Zatím nic nenasvědčuje, že by se Donald Trump ještě letos chystal navštívit Velkou Británii. V hlavním městě Skotska je však v těchto dnech velmi skloňovanou figurou.

Jak píše agentura AP, na tamní divadelní přehlídce Edinburgh Festival Fringe se nyní hraje hned několik představení, které si z nového amerického prezidenta utahují. Patří mezi ně inscenace nazvané Trumpageddon, Trumpus Interruptus: The Impeachment of Donald J Trump, Locker Room Talk a Trump’d.

To poslední se odehrává v roce 2030, kdy je Trump stále u moci. Americký prezident v představení tančí a zpívá – a o schůzku jej žádá mexická odbojová skupina, která Trumpa prosí, aby ji nechal deportovat.

„Je důležité umět si dělat legraci,“ říká Adam Woolf, který hru napsal. „Trump svými ohnivými komentáři ohrožuje prakticky všechny na světě a z toho jde člověku snadno hlava kolem. Je důležité si od toho umět alespoň na čas oddychnout,“ dodává.

Další představení nazvané Trumpus Interruptus vytvořil a hlavní roli v něm ztvárnil Zach Tomasovic. Ten amerického prezidenta ztvárnil jako muže závislého na sladkých nápojích a na ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Tomasovic tvrdí, že lidský smích je jednou z nejsilnějších zbraní, které mají umělci k dispozici.

Naopak režisér Patrick Wilson poznamenává, že ne všichni návštěvníci festivalu jsou nadšeni jeho hrou zvanou Trump’d.

Když prý Wilson rozdával letáky, jedna Američanka mu ho po chvíli přišla vrátit. „Vrátila mi ho a slušně poděkovala, že nehodlá zesměšňovat svého prezidenta. Odvětil jsem jí, že to zcela chápu a ať svůj večer stráví na jiném představení,“ popsal Wilson.

Edinburgh Festival Fringe, jenž letos potrvá do 28. srpna, často zařazuje satirické inscenace na aktuální témata – kdysi to byl teroristický bombový útok na letadlo, jež vybuchlo nad skotským městečkem Lockerbie, později třeba smrt britské princezny Diany a letos je to dále brexit.

Před třemi roky festivalovou nominaci za nejlepší muzikál získalo představení Clinton: The Musical, které se pak roku 2015 hrálo také v New Yorku v menších divadlech mimo Broadway.

Jak píše agentura AP, divadelníci na zvolení Donalda Trumpa obecně zareagovali rychle. Dramatik Robert Schenkkan napsal hru nazvanou Building The Wall a v New Yorku se hrál Shakespearův Julius Caesar, v němž hlavní postava vykazovala egoistické sklony, nosila blonďatou paruku a koupala se ve zlaté vaně.

V těchto dnech se na Manhattanu hraje také muzikál nazvaný Me The People: The Trump America Musical.

Už předtím, než se dostal k moci, Trump kritizoval broadwayské herce a štáb muzikálu Hamilton. Ten využil návštěvy viceprezidenta Mikea Pence na jednom představení a při potlesku Pence veřejně oslovil.

Herci přečetli vyjádření, v němž se označili za „tu pestrou část Ameriky, která je vyděšená a nervózní z představy, že vaše vláda nebude chránit nás, naši planetu, naše děti, naše rodiče, že nás nebude bránit a bojovat za naše neodcizitelná práva“, jak řekli.

Edinburgh Festival Fringe vznikl roku 1947 jako zemitá alternativa k vybranějšímu divadelnímu Edinburgh International Festivalu.

Letošní přehlídky se účastní také pětice českých tanečních souborů. „Do svého programu je ve spolupráci s Českými centry zařadilo divadlo ZOO Southside, velká festivalová scéna, jež má prvotřídní renomé a zaměřuje se na fyzické a taneční divadlo,“ napsaly minulý týden v reportáži z festivalu Hospodářské noviny.