reklama

Byty oproti prvnímu čtvrtletí rekordně podražily. Nejvíce rostou ceny na jihu Moravy

Čtěte více: ceny bytů | nemovitosti | byty
  • Ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku stále rostou. Růst však není tak rychlý jako ve druhé polovině loňského roku.
  • Mezičtvrtletně jde ale o druhý nejvyšší růst v historii indexu Hypoteční banky.
  • Nejvíce podražily byty na jižní Moravě, ve Středočeském a Plzeňském kraji.
Byty dál podražují - Ilustrační foto. Byty dál podražují - Ilustrační foto. Foto: HN - Lukáš Bíba

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku v prvním pololetí dále rostly. V meziročním srovnání nejvíce podražily byty, hlavně na jižní Moravě, ve Středočeském a Plzeňském kraji. O něco méně vzrostly ceny pozemků, nejméně podražily rodinné domy. V tiskové zprávě to ve středu sdělila Hypoteční banka.

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů meziročně vzrostly o 13 procentních bodů na hodnotu 120,8. Základní hodnotu indexu, 100 bodů, představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak od tohoto data podražily zhruba o pětinu. Zatímco byty a rodinné domy podražují v posledních čtyřech letech, u pozemků index zvolna roste od začátku sledování v roce 2011.

Podle ředitele nemovitostního odboru Hypoteční banky Petra Němečka je mezičtvrtletní růst cen bytů o 3,2 procentního bodu druhý nejvyšší v historii indexu. Na konci loňského roku vzrostly o 3,9 bodu. "Oproti silné druhé polovině loňského roku tak přece jen vidíme zpomalení. Největší růst ceny zaznamenaly v Jihomoravském, Středočeském a Plzeňském kraji. Naopak díky slabší poptávce nejpomaleji rostly ceny na Ústecku a v Olomouckém kraji, kde dosáhly svého stropu již na konci loňského roku. Největší poptávka se i nadále udržela u bytů s výměrou 56 až 75 metrů čtverečních," uvedl Němeček.

Index cen pozemků vzrostl meziročně o deset procentních bodů na 138,8. Podle Němečka pozemky za posledních pět let podražily průměrně zhruba o pět procentních bodů ročně, což z nich činí bezpečnou investici s nízkými udržovacími náklady. "Největší zájem je dlouhodobě o lokality v okolí velkých měst. Roste i poptávka po pozemcích bez kompletních inženýrských sítí s možností výstavby domovních čističek, tepelných čerpadel nebo studen," doplnil Němeček.

Nejméně podražily rodinné domy, meziročně o 6,4 procentního bodu na 116,2. Podle Němečka je na trhu stabilní poptávka po rodinných domech v okolí velkých měst. Zájem je také o rodinné domy v horším stavu, které jsou levnější a vhodné k rekonstrukci. "I nadále roste podíl výstavby v nízkoenergetickém standardu. Ta tvořila zhruba desetinu novostaveb. V okolí Prahy se rozrostla nabídka developerské výstavby rodinných domů, a to včetně nabídky prodejů bez dokončených interiérů," dodal Němeček.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

Index vývoje cen
 
Základem pro výpočet jsou ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Zdroj: Hypoteční banka
ČTK, nok
Přeposlat
Diskuse
reklama

S povinnými kvótami na přijímání uprchlíků je konec. Bez souhlasu Česka je nebude možné schválit

Odmítám vládu s trestně stíhaným Babišem, řekl Zaorálek v duelu na Nově. Do debaty na ČT oba dorazili se zpožděním

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Škoda Auto má VW pomoci dobýt slibný trh v Indii. Za účasti tamních dodavatelů bude v zemi vyrábět velice levný vůz

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

reklama