reklama

Žádost o vydání Babiše s Faltýnkem policie sepsala precizně, říká poslanec Plíšek, který viděl spis

  • I když šéf ANO Andrej Babiš tvrdí, že postup policie proti němu je politicky motivovaný, první názory poslanců, kteří viděli žádost o jeho vydání, jsou opačné.
  • Podle poslance TOP 09 a místopředsedy mandátového a imunitního výboru Martina Plíška, policisté žádost o vydání dvojice Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek sepsali precizně.
  • Další detaily Plíšek popisovat nechtěl s odůvodněním, že nemá dostatečné oprávnění.
Místopředseda mandátového a imunitního výboru Martin Plíšek (TOP 09). Místopředseda mandátového a imunitního výboru Martin Plíšek (TOP 09). Foto: ČTK

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny sice začne rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka až příští pátek, už teď se ale začali jeho členové s žádostí seznamovat. Mezi prvními, kdo se podíval na detailní informace policie, je místopředseda výboru Martin Plíšek z TOP 09.

"O detailech nemůžu mluvit, ale obecně můžu říci, že policejní žádost je podle mě zpracovaná precizně a zodpovědně," sdělil Plíšek HN. Dokumenty, které na výboru leží, jsou klíčové, protože právě na jejich základě budou nejdříve členové výboru a následně celá sněmovna posuzovat, zda svolí ke stíhání obou poslanců.

Plíšek měl také možnost seznámit se s konkrétními podezřeními, která policie vůči dvojici poslanců má. "Skutky, které jsou oběma pánům přičítané, jsou vážné, a proto budu doporučovat členům našeho klubu, aby hlasovali pro jejich vydání trestnímu stíhání," řekl poslanec. "V žádosti je přesně popsaný sled událostí a skutky, ze kterých policie oba poslance podezírá," dodal.

Babiš: Není důvod mě stíhat, načasování je přes čáru. Podám stížnost, z politiky se nestáhnu

Samotné detaily nechtěl Plíšek popisovat s odůvodněním, že k tomu nemá oprávnění. Podle něj byl ale celý případ v minulosti tak podrobně popsaný, že je zřejmé, z čeho policisté dřívější představitele Agrofertu podezírají.

Nechápeme, tvrdí shodně Babiš a Faltýnek

Z dosavadních informací vyplývá, že policisté podezírají Babiše z toho, že se svou firmou Agrofert postupoval tak, aby podvodem získal evropské dotace na farmu Čapí hnízdo. Jaroslav Faltýnek se měl podle policie podílet na tomto podvodu tím, že podepsal jeden z dokumentů, který umožnil podání žádosti o dotace.

Andrej Babiš v pátečním rozhovoru pro HN veškerá podezření odmítl a tvrdil, že jde o politicky motivovaný útok na něj a hnutí ANO. "Dotace pro Čapí hnízdo byla kontrolována minimálně desetkrát, možná i vícekrát, za hejtmanů Bendla, Ratha, za ministra financí Kalouska, všichni to kontrolovali, všechno bylo v pořádku. Podmínky dotace byly naplněné, projekt slouží veřejnosti," hájí se Babiš.

Podobně reagoval Faltýnek, který tvrdí, že nechápe postup policie, protože se údajně na dění kolem Čapího hnízda nijak nepodílel a nic o něm nevěděl. "Nechápu, proč mám být obviněný. Když jsem byl podat vysvětlení, policisté tvrdili, že vystupuji v roli svědka," řekl místopředseda ANO v ČT.

Mandátový a imunitní výbor se poprvé k celé kauze sejde v pátek 18. srpna, kdy určí zpravodaje pro tento bod. Do té doby by se měli s policejním spisem seznámit všichni členové výboru, včetně mimopražských. Mezi ně patří například poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka, který uvedl, že si policejní žádost prostuduje v pátek před jednáním výboru.

Babiš i Faltýnek se už nechali slyšet, že se nebudou imunitou ohánět a nechají se policii vydat. Následně lze očekávat, že policisté oba politiky obviní z porušení zákona. Toto obvinění jim nebrání v tom, aby kandidovali ve volbách. Pokud by byli zvoleni, opět by získali imunitu a policie by musela opakovaně žádat o jejich zbavení imunity.

Radek Bartoníček
Přeposlat
Diskuse
reklama

Češi znovu staví pivovary ve světě. O tuzemské pivo, suroviny i sládky je ve světě zájem, export je rekordní

Zeman nám sdělil, že ve státních médiích pracují šílenci a ruské vedení to vlastně nepopírá, píše ruský tisk

ANO bude mít předsedy sedmi výborů, Demokratický blok čtyř, dohodly se strany. Kontrolní výbor připadne opozici

Odboráři ve Škodě hrozí největší stávkou v historii Česka, zastavit výrobu by mohli až na tři týdny

Číňanům nejde o byznys, ale o evropské technologie a vliv. Česko by mělo jejich investice kontrolovat, varuje část senátorů

reklama