reklama

Logická hra Blackhole září i na konzolích s kompletním českým dabingem

Čtěte více: videohra | dabing | grafika
  • Blackhole je česká logická hra kombinovaná se skákačkou.
  • Hlavní hvězdou hry je sarkastická umělá inteligence a "nosič kávy".
  • Černá díra není jednoduchá, procvičí mozek i hbitost prstů.
jarvis_598c731f498e27acf750fbb1.jpeg Blackhole není klasická sci-fi, ale spíše příjemná a trochu pubertálně vtipná parodie. Foto: bh-art

Sami ztracení v černé díře, jen s lehce šílenou umělou inteligencí a poškozeným kávovarem. Hra Blackhole českých vývojářů FiolaSoft má rozhodně smysl pro humor. Kombinace logické hry a propracované "hopsačky" není úplná novinka. Na osobních počítačích vyšla už před dvěma lety. Nyní se ale dostává i na konzole. Jde o absolutní výjimku, protože kromě zábavného hraní má i vtipný, dobře napsaný příběh s českým dabingem.

Základní premisa je prostá − hráč se ujme postavy nejposlednějšího člena posádky, nosiče kávy na vesmírné lodi Endera, která ztroskotala v černé díře. Pod vedením sarkastické umělé inteligence Auriel musí opravit loď, najít ostatní členy posádky a prozkoumat podivnou planetu, na níž se hráč po vcucnutí černou dírou ocitl.

 

 

Jednoduchý koncept neznamená jednoduchou hru. Filip Kraucher klasickou hopsačku okořenil nutností logického uvažování a hrátek s gravitací. Jednotlivé herní úrovně, kterých je 160, obsahují vedle spleti cestiček tajemné zářící plochy, které celý herní svět otočí o 90 stupňů. Díky tomu se vždy objeví nová cesta za opravárenskými nanoboty, které musíte sbírat. Je jedno, že nanoboti opravující pozemské lodi nepůsobí moc realisticky. Blackhole není klasická sci-fi, ale spíše příjemná a trochu pubertálně vtipná parodie. Lehce to připomíná staré české "adventury", jako byla série Polda. To je mimochodem pochvala. Už jen přítomnost rozsáhlých příběhových sekvencí a spousty namluveného textu je u tohoto žánru her nadstandardní výbava.

Bude se líbit

◼ Kvalitní design misí
◼ Odlehčený příběh
◼ Výborné ovládání

Ručně kreslená grafika vypadá roztomile, vtipné rozhovory působí uvolněným dojmem, ale samotné hraní není pro slabé povahy. Pod odlehčeným zevnějškem se skrývá hra náročná na postřeh a přesné načasování skoků a pohybu. I na konzolích je ovládání spolehlivé a přesné, ale designéři jednotlivých úrovní mají nejspíše sadistické sklony, takže není neobvyklé, že se o překonání nových úrovní budete snažit třeba desetkrát nebo vícekrát. Záleží na šikovnosti. Příjemné ale je, že hra nepodvádí. Není tak těžké přijít na to, co máte dělat, a postavička se chová předvídatelně, takže je poměrně snadné ovlivnit například délku skoku.

Vylepšená konzolová verze naštěstí nabízí ústupek − nemusíte projít každou úroveň vždy perfektně na jeden pokus, stačí, když kombinací několika pokusů získáte všechny potřebné nanoboty. Opravdoví vesmírní tvrďáci se lehčí variantě hry vyhnou obloukem. A pokud (nebo až) Blackhole pokoříte a odhalíte její tajemství, můžete se pustit do poměřování svých schopností s ostatními hráči díky zabudovaným žebříčkům, které měří rychlost průchodu jednotlivými úrovněmi. Dostat se na vrchol bude chtít hodně času a snahy, protože černá díra vám nic nedá zadarmo. A možná i proto je tahle nezávislá česká hra tak skvělá.

Může vadit

◼ Vyšší obtížnost
◼ Nejde hrát ve dvou

Sympatické je i technické provedení. Nejenže má hra i na konzolích český dabing, ale přes omezený rozpočet si vývojáři neusnadnili život použitím populární kostičkované grafiky a dali si záležet na vykreslení detailů i animací. I taková drobnost jako vykulené oči umělé inteligence krátce po ztroskotání dokáže přidat hře na charakteru. Nadprůměrně kvalitní je i originální soundtrack.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Investoři sázejí na růst trhů v rozvíjejících se zemích jako je Mexiko, Brazílie či Česko. Vývoj ohrožuje situace okolo KLDR

Nejvíc bytů k pronájmu je na severu Moravy, bydlení je tam přitom dvakrát levnější než v Praze. Podívejte se na mapu nájmů v Česku

Policie zastřelila řidiče dodávky z Barcelony. Všichni členové teroristické buňky jsou tak ve vazbě, nebo po smrti

Poslední úsek dálnice D11 je otevřen. Řidiči po ní bez omezení dojedou až do Hradce Králové

Daimler zvažuje stavbu logistického centra u Prahy. Bylo by největším svého druhu v republice

reklama