Růst ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zrychlil na tři procenta z 1,2 procenta v předchozím kvartálu. Dosáhl tak nejprudšího tempa za více než dva roky. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Ministerstvo koncem července uvedlo, že růst ve druhém čtvrtletí dosáhl 2,6 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že červencový odhad bude nyní zvýšen na 2,7 procenta.

Za zlepšením odhadu stojí příznivý vývoj spotřebitelských výdajů i podnikových investic. Tempo růstu ekonomiky bylo ve druhém čtvrtletí nejrychlejší od prvního kvartálu 2015. Nejnovější údaje o spotřebitelských i podnikatelských výdajích navíc naznačují, že největší světová ekonomika si udržuje solidní tempo růstu i na začátku třetího čtvrtletí.

Výdaje spotřebitelů po revizi stouply o 3,3 procenta, nejvíce za rok. Ke zlepšení údaje o 0,5 procentního bodu přispěly vyšší výdaje za auta. Podnikatelské investice stouply o 6,9 procenta, rovněž více než se původně očekávalo, díky výdajům za budovy, vybavení a duševní vlastnictví. Výdaje vlády však byly revidovány opačným směrem. Po revizi klesly o 0,3 procenta místo původně očekávaného růstu o 0,7 procenta. Revize odráží pokles výdajů státu a místních samospráv.

V prvním pololetí činil růst hrubého domácího produktu (HDP) 2,1 procenta. Americký prezident Donald Trump si na letošní rok stanovil ambiciózní cíl dosáhnout tříprocentního tempa růstu. Jeho administrativa ale zatím nesplnila plány na snížení daní ani další slibovaná opatření na podporu hospodářského růstu.

Mnoho ekonomů předpokládá, že ve třetím čtvrtletí se bude růst pohybovat kolem tří procent. Někteří však nyní upozorňují, že škody způsobené hurikánem Harvey by mohly v tomto čtvrtletí snížit růst o půl procentního bodu. Nicméně analytici věří, že tempo růstu oživí, jakmile začne obnova zpustošených míst a rafinerie se vrátí k plné produkci.

Hlavní ekonom Moody's Analytics Mark Zandi očekává, že za celý rok HDP stoupne o 2,1 procenta. Tempo růstu tak zrychlí z loňských 1,5 procenta, což byl nejslabší růst od roku 2009. V roce 2018 má růst dále zrychlit na 2,8 procenta, ale za předpokladu, že se Trumpově vládě podaří prosadit slibované daňové reformy a ty vstoupí v platnost na počátku roku 2018. Jinak bude podle něj růst o 0,4 procentního bodu nižší.

Silný růst posiluje naději, že centrální banka USA (Fed) příští měsíc představí plán snižování svého portfolia státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami v objemu 4,2 bilionu dolarů (91,8 bilionu korun) a v prosinci znovu zvýší úrokové sazby.