reklama

SUV menší než Karoq, Rapid, co vypadá jako BMW. Víme, jak budou vypadat škodovky do roku 2019

Čtěte více: auto | Škoda Auto
  • Škoda Auto příští rok omladí Fabii a uvede na trh sportovní verzi Kodiaqu označenou RS se silným naftovým motorem.
  • V roce 2019 dojde na novou generaci Rapidu, který už se však bude jmenovat pouze Škoda Spaceback.
  • Druhou karosářskou verzí Rapidu bude místo zmenšené Octavie třetí model kategorie SUV.
Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Foto: Škoda Auto

Redakce iHNed pátrala mezi důvěryhodnými zdroji ve Škodě Auto a na základě jejich informací vytvořila jízdní řád nových modelů na nejbližší dva roky.

Letos už zájemce o nové škodovky čeká pouze rozjezd prodeje aut, jejichž podoba je známa. Jde o SUV Škoda Karoq, které v modelové paletě nahrazuje o něco menší model Yeti, a o dvě nové výbavy většího SUV Kodiaq – SportLine a Scout. Zatímco Karoq by se měl objevit na prodejnách už v polovině října, Kodiaq Sportline a Scout až začátkem roku 2018.

Zajímavé novinky se ukáží v polovině příštího roku. Dočkají se zájemci o silnější verzi Škody Kodiaq. Sportovní provedení RS dostane pod kapotu dosud nejsilnější motor dobře známý třeba z ceníku Volkswagenu Tiguan. Půjde o naftový 2.0 BiTDI s dvěma turbodmychadly a nejvyšším výkonem 176 kW. Dosud nejsilnější turbodiesel pro Kodiaq disponuje maximálním výkonem 140 kW.

Kodiaq RS se bude od ostatních verzí mírně lišit i vzhledově – zejména tvarem předního nárazníku nebo v zadní části díky dvěma funkčním koncovkám výfuku. Měl by se dočkat i atraktivního zvuku motoru.

V roce 2018 by se měla představit i kupé verze Škody Kodiaq, která ale bude zatím určená výhradně pro čínský trh.

V polovině příštího roku dojde i na omlazení Škody Fabia včetně provedení kombi. Design její přídě ztratí na současné líbivosti, ale měl by být výraznější a agresivnější. Na přání bude mít malá škodovka full LED světlomety. Rozšíří se počet asistenčních systémů.

Rok 2019 bude u Škody Auto ve znamení revolučních změn u řady Rapid. Ze současných dvou typů karoserie zůstane zachovaný pouze hatchback Spaceback. Nová generace ale dostane mnohem výraznější design. Zvětšenou mřížku chladiče v přední části ozdobí množství chromu, zaujme i spodní část nárazníku.

Auto bude postaveno na nové podvozkové platformě pro malá auta koncernu Volkswagen, kterou v současnosti využívají například nové generace modelů Seat Ibiza a VW Polo. Proti stávajícímu Rapidu Spaceback se prodlouží a zejména značně rozšíří. Jméno Rapid zmizí a vůz by se měl jmenovat pouze Škoda Spaceback.

Stávající Rapid liftback, tedy jakási zmenšená a výrazně levnější verze Octavie, nástupce nedostane. Místo ní začne Škoda vyrábět třetí vůz kategorie SUV menší než Karoq. Půjde spíše o křížence (crossover) hatchbacku a SUV než plnohodnotné SUV, protože vůz nebude mít možnost pohonu všech kol. Stane se tedy konkurencí vozů typu Renalt Captur, Peugeot 2008 nebo Citroën C4 Cactus.

Právě vozu Citroën C4 Cactus budou podobné přední světlomety nového SUV odvozeného od Škody Spaceback. Světlomety budou stejně jako u modelů Kodiaq a Karoq dvoudílné, ale na první pohled zcela odlišné. Jejich vrchní část totiž bude mít podobu úzkého proužku, spodní díl bude kratší, ale širší. Zezadu a z profilu bude vůz připomínat díky výrazným světlometům zasahujícím do boku auta BMW řad X1 nebo X3.

Už začátkem roku 2019 dojde i k omlazení manažerského Superbu. Facelift se bude odehrávat ve znamení chromu. Superb dostane výrazný chromovaný lem pozměněné čelní masky, chromované budou i její mřížky nebo lišta ve spodní části nárazníku. Linka z blyštivého kovu přibude i na zadní části vozu.

Zajímavé je, že luxusní výbavový stupeň Laurin&Klement dostane trochu odlišnou příď s větším množstvím prolisů. Mírně odlišného designu se dočká i Superb plug-in hybrid – první sériový elektromobil značky Škoda, který ale bude zároveň využívat i benzinového motoru.

Plnohodnotná doba elektrická přijde o rok později. V roce 2020 Škoda představí sériový elektromobil postavený na základě studie Vision E. Jeho dojezd na jedno nabití by měl dosahovat až 500 km. Půjde o auto s atraktivním tvarem karoserie kupé SUV.

Ondřej Běhal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

Čínské automobilky zvedly kvalitu vozů a po desetileté odmlce zahajují exportní ofenzivu na západní trhy

Sociální sítě Miloše Čermáka: Myslete si o mně, co chcete. Pokud možno něco hezkého

Čína zakázala dovoz textilu z KLDR. Do země také omezí export ropných produktů a zkapalněného zemního plymu

reklama