reklama

Nejvíce uprchlíků v rámci Německa je v Bavorsku. Chceme, aby žili s námi, ne u nás, říká náměstkyně bavorské vlády

Čtěte více: Německo | migrace | CDU | Merkelová Angela | Bavorsko | CSU
  • Nejvíc uprchlíků v rámci Německa přišlo do Bavorska - jeho náměstkyně pro integraci Kerstin Schreyerová zdůrazňuje, že taková uprchlická vlna se už nesmí opakovat.
  • Evropané podle ní musí lépe chránit své hranice.
  • Ti uprchlíci, kteří v Německu zůstanou, musí podle Schreyerové respektovat německé hodnoty a zvyklosti.
jarvis_59b5691e498e27ac970759dd.jpeg Kancléřka Angela Merkelová (CDU) nechce, aby se opakoval rok 2015, kdy do Německa přišel milion migrantů a uprchlíků. K tomuto postoji ji tlačí i sesterská CSU. Foto: AP

Němci už nechtějí, aby se opakoval rok 2015, kdy k nim přišlo zhruba milion uprchlíků a migrantů. Tvrdí to i kancléřka Angela Merkelová − podle ní tehdy šlo o výjimečnou situaci, kdy Německo muselo pomoci ohroženým lidem. Příchod stovek tisíc běženců ale byl podle ní výjimkou.

Merkelovou tlačí k opatrnějšímu přístupu k migraci i bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), jež je sesterskou stranou křesťanských demokratů (CDU), které Merkelová vede.

Právě do Bavorska předloni dorazilo nejvíc žadatelů o azyl ze všech spolkových zemí. Jejich integraci má na starosti Kerstin Schreyerová, náměstkyně bavorské vlády. V rozhovoru s HN jasně říká: "Ani Německo nemůže přijmout a nepřijme všechny migranty."

15 procent

má v průzkumech CDU/CSU náskok před sociálními demokraty, svými hlavními soupeři.

Němci podle Schreyerové taky jasně trvají na tom, že nově příchozí lidé musí respektovat německý styl života a základní hodnoty. "Chceme, aby přistěhovalci žili s námi, ne u nás," zdůrazňuje.

I z tohoto důvodu na bavorských úřadech nebo třeba na univerzitách od začátku srpna platí zákaz nošení burky a nikábu, tedy oděvů, které zahalují celé ženské tělo. "Jejich nošení je politické. Je projevem souhlasu se vznikem islamistické společnosti," tvrdí Schreyerová.

Ta dává za pravdu zemím, jako je Česko, které volají po nutnosti lepší ochrany vnějších evropských hranic. Zdůrazňuje, že žadatelé o azyl by se už neměli volně dostat do Německa jako v roce 2015. Podle ní je třeba trvat na dodržování současných pravidel, podle kterých by měli všichni běženci o azyl požádat v prvním státě Evropské unie, na jehož území vstoupí. "Žádný člověk nespadl z nebe na německých hranicích, při své cestě procházejí zeměmi, ve kterých mohou najít ochranu. I Bulharsko nebo Španělsko jsou bezpečné státy," upozorňuje.

Zmiňovaná pravidla začala opět víceméně fungovat poté, co od loňského jara klesl počet běženců, kteří připlouvali přes Turecko do Řecka a odtud se snažili dostat dál do Evropy. Po jarním nárůstu v posledních měsících výrazně klesl také počet migrantů plujících z Libye do Itálie.

Do Německa tak momentálně přichází mnohem méně žadatelů o azyl než dřív. Problémem tak nejsou nově příchozí, ale spíš řešení "starých" případů. Náměstkyně pro integraci upozorňuje, že se Němcům stále v dostatečné míře nedaří ze země vyhošťovat ty žadatele o azyl, kteří ho nedostanou. "Chybí jim doklady nebo je jejich vlastní země nechce přijmout," zmiňuje Schreyerová nejčastější důvody.

V Německu budou volby už 24. září. Podle průzkumů Němci věří kancléřce Merkelové a jejímu bloku CDU/CSU, že se s těmito problémy dokáže vypořádat. V průzkumech poráží sociální demokraty zhruba o 15 procentních bodů.

Helena Truchlá, Ondřej Houska
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama