V advokacii ubývá koncipientů. A v současné době je jich nejméně od roku 2009. Letos jich dosud ubylo téměř stejně jako za celý loňský rok. Ukazují to data České advokátní komory (ČAK).

"V mírně klesajících počtech nově příchozích koncipientů v posledních letech nevidí ČAK žádný zvláštní problém. Rozhodně to neznamená, že za pár let bude v Česku nedostatek advokátů," míní mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

ČAK ještě loni evidovala 3111 koncipientů. Letos je to už 2924. To je o 187 lidí méně. Zároveň je jejich počet nejnižší od roku 2009, kdy v právních kancelářích působilo 2960 koncipientů.

"Možná pro absolventy začaly být některé další právnické profese přitažlivější než advokacie. V žádném případě to nemůže být tím, že by se ČAK nějakým způsobem snažila mladé generaci komplikovat vstup do profese," dodala Chaloupková.

Zákonodárci totiž v červenci schválili novelu, která podmínky pro koncipienty zpřísní. Advokát bude například moci školit až po roční praxi. Také byl omezen počet koncipientů, které může advokát školit. Z neomezeného limitu klesl počet na pět. Zpřísněné budou i advokátní zkoušky, aby se i přes rostoucí zájem udržela jejich kvalita.

Zpřísněné podmínky i konkurence

Právě ona novela je podle advokáta Petra Němce jedním z důvodů, proč absolventi práv nechtějí na pozici koncipienta. "Sice to ještě není účinné, ale všichni to samozřejmě sledují. Problémem mohou být ale i platy koncipientů mimo Prahu. Viděl jsem inzeráty, kdy se nabízelo jen 14 tisíc korun. U podnikového právníka si absolvent vydělá ale i 35 tisíc," míní Němec.

Kvůli nízké nezaměstnanosti v Česku, která je nyní na úrovni 4,1 procenta, se o volná místa uchází méně lidí a je také více alternativ. "Cítíme, že vzrostla nabídka například z bank, od developerů a dalších velkých společností. Také se hodně žádají podnikoví právníci. Absolvent tak vůbec nemusí mířit do advokacie a projít si cestou koncipienta," míní pražský koncipient Vojtěch Křikava.

Motivace mohou být ale i jiné. "U svých spolužáků jsem se setkávala s tím, že je to do advokátních kanceláří tolik netáhne. Důvodem může být i čas. Řada lidí chce mít prostor pro rodinu, koníčky a přátele. To je třeba i můj případ. Proto jsem si zvolila menší právní kancelář," popsala koncipientka Klára Švandelíková.

Související