reklama

Britská vláda vydá příručku pro brexit. Objasní svou strategii při vyjednávání odchodu z EU

  • Vláda britské premiérky Theresy Mayové zřídila speciální skupinu expertů pro vyjednávání o brexitu.
  • Nový tým zajistí, aby britští velvyslanci v zemích EU byli plně informováni o plánech vlády při vyjednávání o odchodu z unie.
  • Kabinet také plánuje vydat "příručku" s klíčovými body britské strategie brexitu.
jarvis_598c8f66498e27acf76b85c9.jpeg Vláda britské premiérky Theresy Mayové zřídila speciální skupinu expertů pro vyjednávání o brexitu. Foto: Reuters

Vláda premiérky Theresy Mayové plánuje během následujících týdnů vydat zhruba dvanáctistránkovou "příručku", jež bude obsahovat klíčové body její strategie při
vyjednávání odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Spolu s tím se Mayová rozhodla zřídit speciální skupinu vyjednavačů složenou z expertů z ministerstev pro brexit a zahraničí.

Nový tým bude využívat síť britských velvyslanců v zemích EU ve snaze, aby se strategie brexitu dostala přímo k evropským vládním úředníkům a klíčovým společnostem.

Vyjednavači se na druhou stranu postarají o to, aby velvyslanci byli plně informováni o plánech britské vlády.

"S tím, jak se dostáváme do další fáze vyjednávání, tedy do diskuse o budoucích vztazích s Evropskou unií po našem odchodu, chceme zrychlit komunikaci a zlepšit celou kampaň. To by mělo umožnit vládě efektivněji sdělovat své plány státům v unii, ale i doma v Británii," řekl serveru Politico mluvčí britského ministerstva pro brexit.

Podle vládních úředníků citovaných výše zmíněným serverem nebyla síť britských ambasadorů v zemích EU během dosavadního vyjednávání dostatečně využita. "Velvyslanci vědí, ke komu mluvit a jak s těmi lidmi mluvit. Doposud to byla nevyužitá možnost. Vždyť oni mohou mít mnohem větší vliv než nějaký článek o názorech vlády, který se objeví v novinách," míní nejmenovaný člen vlády.

Ředitel londýnského think-tanku Chatham House Robin Niblett zdůrazňuje, že Spojené království v posledních letech evropskou diplomacii výrazně zanedbávalo a posun k hlubší "integraci" britských velvyslanců v EU vítá.

"Vláda navýšila v rámci programu globální Británie počty britských diplomatů v Indii, Číně a zemích Perského zálivu. S tím ale zároveň snížila množství ambasadorů v evropských hlavních městech," říká Niblett. Podle něj teď britská vláda musí reorganizovat evropská velvyslanectví, aby zajistila lepší podmínky pro vyjednávání o odchodu z Evropské unie.

Otevřenější přístup britské vlády přišel s nově jmenovaným kabinetem premiérky Mayové po červnových předčasných volbách.

Vytvoření vyjednávací skupiny je i úspěchem generálního ředitele ministerstva pro brexit Alexe Ellise. Ten se již od ledna snažil o větší otevřenost a aktivitu při vyjednávání o brexitu.

Ellisem vedená skupina se má nyní prioritně zaměřit na vyjednávání v hlavních městech zemí Evropské unie. A to ještě před srpnovým setkáním britských a evropských vyjednavačů nebo říjnovým summitem Evropské unie, kde se rozhodne o dalších postupech při vyjednávání o brexitu.

Británie má na dohodnutí podmínek odchodu už jen necelé dva roky. V poslední době však i tvrdí zastánci brexitu připouštějí, že jejich sliby před referendem nebyly splnitelné. Britští politici se shodují na tom, že Londýn potřebuje dohodu o přechodném období, aby odchod z EU tvrdě nezasáhl britskou ekonomiku. Británie tak bude nejspíš ještě několik let po brexitu plnit pravidla EU a přispívat do evropského rozpočtu.

Kristýna Pružinová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Investoři sázejí na růst trhů v rozvíjejících se zemích jako je Mexiko, Brazílie či Česko. Vývoj ohrožuje situace okolo KLDR

Nejvíc bytů k pronájmu je na severu Moravy, bydlení je tam přitom dvakrát levnější než v Praze. Podívejte se na mapu nájmů v Česku

Policie zastřelila řidiče dodávky z Barcelony. Všichni členové teroristické buňky jsou tak ve vazbě, nebo po smrti

Poslední úsek dálnice D11 je otevřen. Řidiči po ní bez omezení dojedou až do Hradce Králové

Daimler zvažuje stavbu logistického centra u Prahy. Bylo by největším svého druhu v republice

reklama