reklama

Babišův tým zaspal, dnes to zkusí dohnat

  • Když v srpnu policisté požádali sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, nebyl jejich "záchranný tým" připraven.
  • Dnes se ve sněmovně pokusí přejít do ofenzivy.
  • A i přes řeči o parlamentní žvanírně bude účel světit prostředky.
Andrej Babiš Andrej Babiš Foto: HN - Zbyněk Pecák

Mohla to být klidná schůze sněmovny, jedna z posledních v tomto funkčním volebním období. Žádná velká očekávání − na pořadu mají být různé zprávy, mezinárodní dohody a pár zákonů, zejména těch vrácených Senátem. Jenže politika je zrádná v tom, že nikdy není nic jisté, a když už se zdá, že průběh bude očekávatelný, přijde zvrat. Můžete plánovat sebelépe, ale jistotu, že vše vyjde, nikdy nemáte. V takové chvíli je dobré mít zkušenosti a reagovat na změnu situace. Politickou zkušenost nenahradí sebelepší tým odborníků na PR a marketing.

Poslanci hnutí ANO postupně obracejí. Původně chtěli svého šéfa Babiše vydat, teď mlčí, anebo mění názor

Ukázalo se to i v tomto volebním období. Kauza Čapí hnízdo se táhne už od konce roku 2015. Policisté vyšetřují možné podvodné jednání v získání dotace na unikátní resort mnoho měsíců a přiznávají, že se jedná o případ velmi komplikovaný. A politicky ošemetný.

Naposledy měli policisté ukončit vyšetřování v březnu. Babiš byl se svým týmem dobře připraven. Nenechal nic náhodě a začal veřejnosti představovat svůj snář. Jistě si vybavíte, jak se začaly objevovat billboardy, na nichž předseda hnutí ANO představoval svoji vizi rychlovlaku z Brna do Prahy. Snaha odklonit pozornost ale tak úplně nevyšla. Policie požádala o prodloužení lhůty na vyšetřování do září. Jistě, všichni věděli, že bude před volbami a že to bude nepříjemné. Když však v srpnu policisté požádali sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, nebyl jejich "záchranný tým" připraven. Marketéři i mluvčí trávili léto na dovolené, a hlavní aktér Babiš tak byl vystaven otázkám. O tom, jak nepřípadné jeho odpovědi byly, svědčí jeho přirovnání postupu policie k 50. létům minulého století.

Teď se ANO snaží zachránit pověst svoji a zejména svého vedení. Nicméně poprvé za čtyři roky není o krok před svými soupeři a policií. Je pozadu a udělá maximum pro to, aby celá kauza nepoškodila hnutí před volbami.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Kamil Švec
Přeposlat
Diskuse

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama