reklama

V kuchyni vařit nesmíte. Ve velkoměstech si díky turistům mohou majitelé bytů dovolit už ledacos

Čtěte více: cestovní ruch | Airbnb
  • Majitelé bytů si v žádaných turistických městech, jako je Amsterdam, mohou určovat striktní podmínky a zvyšují nájem místním obyvatelům.
  • Mnohá velkoměsta přistupují k regulaci doby, po kterou majitelé mohou byty pronajímat.
  • V Amsterdamu například studenti bydlí zdarma za to, že se majitelům o byt a jeho pronájem starají.
"Životní podmínky se kvůli Airbnb změnily natolik, že pro některé lidi začala být situace neúnosná," říká Berlíňan. – Ilustrační foto. "Životní podmínky se kvůli Airbnb změnily natolik, že pro některé lidi začala být situace neúnosná," říká Berlíňan. – Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

V bytě nesmí být víc než dvě osoby a v kuchyni se nesmí vařit. Takový absurdní požadavek nedávno nabízel podle deníku Guardian inzerát na pronájem malého bytu v centru nizozemského Amsterdamu. Majitelé bytů v metropoli mohou mít takové požadavky díky obrovskému zájmu turistů, kterým pronajímají byty přes weby, jako je Airbnb. Rostou ale i nájmy pro místní obyvatele a s tím i jejich nespokojenost. V Amsterdamu v současnosti přibližně ročně na osm set padesát tisíc obyvatel připadne více než pět milionů návštěvníků.

"Neříkám, že jsou všichni turisté špatní, ale přicházejí sem slavit, a pochopitelně tak přidělávají problémy lidem, kteří zde žijí," řekl pro CitiLab Daniel Dagan, který v Berlíně vede kampaň proti ubytovávání turistů na Wilhelmstraße. "Životní podmínky se kvůli Airbnb změnily natolik, že pro některé lidi začala být situace neúnosná. Mnozí to už vzdali a odstěhovali se pryč," komentoval dále situaci v Berlíně.

Z důvodu přibývajících stížností se města jako Amsterdam, Barcelona, Berlín, Londýn, Paříž, Salcburk, Vídeň, New York nebo San Francisko rozhodly přistoupit k nezbytným regulacím. Problémy vyplývající ze služby Airbnb řeší dlouhodobě i Praha, ta se ale zatím nerozhodla zakročit.

Jednotlivá města si určila maximální možnou dobu, po kterou majitelé mohou pronajímat své byty přes Airbnb. Například v Londýně omezená doba činí devadesát a v Amsterdamu šedesát dní v roce. V Berlíně je zase zakázáno pronajímat touto formou celé byty a v Paříži musí vlastníci nemovitostí odvádět turistickou daň. V případě porušení zákona se pokuty v jednotlivých státech pohybují v řadech tisíců eur.

Majitelé bytů se na omezení nedívají s nadšením. "Pořád je to ale často ještě výhodnější než většina hotelových pokojů v takových lukrativních čtvrtích," řekla časopisu Die Zeit studentka z Amsterdamu Eva, pro kterou Airbnb představuje jediný způsob, jak si během studií vydělat na bydlení ve městě. Studentka v bytě bydlí a řeší zároveň pronájem pro jeho majitele, který ji za odměnu nechává byt obývat.

Podobně je na tom další studentka Maja, která žije v jednom z mnoha bytů nejmenovaného vlastníka a zároveň má na starosti bezproblémový pobyt turistů. Každý měsíc obdrží od majitele plán příjezdů a odjezdů, poté má povinnost zodpovídat veškeré dotazy, koordinovat termíny, předávat klíče a uklízet. Musí být k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Na oplátku neplatí za pronajatý pokoj o třiceti metrech čtverečních nic. Normálně by stál nejméně dvanáct set eur za měsíc.

"Jednou tu byla skupinka mladých Izraelců. Celý víkend tady oslavovali své osmnácté narozeniny," říká další oslovená studentka, která obdobně jako ostatní zastává názor, že Airbnb stálým obyvatelům žádaných metropolí značně komplikuje život.

Tereza Těšínská
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Investoři sázejí na růst trhů v rozvíjejících se zemích jako je Mexiko, Brazílie či Česko. Vývoj ohrožuje situace okolo KLDR

Nejvíc bytů k pronájmu je na severu Moravy, bydlení je tam přitom dvakrát levnější než v Praze. Podívejte se na mapu nájmů v Česku

Policie zastřelila řidiče dodávky z Barcelony. Všichni členové teroristické buňky jsou tak ve vazbě, nebo po smrti

Poslední úsek dálnice D11 je otevřen. Řidiči po ní bez omezení dojedou až do Hradce Králové

Daimler zvažuje stavbu logistického centra u Prahy. Bylo by největším svého druhu v republice

reklama