Za čtyři roky svého působení stávající sněmovní mandátový a imunitní výbor neřešil důležitější a veřejně sledovanější problém. V jednom z menších sálů sněmovní budovy, ve které se kvůli tmavému obložení stěn svítí pozlaceným lustrem i přes den, začali poslanci projednávat žádost policie o vydání bývalého ministra financí a vicepremiéra vlády Andreje Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.

komentář: Babiš bourá důvěru v právní stát

Z patnácti členů mandátového výboru si znění policejní žádosti dopředu přečetlo jen několik.

"Přiznám se, že jsem si ji úmyslně nepřečetl proto, abych nebyl v podezření, že z ní vynáším informace médiím," přiznal poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Naopak Martin Plíšek z TOP 09 si dokument přišel prostudovat hned den poté, co ho sněmovna obdržela.

"O detailech nemohu mluvit, ale obecně mohu říci, že policejní žádost je podle mě zpracována precizně a zodpovědně," řekl Plíšek redakci minulý pátek.

Možnost nahlédnout do dokumentu připomíná návštěvu přísně střeženého bankovního trezoru.

Poslanci výboru, kteří jediní zatím mají k žádosti přístup, musí dorazit do sekretariátu ve sněmovně osobně. Proti podpisu jim asistentka ze sejfu vyndá několikastránkový materiál, který si mohou přečíst. Ale nesmí ho ani kopírovat, ani fotit.

Sám Babiš ani Faltýnek do spisu automaticky přístup nemají. Mohou o to ale požádat šéfku výboru Miroslavu Němcovou, která žádost předá dozorujícímu státnímu zástupci, a je na žalobci, zda jim nahlédnout do spisu dovolí.

Podle Němcové takové prosbě většinou vyhoví.

Babiš o nahlédnutí do dokumentu požádal ve čtvrtek. "Dnes můj právní zástupce požádal paní (Miroslavu) Němcovou, aby nám dala ten papír od policie k dispozici, když už ho média citují a my ho nemáme. Já vlastně nevím, k čemu se mám vyjadřovat," řekl Babiš den před schůzí výboru. 

Naposledy to žalobci umožnili letos v květnu v případě poslanců Josefa Novotného a Jaroslava Borky, které poslanci vydali ke stíhání kvůli případu zneužívání peněz v kauze ROP Severozápad.

Obvykle souhlasíme, ale tohle je účelovka

Ze žádosti, která přesto unikla do médií, vyplývá, že se o Babiše a Faltýnka policie zajímá kvůli devět let staré dotaci pro Farmu Čapí hnízdo. Podle vyšetřovatelů se ji v roce 2007 Babišův Agrofert naoko zbavil a její vlastnictví převedl na neznámé akcionáře, aby se jako malá a střední firma mohla ucházet o evropskou dotaci. Padesátimilionový příspěvek z Bruselu pak skutečně získala.

Babiš s Faltýnkem jakékoliv nařčení z dotačního podvodu odmítají. "Samozřejmě to vylučuji. Absolutně. Úplný nesmysl. Agrofert to nechtěl dělat, není to naše podnikání. Byl to projekt rodiny," reagoval Babiš na dotaz redakce, co říká na podezření policie, že úmyslně převedl Čapí hnízdo na své děti a švagra.

Mandátový výbor podle všeho v pátek ještě žádné stanovisko k žádosti nedá. Nejprve si oficiálně pozve jak Babiše, tak Faltýnka a nejspíš si od vyšetřovatelů vyžádá další podklady. Doporučení pro sněmovnu by mohlo padnout příští týden. O tom, jestli policie může začít šéfa a místopředsedu ANO skutečně stíhat, rozhodnou až poslanci na první zářijové schůzi.

Zatímco většina poslanců z parlamentních stran předem avizuje, že vydání Babiše a Faltýnka odsouhlasí, poslanci hnutí ANO jasno nemají.

"Působí to na mě jako šaškárna. Když si uvědomíme, že my vydáme kohokoliv, tak za pár týdnů jsou volby, ti lidé budou zvoleni a my je budeme muset vydávat znovu," řekl na dotaz, jak hodlá hlasovat, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

"Za tu dobu, co ztratí imunitu, se beztak nic nevyšetří. Myslím si, že v takovémto období to může výrazně ovlivnit výsledek voleb a že jde o hloupý záměr," dodal.

Načasování pár týdnů před volbami přijde podezřelé i Karlu Raisovi:

"To načasování je podivné. Myslím si, že to není náhoda. To je důvod, proč si před hlasováním udělám na věc vlastní názor a nebudu se řídit doporučením výboru." 

Klub ANO bude jednotný postup při hlasování řešit až těsně před zářijovou schůzí. Je ale možné, že i pokud by své spolustraníky ve sněmovně k vydání vyzvali, někteří to nebudou respektovat. "Vždycky jsem hlasovala pro vydání, nicméně nyní mám všechny informace od médií a ráda bych vyslechla i druhou stranu – Babiše a Faltýnka, takže teprve potom se rozhodnu," naznačuje poslankyně Jana Pastuchová.

A obdobně mluví i místopředseda sněmovny za ANO Radek Vondráček: "Vždy jsem byl pro to, aby se imunita využívala jen v nejzazších případech. Aby to byla opravdu jen výjimečná ochrana zákonodárné moci před výkonnou. Tady ale mám indicie o tom, že to může být politicky motivované a účelové. A potom by bylo na místě té imunity využít," naznačuje, jak bude v září hlasovat.