reklama

Schulz má poslední šanci stáhnout náskok Merkelové. Německo čeká televizní duel kandidátů na kancléře

  • Sociální demokrat Martin Schulz bude chtít ve večerní televizní debatě stáhnout velký náskok, který má v předvolebních průzkumech Angela Merkelová. Na debatu by se mělo dívat přes 30 milionů Němců.
  • Schulz je lepší debatér než Merkelová, velké šance na obrat přesto nemá.
Ideologicky si jsou Merkelová a Schulz blízko, ostatně poslední čtyři roky spolu vládnou v takzvané velké koalici. Ideologicky si jsou Merkelová a Schulz blízko, ostatně poslední čtyři roky spolu vládnou v takzvané velké koalici. Foto: ČTK

Angela Merkelová nikdy nevyhrála jedinou předvolební debatu. Ale ve volbách pak zvítězila pokaždé. Už třikrát. 

Německý týdeník Der Spiegel tímto způsobem upozornil, že vyzyvatel kancléřky Martin Schulz v neděli večer stojí před mimořádně těžkým úkolem. Na obrazovkách několika německých televizí se s Merkelovou střetne v jediné debatě před volbami, které budou 24. září. Aby mohl zvrátit velký náskok kancléřky v průzkumech veřejného mínění, musel by debatu vyhrát zdrcujícím rozdílem. Merkelové křesťanští demokraté (CDU) zatím Schulzovy sociální demokraty (SPD) porážejí zhruba o 15 procentních bodů. 

merkelová si jde pro jisté vítězství. alternativa pro německo posiluje. vše o německých volbách

Schulz se ale nevzdává – už proto, že večer nejspíš osloví skutečně velké publikum. Podle průzkumu agentury Forsa se na televizní duel chce dívat skoro polovina z 61 milionů oprávněných voličů. A každý pátý z nich tvrdí, že ještě nemá jasno, komu dá svůj hlas.

Merkelová má pověst slabé řečnice i debatérky. Nepoužívá velká slova, nestřídá grimasy. To v televizi někdy působí nudně, na druhou stranu tím Merkelová voliče ujišťuje o svém klidném vůdcovství. V současném rozbouřeném světě tím kancléřka u Němců boduje.

Schulzovi jeho roli ztěžuje i fakt, že se jeho názory od Merkelové nijak zásadně neliší. CDU a SPD ostatně poslední čtyři roky společně vládnou ve velké koalici. Schulz se od Merkelové snaží odlišit například důrazem na sociální spravedlnost nebo zvýšenou kritikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle expertů však zatím nedokázal najít téma, kterým by se v očích voličů vůči Merkelové zásadně vymezil.

Schulz přitom prohlásil, že se v debatě neuchýlí k osobním útokům. Vysílání navíc bude mít přísná pravidla, například ohledně času, po který budou moci oba politici odpovídat na otázky moderátorů. To se nelíbí bývalému šéfredaktorovi televizní stanice ZDF Nikolausi Brenderovi: "Úřad kancléřky pro Merkelovou požadoval korzet, ve kterém by se vůbec nemusela hýbat. A zároveň korzet pro Schulze, aby se vůbec pohnout nemohl." Brender debatu svázanou přísnými pravidly označil za "zmetek".

Německá média i proto nemají velká očekávání. "Pokud se nestane zázrak, bude televizní debata stejně překvapivá jako posledních 12 novoročních projevů kancléřky," napsal ironicky deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A podobně to vidí i samotní Němci. Podle průzkumu pro deník Die Welt si jen 35 procent voličů myslí, že Schulz může díky úspěchu v debatě ještě volby vyhrát. Podle víc než poloviny Němců už je naopak o výsledku voleb rozhodnuto.

Jednu naději ale Schulz přece jen má. Jeho předchůdce, poslední sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, v roce 2005 ztrácel na tehdejší vyzyvatelku Angelu Merkelovou v jednu chvíli až 20 procentních bodů. Tuto ztrátu dokázal stáhnout úplně na minimum i díky velmi přesvědčivému výkonu v televizní debatě, v níž Merkelovou jasně porazil.

Ondřej Houska
Přeposlat
Diskuse
reklama

Musím hájit finanční správu, pracuje dobře, vysvětluje Pilný, proč nechce odvolat Janečka. Ministři by ale pro jeho konec ruku zvedli

Ceny bytů dál výrazně rostou, v paneláku rychleji než v novostavbách. Za čtvrt roku metr čtvereční v Praze podražil o 5 tisíc

Mayová si po brexitu přeje dvouleté přechodné období, aby se obě strany přizpůsobily novým pravidlům

Soud zrušil zajišťovací příkazy na 340 milionů proti opavské firmě FAU. Celníci podle něj neměli důvod je vydat

Uber přišel o licenci v Londýně, služba podle starosty není bezpečná. Zákaz se dotkne 40 tisíc řidičů

reklama