reklama

Starostové zjišťují, že odvaha nemusí stačit

  • Den před uzávěrkou volebních kandidátek nebylo známé, kdo se vlastně bude za Starosty a nezávislé ucházet o hlasy voličů.
  • Hnutí do poslední chvíle usilovně hledalo známé osobnosti, kterých se jim ve vlastních řadách nedostává.
  • Tak se ale prokletí nemilosrdných předvolebních průzkumů zlomit nedá.

Není to ani měsíc, kdy lidovci ústy svého předsedy Pavla Bělobrádka vyzvali hnutí Starostové a nezávislí, aby jeho zástupci kandidovali pod hlavičkou KDU-ČSL. Fakticky se tímto okamžikem začala rozpadat koalice obou politických subjektů. Týden poté Starostové zveřejnili rozhodnutí, že voleb se hnutí zúčastní samostatně. Sebevědomí a odvaha Starostům nechyběly, odhodlání razantně zasáhnout do volebního klání se zdálo být přímo úměrné ublíženosti z výzvy lidoveckého expartnera. Dva dny po oznámení samostatné kandidatury rozjeli kampaň. To byl konec července, Petra Gazdíka nahradil v pozici lídra Jan Farský.

Dnes však Starostové musí předložit vlastní kandidátky a ukazují se jejich personální slabiny. Představit nové logo je věc poměrně jednoduchá, horší je obsadit kandidátní listiny kvalitními lidmi, kteří by byli schopni oslovit voliče celorepublikovými tématy. A tak začali Starostové hledat. Devízou měla být bohatá síť komunálních a krajských politiků, z nichž si budou moci vybírat. Ale drhne to. Vzpomeňme na často opakovanou Gazdíkovu větu, že voliči se pro volbu Starostů rozhodují, až když vědí, že jejich starosta či soused kandiduje. To je přece důvod k tomu představit kandidáty co nejdříve a snažit se zlomit prokletí nemilosrdných předvolebních průzkumů, v nichž STAN získává dvě až tři procenta. Jenže ty jsme ještě neznali ani včera. Pouhý den před uzávěrkou kandidátek jsme se dozvěděli jen jména volebních lídrů v jednotlivých krajích, z nichž většina jsou regionální politici.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Kamil Švec
Přeposlat
Diskuse

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama