reklama

Toshiba se udržela na burze

  • Finančními problémy a skandály sužovaný japonský koncern Toshiba na poslední chvíli dodal auditované výsledky za finanční rok 2016.
  • Ztráta koncernu za dané účetní období dosáhla bezmála devíti miliard dolarů.
  • Výrok auditora však nebyl kvůli způsobu zaúčtování části ztrát zcela bez výhrad.
jarvis_598caa51498e42ee2c0fcc38.jpeg Toshiba měla potíže se svými účetními knihami i v minulosti. Foto: Reuters

S tříměsíčním zpožděním dodal ve čtvrtek průmyslový koncern Toshiba auditované výsledky za účetní rok 2016, a odvrátil tak na poslední chvíli odchod z tokijské burzy. Auditoři z PricewaterhouseCoopers, kteří upozornili na nesrovnalosti v účetnictví japonského koncernu, nakonec zprávu schválili s výhradami.

Výsledky potvrdily ztrátu téměř devět miliard dolarů, způsobenou bankrotem jaderné divize Westinghouse − jednoho ze zájemců o dostavbu elektrárny Temelín. Toshiba část ztrát zaúčtovala v období posledního finančního roku, podle názoru PwC se tak mělo stát již ve finančním roce předešlém. V tom případě by ale byl kapitál Toshiby záporný dva roky po sobě, což by znamenalo vyřazení cenných papírů z obchodování na tokijské burze.

Kvůli neustálému odsouvání zveřejnění výsledků burza již dříve vyřadila akcie Toshiby z hlavního indexu Nikkei 225. Pokud by společnost nezveřejnila auditovaná čísla do tohoto čtvrtka, stáhla by je úplně. To se ale může stát později, jestliže budou závazky převyšovat aktiva i v dalším roce.

Toshiba nemá potíže s účetními knihami poprvé. Před dvěma lety tehdejší vedení firmy přiznalo, že od roku 2009 nadhodnotilo zisky skoro o 1,4 miliardy dolarů.

Jaroslav Krejčí
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Investoři sázejí na růst trhů v rozvíjejících se zemích jako je Mexiko, Brazílie či Česko. Vývoj ohrožuje situace okolo KLDR

Nejvíc bytů k pronájmu je na severu Moravy, bydlení je tam přitom dvakrát levnější než v Praze. Podívejte se na mapu nájmů v Česku

Policie zastřelila řidiče dodávky z Barcelony. Všichni členové teroristické buňky jsou tak ve vazbě, nebo po smrti

Poslední úsek dálnice D11 je otevřen. Řidiči po ní bez omezení dojedou až do Hradce Králové

Daimler zvažuje stavbu logistického centra u Prahy. Bylo by největším svého druhu v republice

reklama