reklama

Podlaha s komfortem a pohodlím

  • Vytápěná podlaha v domácnosti je příjemná, zvláště pokud jste zvyklí doma chodit naboso. Velmi vítaná je především v koupelnách a všude tam, kde máte nebo chcete mít dlažbu.

Topení v podlahách není výmyslem posledních let, používá se už velmi dlouho, v minulém století však bylo dostupné spíše movitější klientele a v případě poruch a rekonstrukcí znamenalo řadu komplikací a náročnějších zásahů. Díky technologiím a získaným zkušenostem však byly odstraněny prakticky všechny nedostatky a cena i ekonomika provozu se rovněž dostaly na velmi solidní úroveň.

Výhody teplé podlahy

Výhod podlahového topení v porovnání s radiátorovým je celá řada. Nevzniká tak silné proudění vzduchu, nedochází k přepalování prachových částic a teplota v prostoru je rovnoměrně rozvrstvena. Teplá podlaha vyvolává větší pocit tepla a díky tomu je možné snížit teplotu vytápění až o dva stupně Celsia, což přináší úsporu na energiích. Navíc představuje větší otopnou plochu a v případě teplovodního vytápění jde vytápění provozovat s úspornými, nízkoteplotními zdroji tepla, jakými jsou tepelná čerpadla, solární přitápění či kondenzační kotle. Nižší teplota vody v topném systému je zde dokonce podmínkou, jinak by mohlo dojít k poškození podlahy a snížení životnosti topného systému. Přetápění podlahy navíc není ani v zájmu našeho zdraví, je nezdravé na klouby. Správně navržený systém je tedy základem spokojenosti a dlouhodobého užívání. Podcenit nelze ani kvalitní instalaci a volbu správných materiálů, a je proto rozhodně dobré obrátit se na prověřenou firmu s dostatečnými zkušenostmi. Pokud jsou topné okruhy správně navrženy, není důvod ohřívat podlahu nad 35 °C, je tedy pod tělesnou teplotou, a tím pádem bez rizika zdravotních problémů.

Speciální systémy umožňují instalaci teplovodního vytápění i suchou cestou a v poměrně tenkých vrstvách.
Foto: Shutterstock, výrobci a archiv redakce

Kvalita návrhu a instalace

Při návrhu a konstrukci podlahového topení je však potřeba počítat s kvalitní tepelnou izolací ve spodní části, aby teplo neunikalo zbytečně špatným směrem, a neméně důležitá je také volba vrchních vrstev a podlahových krytin. Tady je potřeba naopak co nejlepší tepelné vodivosti, aby se tepelná energie co nejlépe přenášela do místnosti a topné kabely, trubky či fólie nebyly vystaveny zbytečně velkému tepelnému namáhání. Z tohoto důvodu nejsou zcela vhodné klasické plovoucí podlahy, linolea, parkety a ani koberce, respektive je možné je použít, pokud na nich budete trvat, ale je s nimi třeba počítat při výpočtu systému, aby nebyla narušena správná funkce.

Výhodou správně navržených vytápěných podlah včetně odpovídajících topných systémů je, že se můžeme obejít bez radiátorů. Ušetříme tak místo a zjednodušíme si i úklid domácnosti. Montáž a případná oprava jsou však náročnější, a většinou tedy i dražší. Nicméně již zmíněný efekt energetických úspor nám to může vynahradit. A jak jsme už uvedli, při správně navrženém a provozovaném systému podlahového vytápění se nemusíte obávat, že bude třeba podlahu za 10 let rozkopat nebo rozebrat.

Topné elektrické rohože podstatně zjednodušují a zrychlují instalaci.
Foto: Shutterstock, výrobci a archiv redakce

Pojďme si nyní říci, s jakými druhy podlahového vytápění se můžeme na trhu setkat. Rozdělme si je na teplovodní a elektrické. Ty teplovodní jsou založené na trubkách pod podlahou, kterými proudí voda ohřívaná v topném systému, u elektrických se pod podlahou vine přímo topný kabel, takže se obejdete bez kotle či jiných ohřevných zařízení, a ušetříte tak další prostor v domě či bytě. Teplovodní systémy se dále dělí podle způsobu ukládání trubek a mají i další specifika.

Teplovodní vytápění podlah

Teplovodní trubky lze ukládat pod podlahu s pomocí systémové desky. Ta je využívána jako tepelná izolace a zároveň jako nosná konstrukce pro trubku v podlahových topných a chladicích systémech (až doposud jsme psali o vytápění, ale třeba v kombinaci s tepelným čerpadlem lze dosáhnout i opačného efektu). Tento systém je základem pro realizaci moderní vytápěné podlahy. Deska díky dvojí hustotě izolace zároveň zajišťuje účinnou zvukovou izolaci.

35 °C
Pokud jsou topné okruhy správně navrženy, není důvod ohřívat podlahu nad 35 °C.

Další možností kladení je použití vodicích lišt. Je vhodné hlavně pro velké plochy podlahového vytápění a klade se na připravenou rovnou izolaci s nakašírovanou fólií.

Pro rekonstrukce a instalace s omezenou stavební výškou je určen systém s deskou z lisovaného polypropylenu, opatřenou samolepicí vrstvou. Ta se pokládá na ošetřenou pevnou podlahu a následně je třeba ji zalít, což zaručuje rovnoměrnost rozložení teploty a větší teplotní komfort.

Dále výrobci nabízejí i další speciální systémy pro méně obvyklé instalace. Třeba tam, kde nelze nosnou konstrukci zatížit betonovým nebo anhydritovým potěrem nebo kde nechceme mokré procesy a potřebujeme tenké souvrství, existují speciální systémy pro suchou výstavbu. Celková výška konstrukce systému pak činí zhruba 30 mm bez nášlapné vrstvy. Malá výška je zajištěna použitím pozinkovaného plechu ve dvou vrstvách, příp. sádrovláknitou deskou.

Zejména pro neobvyklé půdorysy je vhodný systém kladení trubek na funkční tepelnou a kročejovou izolaci, na které je pro snadnou a správnou montáž trubek je vytištěn rastr. Trubky pak lze s respektováním tohoto rastru volně tvarovat a upevňovat speciálním úchytnými prvky. Existují i systémy upevňování s pomocí suchých zipů, které výrazně zrychlují proces kladení.

Elektrické vytápění podlah

Také topné elektrické kabely je možné klást různými způsoby. Existují topné kabely, které lze klást přímo pod dlažbu. Hodí se jak pro systémy hlavního vytápění, tak pro pouhý komfortní ohřev podlahy například v koupelně. Jde o nejrozšířenější způsob aplikace. Topný kabel je umístěn těsně pod nášlapnou vrstvou, obvykle ve flexibilní stěrce nebo samonivelačním potěru.

Nejmodernějším trendem jsou topné fólie, které lze instalovat pod podlahové krytiny.
Foto: Shutterstock, výrobci a archiv redakce

Ekonomicky výhodnější může být kladení topných kabelů do vrstvy tepelně vodivého materiálu. Výhodou je nižší pořizovací cena topných kabelů, které jsou jiné než u přímotopu, ale je třeba dodržet pravidla pro nosnou desku i náběh teploty. Jedná se o poloakumulační nebo akumulační vytápění. Jako vodivá vrstva se používá anhydrit, beton apod.

Snadnější a rychlejší kladení umožňují topné rohože. Protože je však nelze dělit, jsou vhodné spíše pro pravidelné plochy. Snadno se instalují a zajišťují vysoce ekonomický provoz při spojení s vhodnou regulací. Z hlediska funkce není mezi kabelem a rohoží žádný rozdíl. Topné rohože jsou umístěny přímo pod dlažbu v tenké vrstvě pružného tmelu. Hodí se pro systémy hlavního vytápění i pro systémy komfortního ohřevu podlahy.

Kromě topných kabelů se v poslední době prosazují i elektrické topné fólie. Ty jsou vyráběny ve výkonech odpovídajících maximální povrchové teplotě podlahy (80 W/m2, 60 W/m2 a pro velmi dobře zateplené objekty i ve výkonu 40 W/m2). Na topnou fólii nelze lepit další vrstvy, např. dlažbu, lze ji však použít třeba pod vinylové plovoucí podlahy. Pokud nášlapnou vrstvou budou koberce či PVC, lze použít třeba podložky HEAT-PAK. Ani na ně však nelze lepit další vrstvy.

Petra Kovářová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

David Rath podal ústavní stížnost, nelíbí se mu rozhodnutí Nejvyššího soudu o odposleších v jeho kauze

reklama