Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303 074, což je nejnižší číslo za červenec od roku 1997. Loni v červenci byla nezaměstnanost 5,4 procenta. Počet volných pracovních míst stoupl meziměsíčně i meziročně, v červenci přesáhl 188 000, což je nejvíce v historii Česka. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence Úřadu práce ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. V menší míře se podle ní do evidence uchazečů o zaměstnání začali hlásit i čerství absolventi škol. Prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují, příchod hlavní vlny očekáváme v září, dodala.

Podle ekonomů byl červencový nárůst nově zaevidovaných nezaměstnaných nižší, než bývá v tomto období roku obvyklé. "Nově zaevidovaných nezaměstnaných ve srovnání s červencem minulého roku o 6,5 tisíce ubylo, což si vysvětlujeme nadprůměrným zájmem absolventů škol o bezodkladné zapojení do pracovního procesu a menší ochotou podniků dočasně propouštět sezonní pracovníky, které by později bylo nejspíš obtížné získat zpět," řekl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky zaměstnavatelé pravděpodobně již dopředu aktivně najímali pracovníky mezi budoucími absolventy a předem s nimi uzavírali pracovní dohody. Při lákání nových zaměstnanců přitom firmy vzhledem k nedostatku pracovních sil na trhu nabízely v porovnání s minulostí atraktivnější platy a pracovní podmínky. Navíc musely slevovat z nároků na kvalifikaci s tím, že si nové zaměstnance samy zaučí.

Stav na pracovním trhu podle úřadu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. "Trh práce ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezonní práce, které jsou v plném proudu, zejména ve stavebnictví, lesnictví, zemědělství a cestovním ruchu," uvedl úřad. V nadcházejícím období by podle něj mohla nezaměstnanost stagnovat nebo mírně klesnout.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera se nezaměstnanost i přes červencové mírné zakolísání směrem nahoru snižuje v letošním roce nad očekávání rychle, a trh práce se tak již dostává do velmi napjaté situace. To by mělo vést k dalšímu tlaku na růst mezd. "V letošním roce čekáme jejich zrychlení o více než 6 procent," uvedl.


Ekonom Unicredit Bank Jiří Pour dodává, že nedostatek pracovníků je již citelnou překážkou růstu ekonomiky. "Firmy se přetahují o zaměstnance zvyšováním mezd a poskytováním dalších benefitů," řekl. Zároveň se podle něj firmám čím dál více vyplácí investovat do robotizace a obecně do zvyšování produktivity zaměstnanců.

"Statistika potvrzuje, že v české ekonomice trvá hlad zaměstnavatelů po pracovní síle," řekl hlavní ekonom investiční společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč. 

Jáč očekává, že blízko úrovně čtyř procent se nezaměstnanost bude držet i v dalších měsících. Nárůst by mohla podle něj zaznamenat kvůli sezonním vlivům až v závěru roku.

Stejného názoru ohledně vývoje nezaměstnanosti je také hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Podle něj se ve zbytku léta situace na trhu práce příliš nezmění, další pokles nezaměstnanosti by měl přijít na podzim. "Úbytek sezonních pracovních míst ke konci roku by měl podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu vrátit zhruba na současnou úroveň," dodal.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil, že mnoho neobsazených volných míst se nachází i v regionech postižených dlouhodobě nadprůměrnou nezaměstnaností. Důvodů může být podle něj hned několik - rozdílná požadovaná kvalifikace a kvalifikace uchazečů, výše nabízených mezd či konflikt souběhu sociálních dávek.

Volných míst je nejvíce v historii Česka

Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce stoupl v červenci na 188 066, což je o 4566 více než v červnu a o 52 308 více než před rokem. Na trhu je tak nejvíce volných pracovních míst v historii Česka. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,6 uchazeče. Z toho nejvíce na Karvinsku, a to 9,4. Během července se na úřadech práce nově přihlásilo 41 769 lidí, naopak 36 134 uchazečů o zaměstnání z evidence odešlo. Novou práci získalo v červenci 20 356 lidí.

Nejnižší nezaměstnanost vykazovaly ke konci července okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, kde byla míra nezaměstnanosti 1,4 procenta, respektive 1,6 procenta. Pod dvěma procenty byla ještě na Jindřichohradecku. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala na Karvinsku (9,6 procenta) a Mostecku (8,9 procenta).

Z jednotlivých krajů je nejvyšší nezaměstnanost v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, a to 6,3 procenta. Naopak nejnižší byl podíl nezaměstnaných v Plzeňském kraji, kde činil 2,6 procenta.

V mezinárodním srovnání měla ČR podle evropského statistického úřadu Eurostat za červen nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.