rozvoji energetiky této země," popisuje současný stav Váňa.

Energo-Pro vstoupila na gruzínský trh v roce 2007. Vedle distribuční soustavy zde česká firma provozuje patnáct vodních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 482 megawattů (pro srovnání − jeden blok jaderné elektrárny Temelín má výkon asi 1000 MW) a také plynovou elektrárnu o výkonu 110 megawattů. Tyto zdroje ročně pokryjí zhruba pětinu celkové spotřeby země.

Energo-Pro dnes patří mezi velké nadnárodní hráče. Firma kontinuálně roste a jen za rok 2016, kdy vůbec poprvé zveřejnila své konsolidované výsledky, vykázala tržby téměř 24 miliard korun a provozní zisk před odpisy 4,6 miliardy.

Energo-Pro nyní působí v pěti zemích − kromě Gruzie je to Česko, Turecko, Bulharsko a Slovinsko. Od roku 2002, kdy koupila první vodní elektrárny v Bulharsku, jich má více než tři desítky.

Kromě Gruzie vlastní distribuční společnost i v Bulharsku. Tam se nicméně stále pře s místním regulátorem a vede proti státu mezinárodní arbitráž. I přesto chce v Bulharsku expandovat a podala nabídku na distribuční společnost, kterou prodává polostátní ČEZ.

Kromě energetiky působí Energo-Pro i ve strojírenství. V roce 2014 koupila slovinského výrobce turbín Litostroj. Spolu s ním získala i inženýrskou firmu ČKD Blansko Engineering a společně dodávají turbíny do Asie, USA či Latinské Ameriky.

Největší expanzi ale Tesař rozjel v Turecku. Tam firma v současné době staví dvě velké vodní elektrárny Alpaslan-2 a Karakurt, buduje tam i novou továrnu na výrobu turbín v Ankaře. Při započtení všech akvizic a plánů investuje Energo-Pro v Turecku více než 20 miliard korun.

Petr Lukáč
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

David Rath podal ústavní stížnost, nelíbí se mu rozhodnutí Nejvyššího soudu o odposleších v jeho kauze

reklama