reklama

Nadávání prezidentovi nikdy nebylo levnější. Chaos na Zemanově transparentním účtu nastavuje hlavě státu zrcadlo

Názory
  • Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá - Miloši Zemanovi se vrací způsob, jakým se chová ke svému okolí.
  • Naposledy ve formě stovek nelichotivých zpráv, které přistály na jeho transparentním účtu.
  • Kvůli této situaci i hlubokému poklesu úcty k úřadu prezidenta tak lze říci, že "nadávání prezidentovi nikdy nebylo levnější".
Martin Malý. Martin Malý. Foto: Jan Rasch

Kdo s čím zachází, tím taky schází, říká lidové přísloví. Není divu, že když někdo ostatní tituluje jako idioty, kretény a blbečky, že ho jen málokdo šanuje a bere si servítky, když je řeč o něm. I kdyby to byl prezident republiky. Bohužel.

Úcta k úřadu prezidenta nějak nepočítá s tím, že jej bude zastávat někdo, kdo si sám jakoukoli úctou k oponentovi neláme hlavu. A jeho příznivci, bohužel, nabyli dojmu, že být vulgárním buranem už není něco, za co by se měli ve společnosti stydět. Vždyť když se nestydí ani prezident…

O to směšněji pak působí, když se lidé, kteří jinak běžně házejí v diskusích "havlistickými ku*vami" a radují se, že nějaká "zku*vená kreatura zdechla", náhle pokorně kloní před prezidentským majestátem a okřikují každého, kdo na adresu Miloše Zemana použije stejný kalibr.

Zatím poslední expozé na toto téma (míněno "nejčerstvější v době psaní článku", poslední to asi rozhodně není) přináší transparentní účet Miloše Zemana. Především proto, že FIO zobrazuje na stránce s příspěvky i takzvanou "zprávu pro příjemce".

První tři příspěvky byly řádově stokoruny s projevenou podporou: "Pro pana prezidenta…" a podobně. Pak se ale objevily příchozí platby ve výši jednoho haléře a s velmi nelichotivými zprávami. Hned čtvrtý příspěvek měl zprávu "Stydím se za ješitného pomstychtivého lháře", a nezůstal osamocený. Doslova během několika minut začaly přibývat na účtu haléře a s každým nějaký vzkaz. Nejčastěji "na granulky pro věrného Ovčáčka", "na cestu na Sibiř", "na odchodnou", "na Mynářovu prověrku", velmi časté byly komentáře glosující Zemanův sklon k pití alkoholu a také komentáře, které se se Zemanem loučí. Některé z nich jsou opravdu nepublikovatelné, ale z těch slušnějších mě zaujaly třeba "Zbytek peněz si najdi vlevo dole" nebo "Nezlobte se, že vás zase obtěžuju, ale já jsem si vzpomněl, že jsem se vás nezeptal, jestli máte Peroutkův článek. Máte Peroutkův článek?" 

K tomu snad jen dvě perličky - jakýsi diskutér se pod článkem na toto téma velmi rozčiloval, jak je možné, že novináři vědí, kdo kolik poslal na transparentní účet, a své rozhořčení futroval brilantním právním rozborem: "Pokud vám to sdělila banka, u které má účet, jedná se o porušení bankovního tajemství a na tuto banku, by měla být ze zákona, uvalena sankce." (Interpunkce ponechána v původním znění.) Jiná paní se zase dohadovala, že něco takového není možné, protože "haléře neexistují"...

A mezitím se stránka s výpisem příspěvků na transparentním účtu změnila v nejlevnější reklamní server, seznamku, on-line chat a diskusní fórum v jednom. Mezi příspěvky najdete třeba i slevové kupony na různé e-shopy ("10 % sleva s kódem MILOS" nebo "Sleva 50 Kč na rybízové víno, do objednávky napište ZEMAN"). Lidová tvořivost opět nezklamala. Však kde jinde máte možnost publikovat za pouhý jeden haléř cokoli v rozsahu zhruba jedné esemesky a nikdo vám to nesmaže?! "Nadávání prezidentovi nikdy nebylo levnější" by mohl být nový slogan k téhle marketingové kampani, co je i přes slabší místa pořád vtipnější než Jakub Kohák s kozou…

Příznivci mezitím posílají větší částky, od dvacetikoruny až po desítky tisíc, vyjadřují Zemanovi podporu a kritizují vulgaritu "haléřových přispěvatelů", které považují za, cituji, "debily od knížete". Laskavá ironie za desetikorunu!

Vůbec s těmi transparentními účty bude ještě spousta legrandy. Falešný Ovčáček na Twitteru zveřejnil číslo účtu pro podporovatele - ovšem účet patří protikandidátovi Jiřímu Drahošovi. Pravý mluvčí Ovčáček tamtéž označil takové jednání za podvod… Ovšem protože máme na Hradě takovou skvadru, jakou tam máme, tak i v tomto je ironie. Po útocích v Barceloně totiž "falešný Drahoš" zveřejnil na Twitteru příspěvek, který se snažil vzbudit dojem, že vítá teroristické útoky, a Ovčáček (ten pravý) tuto "fake news", jak teď tak rádi říkají, ochotně sdílel i po upozornění, že se jedná o falešný účet.

Některé věci zkrátka zůstávají. Teď na mne vypadla z archivu jedna starší stránka z IHNED.cz, kde lidé psali, co se jim vybaví, když se řekne Miloš Zeman. Dvojice nejčastějších slov "Hulvát" a "Ostuda" hovoří za vše.

Martin Malý
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama