reklama

Německé ekonomice se daří výborně, možná až příliš. Hrozí její přehřátí a vznik cenových bublin, varují odborníci

Čtěte více: Německo | ekonomika | MMF | HDP
  • Německu podle některých ekonomů hrozí přehřátí jeho hospodářství a vznik cenových bublin.
  • Politici by proto podle nich před volbami neměli slibovat další utrácení.
  • Kritici nesouhlasí - podle nich naopak Německo potřebuje nové investice.
jarvis_59aee9a7498e2987da799ced.jpeg Brána do Německa: Klíčovým přístavem pro německý zahraniční obchod je Hamburk, druhý největší kontejnerový přístav Evropy. Foto: Reuters

Německá ekonomika je na tom výborně − možná až příliš. Někteří ekonomové varují, že nejsilnějšímu hospodářství Evropy hrozí přehřátí a vznik různých cenových bublin. Právě to by se podle nich mělo stát tématem kampaně před volbami, které v Německu budou 24. září.

Podle statistik se Německu skutečně daří. Nezaměstnanost je nejnižší od sjednocení země před 27 lety, vláda hospodaří s přebytkovým rozpočtem, objem německého vývozu stále roste.

Politici však podle kritiků ignorují hrozbu, kterou představuje ekonomika pohybující se na hranici svých možností. Mezí, při jejímž překročení reálně hrozí přehřátí německého hospodářství, je podle německého Institutu pro světovou ekonomiku tempo růstu ve výši 1,5 procenta HDP. Pro rok 2017 přitom institut odhaduje růst okolo 1,7 procenta, pro rok 2018 dvě procenta. Za přehřátí ekonomové považují situaci, kdy se hospodářství nachází nad svým potenciálem. Výrobní kapacity země pak nestačí poptávce, firmy nemají dost zaměstnanců, rostou ceny a mzdy.

2 procent

HDP by měl dosáhnout růst německé ekonomiky v roce 2018 podle odhadu Institutu pro světovou ekonomiku.

Šéf prognostického centra institutu Stefan Kooths odrazuje německé politiky od jakýchkoliv slibů, jejichž splnění by hospodářství dále povzbudilo. "Současná konjunktura nebude trvat věčně. Obzvláště problematická jsou opatření, která by zvýšila nároky na veřejné výdaje," tvrdí Kooths. Má na mysli hlavně výdaje na financování sociálního státu.

Podle Koothse a dalších analytiků jsou vidět příznaky toho, že se německá ekonomika blíží svému limitu. Růst cen nemovitostí společně s velmi nízkými úrokovými mírami v eurozóně hrozí přerůst v cenovou bublinu. Podle německé centrální banky se ceny nemovitostí ve velkých městech zvýšily za posledních sedm let o více než 60 procent.

Návrhy, před kterými Kooths varuje, ale německé politické strany ve svých programech mají. Sociální demokraté (SPD) v čele s Martinem Schulzem by chtěli zvýšit důchody − německým penzistům slibují vyplácet aspoň 48 procent průměrné mzdy. Schulz je taky pro zvýšení příspěvku na děti, a to až o 30 eur měsíčně pro děti z chudých rodin. To podporují i křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Ti zatím v předvolebních průzkumech sociální demokraty jasně porážejí.

Zdaleka ne všichni odborníci se však přehřátí německé ekonomiky bojí. Příkladem je Mezinárodní měnový fond, který Německo naopak kritizuje za rekordně vysoký přebytek vývozů nad dovozy, jenž loni dosáhl osmi procent HDP.

Podle měnového fondu je německý obchodní přebytek částečně způsobený nízkou mírou investic do ekonomiky. To je nejviditelnější na příkladu chátrajících německých dálnic a další infrastruktury.

Sociální demokraté s tím souhlasí a navrhují, aby se nová německá vláda zavázala investice pravidelně zvyšovat. V opačném případě podle nich hrozí, že Němci začnou žít z podstaty a jejich ekonomika bude zaostávat. Upozorňují, že v době rekordně nízkých úroků si stát může na investice půjčit velmi levně.

Nárůstu investic se nebrání ani Merkelová. Tvrdí ale, že nejdřív je potřeba urychlit různá povolovací řízení, například pro stavbu infrastruktury nebo digitalizaci veřejných služeb.

Helena Truchlá, Ondřej Houska
Přeposlat
Diskuse
reklama

Musím hájit finanční správu, pracuje dobře, vysvětluje Pilný, proč nechce odvolat Janečka. Ministři by ale pro jeho konec ruku zvedli

Ceny bytů dál výrazně rostou, v paneláku rychleji než v novostavbách. Za čtvrt roku metr čtvereční v Praze podražil o 5 tisíc

Mayová si po brexitu přeje dvouleté přechodné období, aby se obě strany přizpůsobily novým pravidlům

Soud zrušil zajišťovací příkazy na 340 milionů proti opavské firmě FAU. Celníci podle něj neměli důvod je vydat

Uber přišel o licenci v Londýně, služba podle starosty není bezpečná. Zákaz se dotkne 40 tisíc řidičů

reklama