reklama

Čapí hnízdo Babiše neohrozí. I kdyby o nějaké voliče přišel, pevné jádro mu na vítězství ve volbách stačí, říká sociolog Herzmann

  • Kauza Čapí hnízdo s volbami příliš nezamává, myslí si sociolog Jan Herzmann.
  • Kdyby někomu Čapí hnízdo vadilo, odklonil by se podle něj od ANO už při projednávání záležitosti ve sněmovně.
  • "Hlasy se nikomu nepřelijí najednou. Část voličů možná zůstane doma a volit nepůjde, část se bude rozhodovat, kterým jiným stranám dát hlas. Dohromady to povede k tomu, že ten efekt nebude nijak zásadní," říká.
Podle sociologa Jana Herzmanna současná Babišova situace pevným voličským jádrem neotřese. Podle sociologa Jana Herzmanna současná Babišova situace pevným voličským jádrem neotřese. Foto: Libor Fojtík

Policie požádala sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli pochybnostem kolem Čapího hnízda. Do podzimních voleb přitom zbývají dva měsíce.

Podle sociologa Jana Herzmanna to pevným voličským jádrem neotřese. Situace je ale jiná než běžné politické kauzy z české historie, říká.

Může žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání nějakým způsobem zamávat s podzimními volbami?

Pokud by se teď stalo něco dramatického, tak by se to možná ve volbách výrazněji promítlo. Zatím to ale vypadá, že to nějakou dobu bude řešit parlament a někdy začátkem září bude sněmovna hlasovat o vydání. Pravděpodobně je vydá. To by, myslím, mohlo lehce oslabit pozici hnutí ANO, ale ne zásadním způsobem.

Co je důležitější, ty hlasy se nikomu nepřelijí najednou. Tedy, část voličů možná zůstane doma a volit nepůjde, část se bude rozhodovat, kterým jiným stranám dát hlas. Dohromady to povede k tomu, že ten efekt nebude nijak zásadní.

Nemohlo by hnutí ANO naopak kauzu využít podobně, jak to Andrej Babiš udělal při vládní krizi?

Tentokrát to bude o něco těžší. Získávat nové příznivce na tomto případu bude opravdu složité. Myslím, že to využije k tomu, aby upevnil své jádro, které je podle Medianu kolem dvaceti procent. To tvrdé jádro by v tuto chvíli stačilo na vítězství ve volbách. Samotné tvrdé jádro. Zásadní vliv na výsledek voleb se tedy nedá příliš očekávat.

Babiše dohnalo Čapí hnízdo

Lze říci, který typ voličů by to tedy mohlo zasáhnout?

To nevím. Neexistují k tomu žádné výzkumy. Spíš to ovlivní voliče vzdělanější, kteří se o tyto záležitosti zajímají více. Hnutí ANO ale nestojí na přízni těch nejvzdělanějších vrstev. I proto si myslím, že ten dopad nebude zásadní.

Kauza s Čapím hnízdem se dotýká podnikatelské sféry. Nemůže to nalomit právě podnikatele?

Podnikatelé od začátku vědí, o co jde. Měli už příležitost si to rozmyslet. Jestliže Andreje Babiše neopustili ve chvíli, kdy se projednávalo Čapí hnízdo v parlamentu, tak teď ho už neopustí. Ti, kteří to považují za špatné nebo nefér, to už udělali. Ti, kteří mu věří, mu budou věřit dál.

Dá se s ohledem na předchozí kauzy říct, že by voliči hnutí ANO byli tolerantnější než voliči jiných stran?

Těžko říct. Voliči ostatních stran se s takovými kauzami moc nepotýkali. Byly tam jiné kauzy. ODS na to v zásadě celkem dojela, zejména v roce 2013. Její voliči ale už před tím hodně tolerovali, co se kolem strany dělo, kolem kmotrů atd. V tuto chvíli je to ale těžké posoudit.

Napadají vás jiné příklady kauz, kdy hrozilo trestní stíhání politiků?

Vím, že bylo něco kolem sociální demokracie v Praze, pokud se nepletu. Moje historická paměť ale není příliš dokonalá.

V čem je tato politická kauza oproti těm předešlým pro voliče specifická?

Tato kauza zasahuje voliče v okamžiku, kdy je strana na vzestupu a má šanci vyhrát volby s poměrně velkým náskokem. Pokud si dobře vzpomínám, tak v případě dřívějších kauz strany na vzestupu nebyly. V roce 2013 byla ODS naopak poměrně v krizi. Těžko se tak můžeme poučit z minulosti.

Zároveň hraje roli, do jaké míry budou voliči vnímat, jak řekl Babiš, pokus zabránit jejich volebnímu výsledku.

Kristýna Šopfová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Investoři sázejí na růst trhů v rozvíjejících se zemích jako je Mexiko, Brazílie či Česko. Vývoj ohrožuje situace okolo KLDR

Nejvíc bytů k pronájmu je na severu Moravy, bydlení je tam přitom dvakrát levnější než v Praze. Podívejte se na mapu nájmů v Česku

Policie zastřelila řidiče dodávky z Barcelony. Všichni členové teroristické buňky jsou tak ve vazbě, nebo po smrti

Poslední úsek dálnice D11 je otevřen. Řidiči po ní bez omezení dojedou až do Hradce Králové

Daimler zvažuje stavbu logistického centra u Prahy. Bylo by největším svého druhu v republice

reklama