reklama

Byty oproti prvnímu čtvrtletí rekordně podražily. Nejvíce rostou ceny na jihu Moravy

Čtěte více: ceny bytů | nemovitosti | byty
  • Ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku stále rostou. Růst však není tak rychlý jako ve druhé polovině loňského roku.
  • Mezičtvrtletně jde ale o druhý nejvyšší růst v historii indexu Hypoteční banky.
  • Nejvíce podražily byty na jižní Moravě, ve Středočeském a Plzeňském kraji.
Byty dál podražují - Ilustrační foto. Byty dál podražují - Ilustrační foto. Foto: HN - Lukáš Bíba

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku v prvním pololetí dále rostly. V meziročním srovnání nejvíce podražily byty, hlavně na jižní Moravě, ve Středočeském a Plzeňském kraji. O něco méně vzrostly ceny pozemků, nejméně podražily rodinné domy. V tiskové zprávě to ve středu sdělila Hypoteční banka.

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů meziročně vzrostly o 13 procentních bodů na hodnotu 120,8. Základní hodnotu indexu, 100 bodů, představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak od tohoto data podražily zhruba o pětinu. Zatímco byty a rodinné domy podražují v posledních čtyřech letech, u pozemků index zvolna roste od začátku sledování v roce 2011.

Podle ředitele nemovitostního odboru Hypoteční banky Petra Němečka je mezičtvrtletní růst cen bytů o 3,2 procentního bodu druhý nejvyšší v historii indexu. Na konci loňského roku vzrostly o 3,9 bodu. "Oproti silné druhé polovině loňského roku tak přece jen vidíme zpomalení. Největší růst ceny zaznamenaly v Jihomoravském, Středočeském a Plzeňském kraji. Naopak díky slabší poptávce nejpomaleji rostly ceny na Ústecku a v Olomouckém kraji, kde dosáhly svého stropu již na konci loňského roku. Největší poptávka se i nadále udržela u bytů s výměrou 56 až 75 metrů čtverečních," uvedl Němeček.

Index cen pozemků vzrostl meziročně o deset procentních bodů na 138,8. Podle Němečka pozemky za posledních pět let podražily průměrně zhruba o pět procentních bodů ročně, což z nich činí bezpečnou investici s nízkými udržovacími náklady. "Největší zájem je dlouhodobě o lokality v okolí velkých měst. Roste i poptávka po pozemcích bez kompletních inženýrských sítí s možností výstavby domovních čističek, tepelných čerpadel nebo studen," doplnil Němeček.

Nejméně podražily rodinné domy, meziročně o 6,4 procentního bodu na 116,2. Podle Němečka je na trhu stabilní poptávka po rodinných domech v okolí velkých měst. Zájem je také o rodinné domy v horším stavu, které jsou levnější a vhodné k rekonstrukci. "I nadále roste podíl výstavby v nízkoenergetickém standardu. Ta tvořila zhruba desetinu novostaveb. V okolí Prahy se rozrostla nabídka developerské výstavby rodinných domů, a to včetně nabídky prodejů bez dokončených interiérů," dodal Němeček.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

Index vývoje cen
 
Základem pro výpočet jsou ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Zdroj: Hypoteční banka
ČTK, nok
Přeposlat
Diskuse
reklama

Elektroauta nebudou mít v roce 2030 ani pětinu trhu. Zato vodík může nastoupit rychle, tvrdí šéf Benziny

Berňáky kontrolují prodejce aut, kvůli DPH jim zadržují peníze. Úředníci naše podnikání nechápou, brání se obchodníci

Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčné za rok 1968, napsal web ruské televize. Zeman se proti tomu hodlá během návštěvy ohradit

Kniha stojí už dlouho jako deset piv, není drahá, říká knihkupec Kanzelsberger. Kritizuje ale nízké ceny na e-shopech

Pracovní místa ve Škodě budeme hájit, na to se můžete spolehnout, říká šéf odborů a jeden z nejmocnějších lidí ve Volkswagenu

reklama