reklama

Téměř polovina Čechů má přehnaná očekávání ohledně budoucí penze, ukázal průzkum

Čtěte více: Češi | penze | důchod | průzkum
  • Skoro polovina Čechů se domnívá, že v penzi budou od státu pobírat mnohem více peněz, než jaká je realita.
  • Více než desetina Čechů si myslí, že jejich důchod dosáhne úrovně 71 až 80 procent předchozího příjmu.
  • V současnosti se průměrný důchod pohybuje na úrovni 42 procent hrubé průměrné mzdy.
Téměř polovina Čechů má ohledně svého budoucího důchodu přehnaná očekávání - Ilustrační foto. Téměř polovina Čechů má ohledně svého budoucího důchodu přehnaná očekávání - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Češi si často myslí, že budou brát od státu v penzi mnohem více peněz, než jaká je současná realita. Nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust ukazuje takové přehnané představy skoro u poloviny lidí.

Podle průzkumu nejvíce Čechů, 18,6 procenta, očekává, že jejich starobní důchod bude dosahovat 51 až 60 procent jejich předchozího příjmu. Jen o něco méně lidí, 16,3 procenta, si myslí, že důchod dosáhne úrovně 61 až 70 procent příjmů. Přes 12 procent respondentů bylo ještě optimističtějších a uvedlo, že očekává starobní důchod ve výši 71 až 80 procent předchozího příjmu.

Průměrný starobní důchod vyplácený v Česku se přitom letos pohybuje okolo 11 700 korun, což je pouze necelých 42 procent hrubé průměrné mzdy.

Podobně mylné představy panují mezi Čechy i v případě výše invalidních důchodů. Nejvíce respondentů očekává, že v případě nejvážnější invalidity by od státu dostávali 71 až 80 procent předchozího příjmu. Průměrný invalidní důchod třetího stupně je přitom nižší než průměrný starobní důchod.

Odborníci radí, aby si lidé na důchod více spořili. Pokud jde například o možnost životního pojištění, podobně jako v minulosti i poslední šetření agentury MindBridge Consulting pro finančněporadenskou společnost Partners potvrdilo, že Češi mnohem víc pojišťují svůj majetek než život. Podle statistiky OECD utratí za životní pojištění průměrně 5952 korun za rok. Za neživotní to je 8373 korun ročně. "Průměr Evropské unie přitom činí 26 083 korun za neživotní a 48 955 za životní pojištění," říká finanční a pojistný matematik Partners Martin Švec.

O něco více si Češi odkládají na spoření v penzijních fondech, i tak většina spoří méně než jeden tisíc korun měsíčně. Podle statistiky ministerstva financí z pololetí dosahovala průměrná výše měsíčního příspěvku v penzijním připojištění 646 korun a v doplňkovém penzijní spoření 629 korun.

V penzijních fondech si nyní spoří 4,5 milionu Čechů, významná část z nich jsou ale lidé, kteří tím neřeší budoucí situaci v důchodu. Je to pro ně příležitost výhodného střednědobého spoření, a to kvůli možnosti získat státní příspěvek až 230 korun měsíčně a vybrat si úspory po šesti letech spoření. Podle odhadů šéfa Penzijní společnosti České spořitelny Aleše Poklopa je z celkového počtu klientů penzijních společností kolem 30 procent důchodců.

Olga Skalková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

David Rath podal ústavní stížnost, nelíbí se mu rozhodnutí Nejvyššího soudu o odposleších v jeho kauze

reklama