reklama

"Barevný beton" ve vile architekta Petra Skrušného

  • Brněnská vila architekta Petra Skrušného působí dojmem, že stojí na některé z exotických pláží jiskřících bílým pískem a oblévaných azurově modrou vodou.
  • Vizi architekta o hře světla a exkluzivním vzhledu zde splnil speciální architektonický beton v zářivě bílém odstínu.
Materiálově se na stavbě uplatnila působivá kombinace bílého betonu a skla. Materiálově se na stavbě uplatnila působivá kombinace bílého betonu a skla. Foto: Tomáš Škoda

Novostavba rodinného domu se zastavěnou plochou 180 m2 i protější objekt wellness s prosklenou garáží a vinným sklepem (160 m2) jsou situovány na místo původního tenisového dvorce, zakusujícího se do okolního terénu. Široký, ale nikterak hluboký obytný objekt situovaný na okraji parcely se opticky maximálně otevírá do zahrady, které tak dodává intimitu. Z opačné, uliční strany je zahrada uzavřena původní opěrnou zdí kurtu, jíž architekt využil jako základ budovy objektu s garáží. Mezi oběma objekty tak pod úrovní blízké, poměrně rušné silnice, vznikl prostor chráněný před ruchem města.

Dispoziční řešení

Hmotové uspořádání objektů reflektuje rozměry původního dvorce a prostorové možnosti parcely. Obytný objekt s orientací na jihozápad má jedno podlaží. Dispozičně tvoří dům tři vzájemně propojené části: střední společná část, tvořená jedním prostorem s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, část určená dětem a místnosti rodičů na opačné straně domu. Vstup do domu je umožněn skrze chodbu do hlavní obývací části. Minimalisticky pojatá střední obývací část přitom vystupuje do zahrady asi o dva metry dále než ložnice na jejích bocích a je tak podstatně slunnější. Díky posuvnému prosklení na obývací část úzce navazuje terasa a zahrada. Ložnice po stranách jsou třímetrovým přesahem střechy chráněny před přímým sluncem. Dostatek světla jim zajišťuje prosklení přední fasády domu.

Vizuálně až strohý objekt s garáží je dvoupatrový. Spodní patro bylo částečně vyhloubeno dodatečně. Jeho bok tvoří původní zeď tenisového kurtu, na kterou byla přibetonována konstrukce z bílého pohledového betonu. Nachází se zde vinný sklep, WC, šatna a technologické zázemí pro wellness. Horní patro zahrnuje prostory wellness a garáž pro čtyři vozy.

Technologie bílých betonů

Materiálově se na stavbě uplatnila působivá kombinace bílého betonu a skla. Architekt navrhl jasně bílý beton pro boční stěny v zahradě a hlavní přední stěnu objektu wellnes s garáží, zatímco protější čelní strana domu je plně prosklená. Zářivě bílý beton ve spojení se sklem zajišťuje domu a jeho okolí mimořádné světlo a jas. Jeho další výhodou je fakt, že zůstává krásně čistě bílý, i když zmokne, a do budoucna mu nehrozí opadávání jako u běžných fasád.

Barevný beton Colorcrete v bílém odstínu podle speciální receptury na míru vyrobila a dodala betonárna v Brně - Králově Poli, jeden z provozů společnosti TBG Betonmix, který je členem skupiny Českomoravský beton. Při výrobě byl kladen důraz na výběr kvalitních surovin a pigmentů s ohledem na pohledovost konstrukce a na dlouhodobou stálost barevného odstínu. Colorcrete lze kromě bílé namíchat v široké škále odstínů, které jsou odolné i při dlouhodobém vystavení povětrnostním vlivům a UV záření.

Pro zvýšení bělosti byl do betonu použit bílý pigment, titanová běloba. Díky kvalitnímu bílému pojivu zcela dostačoval pro dosažení požadovaného odstínu obsah titanové běloby ve výši pěti procent z celkové hmotnosti cementu.

U bílého betonu je výsledná bělost významně ovlivněna také čistotou a bělostí kameniva. Pro výrobu bylo proto důsledně vybíráno kamenivo drobné a hrubé.

Výroba betonu

Betonárna společnosti TBG Betonmix byla zvolena proto, že disponuje volným cementovým silem a liniovým zásobníkem kameniva, kde není složité čistit jednotlivé zásobníky kameniva při přechodu na speciální kameniva. Betonárna dále disponuje odpovídajícími skladovými boxy na kamenivo bez možnosti znečištění kameniva nežádoucími materiály.

Velmi důležitá byla kontrola čistoty všech uzlů výroby betonu, aby bílý beton nebyl v procesu výroby a dopravy znečištěn a aby byl zajištěn stejný odstín bílé v celém objemu dodávaného betonu. Dále bylo velmi důležité zajistit plynulost výroby, dopravy a ukládání betonu bez následných zásahů do složení betonu. Pro výrobu betonu byla použita pouze pitná voda.

Doprava, čerpání, ošetřování betonu

Při realizaci betonových konstrukcí bylo použito jednostranné systémové bednění s novou bednicí překližkou. Beton byl do konstrukcí ukládán v obvyklých vrstvách a hutněn ponornými vibrátory, s důrazem na propojení jednotlivých ukládaných vrstev. V bednění byl beton ponechán po dobu cca pět dnů od betonáže, což představovalo s ohledem na zamezení odpařování vody z betonu a absenci teplotních změn nejlepší možný způsob ošetření. Nebylo tudíž nutné použití dalších způsobů ošetřování betonu.

Stavba domu i samotné betonáže speciálních betonů proběhly hladce, bez větších problémů. Je však třeba říci, že předpokladem realizace kvalitní betonové konstrukce je fungující spolupráce všech zúčastněných stran na realizaci projektu - tedy zadavatele, architekta, projektanta, výrobce betonu a realizační firmy.

Ing. Oldřich Žalud, Betotech,
Ing. Jan Veselý, Českomoravský beton

Materiálově se na stavbě uplatnila působivá kombinace bílého betonu a skla.
Foto: Filip Kůřil

Foto: Filip Kůřil

Oldřich Žalud, Jan Veselý
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

David Rath podal ústavní stížnost, nelíbí se mu rozhodnutí Nejvyššího soudu o odposleších v jeho kauze

reklama