Šéf kanceláře kyrgyzského prezidenta Sapar Isakov poprvé promluvil ke kauze neznámé české společnosti Liglass Trading, která má ve středoasijské zemi postavit vodní elektrárny za miliardy. Hned v úvodu zdůraznil, že tuto společnost kyrgyzské hlavě státu Almazbeku Atambajevovi opakovaně doporučoval český prezident Miloš Zeman.

"Okolnosti mě nutí prohlásit, že toto téma a společnost Liglass Trading CZ doporučoval český prezident Miloš Zeman. Máme záznam rozhovoru z dvoustranné schůzky v Astaně, na níž pan Zeman nejednou doporučuje našemu prezidentovi tuto firmu," řekl Isakov v rozhovoru pro server kabarlar.org.

"Almazbek Šaršenovič (Atambajev) odpovídal, že nemá právo zasahovat do takových tendrů a vše půjde podle zákona," dodal šéf prezidentského úřadu, který je žhavým kandidátem na post premiéra země. 

Isakov řekl, že okolnostmi tendru se začali zabývat až po článcích v českých i kyrgyzských médiích. "Je nutné zdůraznit, že tendr probíhal ne na kaskádu na řece Naryn, ale na 14 malých vodních elektráren. Výsledky soutěže ukázaly, že česká firma skutečně nabídla tak výhodné podmínky, které nikdo jiný nenabízel. V jejich přihlášce bylo napsáno, že jako dodatečný závazek postaví kaskádu na řece Naryn - po vypovězení smlouvy s ruskou firmou RusHydro jsme na tento projekt aktivně hledali investora," popsal Isakov.

Podotkl, že v komisi byli zastoupeni zástupci vlády, poslanci i zástupci občanského sektoru. "Nemyslím si, že by tam byla zrežírována výhra této společnosti," doplnil.

Isakov zdůraznil, že Liglass Trading komisi dodala potřebnou dokumentaci a zaplatila poplatek za účast v tendru. O tom, zda společnost své závazky splní, nechtěl spekulovat. "Počkejme. Podle podepsané dohody musí do 30 bankovních dnů zaplatit 37 milionů dolarů na účet elektrárenského podniku, který tyto peníze převede na účet RusHydro na splacení dluhu," uvedl.

"Jestli tato suma nepřijde, máme všechny mechanismy a kyrgyzská strana má právo tuto smlouvu jednoduše vypovědět. Těchto 30 bankovních dní vyprší 15. září," dodal.

Zájem českých médií podle Saparova "může být způsoben vnitropolitickou situací v samotném Česku". "Kromě toho jsem přesvědčen, že se toho účastní i domácí politici, kteří mají zájem uškodit Atambajevovu týmu a také mně jako kandidátovi na premiéra," dodal.

Saparov, který podle svých slov v Česku nikdy nebyl, odmítl předchozí spekulace, že by zde vlastnil nemovitost. 

Kyrgyzská oficiální místa o situaci kolem firmy Liglass Trading dosud příliš nechtěla mluvit. Jak Isakov, tak šéf Státního výboru pro průmysl a energetiku Dujšenbek Zilalijev, který smlouvu podepsal, rozhovor Aktuálně.cz po počátečním souhlasu neposkytli.

Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl Isakovovo vyjádření komentovat. "V Astaně se konalo jedno jediné jednání s kyrgyzským prezidentem, o kterém jsme ostatně veřejně informovali, včetně jeho obsahu. Dohledejte si to," napsal.