reklama

Investika realitní fond koupil několik budov, ve kterých má regionální sídla ČSOB

  • Investika realitní fond dokončil koncem července akvizici devíti převážně administrativních budov v centrech regionálních měst.
  • Budovy celkem nabízí 12 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch. Hlavním nájemcem je ČSOB, která budovy kdysi sama vlastnila.
  • Investika v současné době jedná o dalších akvizicích.
Investika koupila budovy, v kterých má regionální sídla ČSOB - Ilustrační foto. Investika koupila budovy, v kterých má regionální sídla ČSOB - Ilustrační foto. Foto: Foto: HN - Michaela Hasíková

Investika realitní fond rozšířil své portfolio. Na konci července dokončil akvizici devíti převážně administrativních budov. Získal je odkupem stoprocentního obchodního podílu v nemovitostní společnosti Bohemia Real Estate, která budovy vlastnila. Cenu transakce Investika neuvedla.

"Akvizice portfolia nemovitostí je pro fond významným krokem jak z pohledu rozložení portfolia, tak i kvůli dlouhodobým smlouvám se silným nájemcem. Nájemné denominované v korunách omezuje riziko snižování výnosů v souvislosti s očekávaným posilováním koruny vůči euru," komentoval transakci předseda představenstva Investiky Petr Čížek.

Budovy se nachází v centrech regionálních měst, konkrétně v Liberci, Mladé Boleslavi, Benešově, Frýdku-Místku, Chrudimi, Moravské Třebové, Nymburku, Sokolově a Boskovicích. Nemovitosti nabízí více než 12 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch. Hlavním nájemcem je ve většině případů společnost ČSOB, se kterou měla Bohemia Real Estate uzavřenou dlouhodobou nájemní smlouvu.

Portfolio budov dříve vlastnila právě ČSOB a původně se jednalo o dvanáct budov. "Mezi lety 2006 a 2007 jsme zmíněné portfolio prodali právě společnosti Bohemia Real Estate," popisuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová. V některých budovách ČSOB zůstala v nájmu. V několika městech však prostory opustila a našla si jiná sídla – například v Liberci a Benešově.

Investika v současné době spravuje celkem jedenáct budov v deseti českých městech. Před koupí Bohemia Real Estate vlastnila dvě kancelářské budovy o rozloze osm tisíc metrů čtverečních v administrativním komplexu Pekařská Office Park v Praze 5 nedaleko stanice metra Nové Butovice. Jednalo se o vůbec první nemovitosti, které fond získal na konci srpna 2016 od společnosti Pekařská Office Park. Mezi nájemce, kteří sídlí v budovách Investiky, patří kromě již zmíněné ČSOB také mezinárodní společnosti jako Adidas, Reebok, Hipp Czech, Biersdorf či například Dupon.

Otevřený podílový fond, za kterým stojí Investika investiční společnost, vstoupil na český trh v roce 2015. V současné době se poohlíží po dalších nemovitostech, do kterých by mohl investovat. "Neustále hledáme další atraktivní nemovitosti pro rozšíření portfolia, v současné době vedeme jednání o dalších akvizicích splňující naše daná investiční kritéria," říká Čížek.

Fond je až do konce září 2018 uzavřený. Ke konci prvního pololetí roku 2017 do něj investovalo přibližně pět tisíc podílníků. Výnos fondu za rok 2016 dosáhl úrovně 5,68 procenta.

Kromě Investiky nové budovy nakupuje také největší tuzemský ČS nemovitostní fond České spořitelny, který začátkem srpna koupil v přepočtu zhruba za tři miliardy korun administrativní budovu Proximo I ve Varšavě. Jedná se o vůbec první akvizici v Polsku. Fond dosud nakupoval nemovitosti pouze na území Česka a Slovenska. "Struktura portfolia ČS nemovitostního fondu momentálně prochází velkými změnami. Akvizice budovy Proximo I od renomované developerské společnosti Hines pro fond znamená důležitý krok k regionální diverzifikaci a zajištění toho nejkvalitnějšího investičního aktiva, které je v České republice a na Slovensku hůře dostupné," říká Tomáš Jandík, člen představenstva firmy Reico, která fond obhospodařuje.

Adam Váchal
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Platíte Čechům třetinu toho co svým lidem, vzkázal Sobotka Francouzům. Pracovníci z východu sráží naše mzdy, říká zase Macron

Liglass nám doporučoval přímo Zeman, tvrdí kancléř kyrgyzského prezidenta. Tendr ale prý proběhl korektně

Uber poprvé přichází o přízeň části investorů, snižují ocenění jeho akcií. Čtveřici fondů se nezamlouvají skandály firmy

Češi zkonstruovali unikátní mobilní pivovar v kontejneru. Pořídit si ho může každý, vyrobí až sto tisíc piv ročně

Český start-up Spendee se zařadil mezi 33 nadějných firem světa, které podpoří Google

reklama