reklama

Kdo je Vojtěch Weis? Bude dohlížet na férovost kampaní v poslaneckých i prezidentských volbách

Respekt
Čtěte více: politické strany | volby | kampaň
  • Nově vzniklý Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí bude mít za úkol kromě hlasování do sněmovny ukočírovat prezidentské kandidáty a vypořádat se i s volbami senátorů.
  • O předsedovi úřadu toho však příliš známo není.
  • Kdo je Vojtěch Weis, muž hlídající tajnosti stranických pokladen? Týdeník Respekt se to rozhodl zjistit.
Vojtěch Weis byl většinu své kariéry byrokratem. Vojtěch Weis byl většinu své kariéry byrokratem. Foto: Milan Jaroš

Nový úřad se chystá zahájit řízení s prvními hříšníky, kteří hned na začátku nezvládli dodržet pravidla férové kampaně. Kromě hlasování do sněmovny musí šéf Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí ukočírovat prezidentské kandidáty a vypořádat se i s volbami senátorů. A i když se v českých médiích předvolební souboje objevují stále častěji, o předsedovi úřadu Vojtěchu Weisovi (38) toho příliš známo není. Přitom to může být muž, díky kterému se česká politická scéna stane zase o trochu transparentnější. Anebo také ne. Kdo je Vojtěch Weis zjišťoval týdeník Respekt.

V RESPEKTU Č. 33 SI DÁLE PŘEČTETE:

Hlavní komentář: S kanonem na vrabce: Cesta k ženské rovnoprávnosti vede přes změnu postojů veřejnosti, nikoli přes personální politiku firmy Google

Téma: Samota léčí: Cesty lidí, kteří vystupují z davu a stávají se sami sebou
 
Agenda: Nevím, čí to je: Andrej Babiš se topí v projektu, který dřív považoval
za svůj nejlepší nápad
 
The Economist: Smrt na silnici: Šlapal dobře. Avšak konec stroje, jenž změnil svět, se blíží
 
Kontext: Příliš drahá křídla: Proč platy nejlepších fotbalistů letí bláznivě vzhůru
 
Kontext: Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky?
 
Rozhovor: Musíte riskovat: Specialista na volební kampaně, Američan Lex
Paulson, pomáhal stvořit fenomén Macron. Teď zaměřil pozornost na Česko a tvrdí, že v této zemi dřímá "politická příležitost". Jen prý zatím neznáme její kontury.
 
Kultura: Pro nepoučené publikum: Jaroslav Róna oslavuje šedesátku velkou
výstavou, domem a druhým potomkem
 
Civilizace: Ať shoří: Švédsko se vyhřívá v energii získané z odpadků. Jsou spalovny komunálního odpadu tou správnou cestou?
I obalka R33 2017

V plné kavárně kousek od Karlínského náměstí se tiše hovořícímu Vojtěchu Weisovi mírně chvějí ruce. Už na první pohled mezi neformálně oblečené návštěvníky nezapadá – má na sobě bílou košili, kravatu a černé sako. Právě dorazil z Brna, kde jeho úřad pro kontrolu stranických výdajů od března sídlí. Weis tam tráví celý pracovní týden, večer přespává u matky a v pátek se vrací zpět do hlavního města za ženou a dvěma dětmi. "I když jsem rodinný typ a chtěl bych s rodinou trávit víc času, práce ve státní správě má pro mě velký smysl," říká úředník, na němž leží nelehký úkol: dohlédnout na spravedlivé financování podzimních voleb, jež mnozí komentátoři i političtí profesionálové označují za důležitý milník v dalším vývoji české demokracie.

Vojtěch Weis byl většinu své kariéry byrokratem. Do hlubin státní správy se ponořil hned po studiu brněnských práv, ve svých dvaceti pěti letech. První šanci dostal na ministerstvu vnitra, kde pracoval v odboru legislativy. Vydržel tam přesně jeden rok a po krátké zastávce v advokátní kanceláři a neúspěšné kandidatuře do Poslanecké sněmovny v dresu ČSSD získal ve sněmovně úřednické místo jako poradce rozpočtového výboru. Tři roky nato, v roce 2010, se dostal do funkce tajemníka zemědělského výboru.

Exkluzivní obsah Hospodářských novin pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktuální zpravodajství • Kompletní obsah tištěného vydání deníku včetně magazínů a speciálních příloh • On-line archiv článků od roku 1995

Předplatit

Andrea Procházková
Přeposlat

Investoři sázejí na růst trhů v rozvíjejících se zemích jako je Mexiko, Brazílie či Česko. Vývoj ohrožuje situace okolo KLDR

Nejvíc bytů k pronájmu je na severu Moravy, bydlení je tam přitom dvakrát levnější než v Praze. Podívejte se na mapu nájmů v Česku

Policie zastřelila řidiče dodávky z Barcelony. Všichni členové teroristické buňky jsou tak ve vazbě, nebo po smrti

Poslední úsek dálnice D11 je otevřen. Řidiči po ní bez omezení dojedou až do Hradce Králové

Daimler zvažuje stavbu logistického centra u Prahy. Bylo by největším svého druhu v republice

reklama