reklama

Česká koruna do roka posílí nejvíce mezi měnami střední Evropy, předpovídají analytici. Díky vyšším sazbám a rostoucí ekonomice

Čtěte více: ekonomika | měna | koruna
  • Koruna od dubnového ukončení kurzového závazku zpevnila vůči euru zhruba o 3,5 procenta.
  • Protože Česká národní banka od léta zvyšuje úrokové sazby, koruna by se do roka měla stát lídrem regionálních měn.
  • Motorem pro další zisky koruny by měly být očekávání dalšího utahování měnové politiky a robustní růst české ekonomiky.
Česká koruna se podle analytiků do roka stane lídrem mezi regionálními měnami - Ilustrační foto. Česká koruna se podle analytiků do roka stane lídrem mezi regionálními měnami - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Česká koruna by se měla v příštích 12 měsících stát lídrem mezi regionálními měnami z pohledu tempa posilování s tím, jak Česká národní banka v létě zahájila cyklus zvyšování úrokových sazeb a ekonomiky regionu robustně rostou, ukázal ve čtvrtek průzkum Reuters mezi 38 analytiky.

Koruna od dubnového ukončení kurzového závazku zpevnila vůči euru zhruba o 3,5 procenta, přičemž před exitem investoři spekulovali na prudší růst české měny po odstranění bariéry 27 korun za euro, přes kterou nesměla posílit.

Rozsah posílení koruny po uvolnění kurzu tak některé investory zklamal, když nemohli rychle vybírat zisky zavíráním pozic na přeprodanému trhu, aniž by to vždy nevyvolalo prudké oslabení české měny.

V úterý ukončila své doporučení pro korunu nizozemská banka ING, která loni označila koupi koruny za "obchod roku 2017".

Nicméně průzkum Reuters mezi analytiky uskutečněný mezi 4. a 6. zářím naznačil, že koruna by přesto měla mírou svého posílení překonat ostatní měny středoevropského regionu.

Podle mediánu předpovědí v průzkumu Reuters by měla koruna během příštích 12 měsíců získat 2,5 procenta proti hodnotám z konce srpna, a posílit tak až na 25,475 za euro.

Předpokládaná hodnota je mírně silnější než odhady analytiků v minulém průzkumu ze začátku srpna, který se však konal ještě před měnovým zasedáním ČNB, na němž rozhodla o zvýšení úrokových sazeb.

Motorem pro další zisky koruny by měly být očekávání dalšího utahování měnové politiky a robustní růst české ekonomiky. Ale vzhledem k silné koruně nyní klesá potřeba ČNB tlumit inflaci vyššími sazbami, protože apreciace (zhodnocení měnového kurzu vůči zahraničním měnám - pozn. red.) zlevňuje dovážené zboží.

Commerzbank, která je největším optimistou mezi analytiky, očekává v horizontu jednoho roku korunu na úrovni 24,50 za euro, nicméně krátkodobě může posilovat k euru jen pomalu.

"V krátkodobém horizontu neočekáváme udržitelný pokles kurzu eura ke koruně jednoduše proto, že je stále otevřeno velké množství krátkých pozic, které se zřejmě budou při každém kole posílení koruny zavírat, aby se realizoval zisk," uvedla Commerzbank.

Podle mediánu dalších předpovědí analytiků v průzkumu by měl v příštích 12 měsících posílit i polský zlotý, a to o 2,2 procenta proti hodnotám z konce srpna na 4,1854 za euro.

Rumunský lei by měl v horizontu roku získat 2,1 procenta na 4,5 za euro a maďarský forint má podle odhadů stagnovat na hodnotě 305,5 za euro.

Reuters
Přeposlat
Diskuse
reklama

Musím hájit finanční správu, pracuje dobře, vysvětluje Pilný, proč nechce odvolat Janečka. Ministři by ale pro jeho konec ruku zvedli

Ceny bytů dál výrazně rostou, v paneláku rychleji než v novostavbách. Za čtvrt roku metr čtvereční v Praze podražil o 5 tisíc

Mayová si po brexitu přeje dvouleté přechodné období, aby se obě strany přizpůsobily novým pravidlům

Soud zrušil zajišťovací příkazy na 340 milionů proti opavské firmě FAU. Celníci podle něj neměli důvod je vydat

Uber přišel o licenci v Londýně, služba podle starosty není bezpečná. Zákaz se dotkne 40 tisíc řidičů

reklama