reklama

Kdy mít vyrovnaný rozpočet, když ne teď?

  • Pokud bychom nyní neměli žádný dluh, byl by navrhovaný rozpočet téměř vyrovnaný.
  • Pokud nejsme schopni navrhnout alespoň vyrovnaný rozpočet ani letos, když se ekonomice nebývale daří, tak kdy tedy?
jarvis_59889670498e42ee07edecdd.jpeg Analytik společnosti BH Securities Martin Vlček Foto: HN – Honza Mudra

Americký dluh překonal v pátek hranici 20 bilionů dolarů, poté co americký Senát a prezident schválili podporu hurikánem postižených oblastí. Na každého Američana včetně dětí tak v přepočtu připadá dluh bezmála 1,4 milionu korun. Na jednoho daňového poplatníka to je dokonce téměř 3,7 milionu korun.

Český dluh na obyvatele činí "pouze" 178 tisíc korun čili řádově zhruba osminu toho amerického. I při zvážení vyššího HDP na hlavu ve Spojených státech nebo vyšších příjmů v této zemi oproti Česku, je český veřejný dluh relativně nízký. Máme tedy více času než některé jiné země se svým dluhem něco udělat. Náklady na obsluhu českého státního dluhu jsou i tak jen o něco málo nižší než navrhovaný padesátimiliardový schodek státního rozpočtu pro příští rok. A to se nacházíme v době velmi nízkých úrokových sazeb. Až sazby vzrostou, budou se náklady zvyšovat i při nezměněné výši dluhu. Dluhová situace tedy není ani v Česku tak růžová, jak by se mohlo zdát.

Pokud bychom nyní neměli žádný dluh, byl by navrhovaný rozpočet téměř vyrovnaný. Česká ekonomika se navíc mohla jen v několika málo letech v historii pyšnit tak vysokým růstem HDP a tak nízkou nezaměstnaností jako letos. Pokud nejsme schopni navrhnout alespoň vyrovnaný rozpočet ani letos, kdy se ekonomice nebývale daří, tak kdy tedy?

Martin Vlček
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

David Rath podal ústavní stížnost, nelíbí se mu rozhodnutí Nejvyššího soudu o odposleších v jeho kauze

reklama