reklama

Google se údajně chystá koupit tchajwanské HTC, to zaznamenalo nejhorší výsledky za 13 let

Čtěte více: HTC | Google | smartphone | Motorola | Nexus
  • Podle zprávy čínského deníku Commercial Times jedná HTC s Googlem o svém převzetí.
  • HTC potřebuje finanční injekci, prodeje telefonů se propadly, ani virtuální realita nepomohla.
  • Google už jednoho výrobce telefonů vlastnil, nedopadlo to ale dobře, mobilní Motorolu prodal.
HTC U11 HTC U11 Foto: HTC

HTC vyrobilo loňské telefony Google Pixel a letos by se mohlo stát součástí holdingu Alphabet. Podle informací čínských novin Commercial Times je HTC před uzavřením dohody se společností Alphabet. Výsledkem by bylo převzetí výroby mobilních telefonů Googlem nebo vstup Googlu jako strategického investora. Divize vyrábějící systém virtuální reality HTC Vive není předmětem jednání.

HTC k informacím o probíhajících akvizičních jednáních vydalo pouze krátkou oficiální zprávu, podle níž "v souladu s pravidly společnosti, HTC nekomentuje žádné fámy a spekulace". Podobně HTC reagovalo na nedávné zprávy o plánovaném odprodeji výroby systému Vive.

Informace pouze z jednoho zdroje vyžadují rezervovaný postoj. HTC však potřebuje minimálně finanční pomoc. Hospodářské výsledky firmy jsou velmi špatné. Aktuální čtvrtletní výsledky, které HTC oznámilo tento týden, jsou nejhorší za posledních 13 let. Ztráta firmy za poslední tři měsíce dosáhla výše 1,5 miliardy korun (1,95 miliardy tchajwanských dolarů). Šlo přitom o deváté čtvrtletí v červených číslech v řadě. Zarážející je ale aktuální propad v meziročním srovnání. HTC utržilo ve druhém čtvrtletí roku 2017 pouze polovinu toho, co před rokem.

Firma, která byla jedničkou na trhu zařízení s Windows Mobile a následně vyrobila i první telefony s Androidem, už dávno nepatří mezi významné výrobce. Situace HTC připomíná Motorolu, jejíž mobilní divize byla po vrcholu spojeném s telefonem RAZR také ztrátová kvůli nástupu iPhonu a sázka na Android se finančně nevydařila. Mobilní divizi Motoroly následně koupil Google. Po dvou letech však firmu prodal čínskému Lenovu. Ani to ale nedokázalo akvizici využít. Místo plánovaného dosažení pozice druhého největšího výrobce chytrých telefonů na světě se Lenovo podobně jako HTC vytratilo z žebříčků.

Tomu, že by Google mohl vstoupit do HTC, i přes negativní zkušenost s Motorolou, nahrává úzká spolupráce mezi oběma firmami. Kromě toho, že HTC pro Google vyrobilo oba loňské telefony Pixel, by firma měla vyrábět také menší Pixel 2 a licencovat Googlu svou technologii ovládání telefonu zmáčknutím telefonu v dlani.

HTC bude zajímavým terčem akvizice nejen díky svým výrobním kapacitám, ale také díky svým patentům spojeným s chytrými telefony.

TEST: U11 je po letech nejlepší telefon od HTC. Umí skvělé fotit a má super zvuk
TEST_U11_je_po_letech_nejlepsi_telefon_od_HTC._Umi_skvele_fotit_a_ma_super_zvuk.jpg
Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Vstupem technologických firem do bankovnictví jsem posedlý, říká nový šéf Komerční banky. Spoléhá na větší růst úvěrů

Tajemný král českých silnic Karel Rypl se sblížil s místopředsedou ANO Faltýnkem a jeho byznys rychle vzkvétá

Odboráři Škody Auto chtějí dvouciferný růst mezd jako na Slovensku. Deset procent je málo, to bychom se styděli, říká jejich šéf

Google kupuje za miliardu dolarů tým vyvíjející telefony pro společnost HTC, ta poslední roky čelí prudkému poklesu prodejů

Češi v Evropě Ondřeje Housky: Potřebujeme evropské Německo, ne německou Evropu. Díky bohu za Merkelovou!

reklama