reklama

Sloupek Martina Malého: Proč se prezident Zeman omluvil expremiéru Nečasovi

Názory
  • Prezident Miloš Zeman prohlásil, že byl dezinformován Ištvanem a Šlachtou, a proto si udělal špatný obrázek o pádu Nečasovy vlády.
  • Druhý možný výklad současného náhlého prozření a omluvy odkazuje k aktuální kauze české politiky, totiž k Andreji Babišovi a jeho případnému stíhání.
Martin Malý. Martin Malý. Foto: Jan Rasch

Nevěřil jsem vlastním očím: Zeman se omluvil Nečasovi, prý byl v otázce pádu jeho vlády "dezinformován Ištvanem a Šlachtou". Taková omluva, to není jen tak. Můžeme Zemanovi věřit, že se v něm hnulo svědomí, když získal dostatečný odstup, a cítil potřebu se omluvit za to, jak po Nečasově demisi bránil vzniku "Nečasovy vlády bez Nečase", najmenoval vládu Jiřího Rusnoka, která nezískala důvěru, ale přesto vládla až do voleb…

O jeho tehdejších motivacích můžeme jen spekulovat, ale předvolební plakáty, které tehdy tiskla SPO a na kterých se holedbala, že "jsme zastavili Kalouska", leccos naznačují. Ale možná je nefér spojovat Zemanovy aktivity s aktivitami jeho fámulů ze Strany práv občanů, co si sami říkali "Zemanovci".

Druhý možný výklad současného náhlého prozření a omluvy odkazuje k aktuální kauze české politiky, totiž k Andreji Babišovi a jeho případnému stíhání. Babiš i jeho podřízení několikrát zopakovali podivuhodné formulace o tom, že "si policie vymýšlí", že "jedná podle zadání", že "je to kampaň pánů Sobotky a Kalouska". Ve stejném duchu informuje i mluvčí Ovčáček, který "jasně rozpoznává Sobotkův rukopis". V této souvislosti by bylo logické, že si Zeman svou omluvou připravuje spíš půdu pro další verbální útok na policejní nezávislost: i jeho "policisté dezinformovali". Mezi řádky tím říká, že se policii nedá věřit a že jedná účelově.

Otázka, která po Zemanově omluvě nezazněla, ale zaznít měla, je: "A kdo tedy dal policii zadání proti Nečasově vládě?"

Že by Miroslav Kalousek? Nebo Bohuslav Sobotka?

V rámci ranní chvilky masochismu jsem se podíval na vox populi, do diskusí o aktuálních tématech, a vypadá to, že část lidu má jasno: je to celé účelovka, kampaň proti Babišovi a Zemanovi, podívejte se na Kalouska…

Není potřeba chodit daleko, aby člověk zjistil, kde se tohle "kalouskování" bere: jsou to do písmene opakované věty Andreje Babiše. Jeho příznivci převzali jeho argumenty a opakují je, kudy chodí. Někdy to vede až k absurdním momentům, jako třeba ve chvíli, kdy rozhořčený volič píše, že "tohle je tak hrozný podraz od Sobotky, že si skoro začíná myslet, že za to Kalousek nemůže".

Ale zaujal mě hlavně jiný moment. Totiž když se obránce Andreje Babiše ohradil: "Plivete na Babiše, ale zapomněli jste, co všechno strašného předvedl Kalousek!" Jiný diskutující mu odpověděl: "A co provedl? Pokud vím, tak mu nic nebylo prokázáno, za nic nebyl potrestán, stíhaný není…" Ale první čtenář se jen tak nedal: "Zatím! Ale počkejte, až po volbách dostane Babiš ministerstvo vnitra, to teprve uvidíte, co se na Kalouska a další ukáže!"

Tak samozřejmě, "počkejte po volbách", to je vlhký sen kdejakého radikála. Ti ráznější už nepokrytě píšou "počkejte po volbách, jak s váma zatočíme, lucerny už čekají", ale ty nechme stranou. Spíš mě zaujala představa, že "až získá Babiš ministerstvo vnitra, tak uvidíte!" Tady je totiž ta představa mnohem reálnější, než že příznivci SPD budou vládnout zemi a věšet odpůrce po lucernách.

Co taková výhrůžka vlastně znamená? Že současný ministr vnitra za ČSSD tutlá Kalouskovy hříchy, které až s "Druhým Příchodem Babišovým" budou moci být zveřejněny? A pak policie dostane "zadání na Kalouska a Sobotku"?

To bude asi v pořádku, protože stíhání Babiše je dle jeho fanoušků vymyšlená kampaň, ale stíhání Kalouska bude spravedlnost!

Asi po volbách a s Babišovým věrným na vnitru bude policie rázem důvěryhodnější a žádný Šlachta už nikoho nedezinformuje… To aby se pak Miloš Zeman za tu svou omluvu omluvil!

Martin Malý
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama