reklama

Díky Lenovu se ze mě stal rytíř Jedi, nebylo to ale tak dobré, jak sliboval mistr Yoda

  • Největším zážitkem z prezentace Lenova na IFA byl souboj s Kylem Renem v rozšířené realitě.
  • Nová Moto X4 láká na odolnost vůči vodě a dvojitý fotoaparát za méně než jedenáct tisíc korun.
  • Po roce se nové verze dočká koncept Yoga, model 920 má čtečku otisků a kryty ze Star Wars.
Jedi Challenges Jedi Challenges Foto: Otakar Schön

Je to trochu divoké, ale z Lenova se v podstatě stává hračkářská firma. Největší výrobce PC na světě v Berlíně jako nejdůležitější novinku představil partnerství s firmou Disney a novou hru Jedi Challenges, která využívá speciální headset pro rozšířenou realitu, ovladač ve tvaru světelného meče a křišťálovou kouli, jež sleduje pohyb hráče v prostoru.

Začalo to nevinně. Dostal jsem na hlavu antibakteriální masku, do ruky jílec světelného meče a na hlavu zařízení se zrcadlem a telefonem Moto Z. A po aktivaci světelného meče se přede mnou objevil přízrak. Měl tvar Kyla Rena s jeho červeným mečem se světelnou záštitou. Kolem sebe jsem přitom stále viděl počítače Lenovo a spoustu lidí.

Pak Kylo Ren zaútočil. První útok prozradil záblesk Síly. Vykryl jsem ho, pak ještě jeden. A další. A můj světelný meč se poškodil. Jeho čepel mířila deset stupňů od osy jílce. Kylo Ren se mi ztrácel z dohledu, na mě přitom dopadaly jeho údery. Přes krev v očích jsem téměř neviděl, ale v poslední chvíli jsem se soustředil a Síla vedla čepel mého meče. Kylo Ren padnul na zem. Vítězství!

Pro Lenovo prezentace systému rozšířené reality s označením Mirage ovšem jednoznačným vítězstvím nebyla, byť byla zábavná a svým způsobem působivá. Technicky to totiž nebylo přesvědčivé. Možná za to může prostředí, možná slabší výkon použitého telefonu nebo prostě jen to, že nás Lenovo nechalo vyzkoušet nehotový software. Tak jako tak, sledování světelného meče v prostoru a jeho převedení do rozšířené reality nefungovalo ideálně. Kvůli omezenému zornému poli headsetu (výrazně většímu než u Microsoft HoloLens) jsem navíc polovinu času neviděl upozornění na přicházející útoky.

Celý systém vybavenou kamerkou a ovladači Move připomínal jednoduché hry pro PlayStation 3, pouze s tím rozdílem, že ovladače od PlayStationu byly extrémně přesné. Celá hříčka, která kromě soubojů na meče nabízí také strategickou hru, ve které jako Jedi ovládáte rebelské jednotky bojující proti stormtrooperům, by mnohem lépe fungovala ve virtuální realitě. Systémy jako HTC Vive nebo (podle prvních zkušeností) Microsoft Mixed Reality fungují citelně lépe a obraz v headsetech je mnohem ostřejší, barevnější a přesvědčivější než průhledné stíny v "holografickém" provedení.

Lenovo ale na vývoji Jedi Challenges spolupracovalo s Disneym a jeho manažeři rozhodli, že rozšířená realita je lepší, protože uživatel není oddělený od reality. Faktem ale je, že jsem v průběhu souboje vůbec nevnímal okolí a stejně málem narazil do zdi.

20170831 222838

Můj zážitek měl do ideálu daleko, za tři měsíce, než se celá sada začne prodávat, se může spousta věcí zlepšit. Ale u hračky za cca sedm tisíc korun je potřeba upozornit i na ty méně povedené věci. Zvláště když jde zatím o produkt, který bude mít jedno využití – jedna hra a to je vše. Ani se nechce věřit, že by to tak mělo zůstat, ale Lenovo o dalších plánech neprozradilo.

Možná nechce ředit zprávu o spolupráci s Disneym a licencování značky Star Wars rozředit něčím dalším. Možná. Lenovo přitom v Berlíně představilo i headset Lenovo Explorer pro "smíšenou realitu" podle Microsoftu, což je de facto systém čisté virtuální reality, jen s jiným marketingovým označením. Headsety tohoto typu budou asi o 2500 korun dražší a nebudou mít u sebe krásný světelný meč. Budou však mít asi 20 tisíc aplikací a hry, jež fungují i na HTC Vive.

Klasická Yoga vedle hraček

Motiv hvězdných válek se objevil i u dalšího nového produktu. Vylepšená Yoga 920 vedle nové generace procesorů Intel nabídne speciální verzi s krytem v designu Rebelů a Impéria. Lenovo mírně upravilo i design, jehož dominantou je stále speciální pant displeje, který připomíná hodinkový pásek z kovu.

Lenovo Yoga

Uvnitř se notebook změnil více. Logicky má novou generaci procesorů Intel Core se čtyřmi jádry a Lenovo přidalo i podporu pro aktivní dotykové pero, které si rozumí se systémem Windows Ink. Dotykový displej má 4K rozlišení a vypadá výborně, zatím ale nevíme nic o výdrži baterie. Ta u předchozích modelů byla vždy slabší, než Lenovo slibovalo. Zatím neznáme ani ceny.

Proti loňskému roku chybělo u počítačů překvapení, jakým byl Yoga Book s dotykovou plochou místo klávesnice. Ten Lenovo připomnělo jako jednu ze svých odvážných inovací, ale nevypadá to, že by firma chystala updatovanou verzi.

Tři foťáky v jednom telefonu

Třetí novinkou v překvapivě krátké oficiální prezentaci byl nový telefon "vyšší střední třídy" Moto X4. Nový smartphone od Lenova má klasický design s rámečky a čtečkou otisků pod displejem. Hlavní novinkou je dvojice fotoaparátů. Hlavní snímač má rozlišení 12 Mpx, sekunduje mu 8Mpx širokoúhlý objektiv a netradiční okolí objektivu připomíná rozetu hodinek.

Lenovo se pochlubilo funkcemi, jako je rozmazání pozadí či popředí nebo výběr barev a jejich nahrazení černobílým filtrem.

Netradiční fotoaparát je i vpředu, firma použila extrémní 16Mpx snímač a doplnila funkce, které umožní snímání panoramatických autoportrétů. K tomu Lenovo přidalo filtry jako ve Snapchatu, takže ze sebe můžete udělat zajíčka nebo jinou příšeru.

Lenovo Moto X4

Nadstandardní funkce jsou zajímavé i přes to, že například integrace s hlasovou asistentkou Alexa od Amazonu v Česku nebude fungovat. Fotoaparát například rozpozná budovy nebo předměty v záběru a nabídne k nim relevantní informace.

K telefonu půjde také připojit zároveň čtyři Bluetooth reprosoustavy nebo sluchátka. Lenovo také propojilo čtečku otisků prstů s přihlašováním na webové stánky nebo ke službám, jako je PayPal.

Vnitřní výbava telefonu více méně odpovídá ceně kolem 10 až 11 tisíci korun. Uvnitř bude osmijádrový procesor od Qualcommu, nejspíše v řadě 6xxx, 3 nebo 4 GB RAM podle verze a 32 GB paměti pro data. Svou cenou půjde Lenovo Moto X4 přímo proti Honoru 9, který má ale výrazně vyšší výkon a více paměti. Na straně Mota je zvýšená odolnost vůči vodě a ochranné sklo Gorilla Glass.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Vstupem technologických firem do bankovnictví jsem posedlý, říká nový šéf Komerční banky. Spoléhá na větší růst úvěrů

Tajemný král českých silnic Karel Rypl se sblížil s místopředsedou ANO Faltýnkem a jeho byznys rychle vzkvétá

Odboráři Škody Auto chtějí dvouciferný růst mezd jako na Slovensku. Deset procent je málo, to bychom se styděli, říká jejich šéf

Google kupuje za miliardu dolarů tým vyvíjející telefony pro společnost HTC, ta poslední roky čelí prudkému poklesu prodejů

Češi v Evropě Ondřeje Housky: Potřebujeme evropské Německo, ne německou Evropu. Díky bohu za Merkelovou!

reklama