reklama

Těsné vztahy poškozují politiky i automobilky

  • Je v pořádku, když si předseda vlády nechá zkontrolovat materiál od firmy, o jejíchž problémech má mluvit?
  • Případ projevu, který "překontrolovali" lidé z Volkswagenu, ukazuje problémy, které přináší propojení státu a průmyslu.
  • A určitě se netýkají jen Německa.
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Propojení byznysu s politikou nikdy nedělá dobrotu, a když se provalí, je to průšvih pro obě strany. Na vlastní kůži to teď zažívá Stephan Weil, premiér Dolního Saska, na kterého díky bulvárnímu listu Bild prasklo, že si v roce 2015 nechal od Volkswagenu "zkontrolovat" koncept materiálu týkajícího se Dieselgate.

Weil má přirozeně jako premiér státu, kde automobilka sídlí a kterému náleží pětina hlasovacích práv, přičemž z tohoto titulu jeho zástupce předsedá i dozorčí radě VW, vztahy s automobilkou v popisu práce. Ale zatím všichni předpokládali, že předseda vlády dohlíží na kroky koncernu, nikoliv že by vedení automobilky v době, kdy kulminovala aféra Dieselgate, kontrolovalo obsah premiérových stanovisek.

Vysvětlování, že šlo jen o kontrolu právní a technické správnosti, že nedošlo k žádnému lakování na růžovo a kritika v materiálu zůstala, nemění nic na tom, že pozice Weila oslabila, navíc v době, kdy kvůli dezerci jedné poslankyně jeho koalice ztratila většinu.

Weil samozřejmě není první dolnosaský premiér, který sedí v dozorčí radě wolfsburské automobilky. V devadesátých letech do stejného křesla usedal budoucí kancléř (a v ještě vzdálenější budoucnosti posila ruskou vládou ovládaného Gazpromu) Gerhard Schröder či současný německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. V době, kdy v Dolním Sasku vládla CDU, zastávali stejné pozice křesťanští demokraté, včetně budoucího prezidenta Christiana Wulffa. Ale už tehdy, v dobách zdánlivě nezadržitelného tažení koncernu VW k metě největšího výrobce aut na světě, kdy slogan Náskok díky technice ještě nezněl jako výsměch, automobilka nastoupila cestu vedoucí k současným problémům.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse

Soumrak Kalouska. Do vedení TOP 09 nejspíš zamíří nová krev, ale schopný nástupce dnešního předsedy straně chybí

Babišův guru: Za vítězstvím hnutí ANO stojí také muž v pozadí, nenápadný marketingový expert Marek Prchal

Babiš čelí blokádě, má podporu Zemana, do vlády s ním ale nikdo nechce. Zkouší proto taktiku z Agrofertu

Žádné drama, tvrdí o volbách ekonomové. Zisk ODS byl podle některých podnikatelů slabší kvůli slibu, že zruší EET

Živě: Babiš dál hraje o premiérské křeslo. Zamíří za Zemanem do Lán a čeká ho také jednání s lidovci a Okamurou

reklama