reklama

Žádost o vydání Babiše s Faltýnkem policie sepsala precizně, říká poslanec Plíšek, který viděl spis

  • I když šéf ANO Andrej Babiš tvrdí, že postup policie proti němu je politicky motivovaný, první názory poslanců, kteří viděli žádost o jeho vydání, jsou opačné.
  • Podle poslance TOP 09 a místopředsedy mandátového a imunitního výboru Martina Plíška, policisté žádost o vydání dvojice Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek sepsali precizně.
  • Další detaily Plíšek popisovat nechtěl s odůvodněním, že nemá dostatečné oprávnění.
Místopředseda mandátového a imunitního výboru Martin Plíšek (TOP 09). Místopředseda mandátového a imunitního výboru Martin Plíšek (TOP 09). Foto: ČTK

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny sice začne rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka až příští pátek, už teď se ale začali jeho členové s žádostí seznamovat. Mezi prvními, kdo se podíval na detailní informace policie, je místopředseda výboru Martin Plíšek z TOP 09.

"O detailech nemůžu mluvit, ale obecně můžu říci, že policejní žádost je podle mě zpracovaná precizně a zodpovědně," sdělil Plíšek HN. Dokumenty, které na výboru leží, jsou klíčové, protože právě na jejich základě budou nejdříve členové výboru a následně celá sněmovna posuzovat, zda svolí ke stíhání obou poslanců.

Plíšek měl také možnost seznámit se s konkrétními podezřeními, která policie vůči dvojici poslanců má. "Skutky, které jsou oběma pánům přičítané, jsou vážné, a proto budu doporučovat členům našeho klubu, aby hlasovali pro jejich vydání trestnímu stíhání," řekl poslanec. "V žádosti je přesně popsaný sled událostí a skutky, ze kterých policie oba poslance podezírá," dodal.

Babiš: Není důvod mě stíhat, načasování je přes čáru. Podám stížnost, z politiky se nestáhnu

Samotné detaily nechtěl Plíšek popisovat s odůvodněním, že k tomu nemá oprávnění. Podle něj byl ale celý případ v minulosti tak podrobně popsaný, že je zřejmé, z čeho policisté dřívější představitele Agrofertu podezírají.

Nechápeme, tvrdí shodně Babiš a Faltýnek

Z dosavadních informací vyplývá, že policisté podezírají Babiše z toho, že se svou firmou Agrofert postupoval tak, aby podvodem získal evropské dotace na farmu Čapí hnízdo. Jaroslav Faltýnek se měl podle policie podílet na tomto podvodu tím, že podepsal jeden z dokumentů, který umožnil podání žádosti o dotace.

Andrej Babiš v pátečním rozhovoru pro HN veškerá podezření odmítl a tvrdil, že jde o politicky motivovaný útok na něj a hnutí ANO. "Dotace pro Čapí hnízdo byla kontrolována minimálně desetkrát, možná i vícekrát, za hejtmanů Bendla, Ratha, za ministra financí Kalouska, všichni to kontrolovali, všechno bylo v pořádku. Podmínky dotace byly naplněné, projekt slouží veřejnosti," hájí se Babiš.

Podobně reagoval Faltýnek, který tvrdí, že nechápe postup policie, protože se údajně na dění kolem Čapího hnízda nijak nepodílel a nic o něm nevěděl. "Nechápu, proč mám být obviněný. Když jsem byl podat vysvětlení, policisté tvrdili, že vystupuji v roli svědka," řekl místopředseda ANO v ČT.

Mandátový a imunitní výbor se poprvé k celé kauze sejde v pátek 18. srpna, kdy určí zpravodaje pro tento bod. Do té doby by se měli s policejním spisem seznámit všichni členové výboru, včetně mimopražských. Mezi ně patří například poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka, který uvedl, že si policejní žádost prostuduje v pátek před jednáním výboru.

Babiš i Faltýnek se už nechali slyšet, že se nebudou imunitou ohánět a nechají se policii vydat. Následně lze očekávat, že policisté oba politiky obviní z porušení zákona. Toto obvinění jim nebrání v tom, aby kandidovali ve volbách. Pokud by byli zvoleni, opět by získali imunitu a policie by musela opakovaně žádat o jejich zbavení imunity.

Radek Bartoníček
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Investoři sázejí na růst trhů v rozvíjejících se zemích jako je Mexiko, Brazílie či Česko. Vývoj ohrožuje situace okolo KLDR

Nejvíc bytů k pronájmu je na severu Moravy, bydlení je tam přitom dvakrát levnější než v Praze. Podívejte se na mapu nájmů v Česku

Policie zastřelila řidiče dodávky z Barcelony. Všichni členové teroristické buňky jsou tak ve vazbě, nebo po smrti

Poslední úsek dálnice D11 je otevřen. Řidiči po ní bez omezení dojedou až do Hradce Králové

Daimler zvažuje stavbu logistického centra u Prahy. Bylo by největším svého druhu v republice

reklama