reklama

Poslední velké finále Usaina Bolta. Rozloučí se sportovní legenda na mistrovství světa zlatem?

Extra
Čtěte více: atletika | Bolt Usain | sport
  • Jamajský sprinter se v sobotu na mistrovství světa v Londýně rozběhne k poslednímu velkému finále své kariéry.
  • Završí se příběh nejlepšího a nejlépe placeného atleta všech dob dalším vítězstvím?
  • Usain Bolt má na kontě osm zlatých medailí z olympiády a jedenáct ze světových šampionátů.
jarvis_5983706c498e27acf5d4a743.jpeg V Londýně začíná mistrovství světa v atletice. Kariéru na něm ukončí jamajský sprinter Usain Bolt. Foto: ČTK/AP

Vzpomínáte na olympijské finále stovky v Pekingu 2008? Usain Bolt tam předvedl něco, co se stalo symbolem totální sportovní dominance. Závěr závodu úplně vypustil, přesto byl před svými soupeři tak daleko, že se málem nevešli do cílové fotografie − a navrch vytvořil světový rekord. Nic podobného o tomto víkendu, kdy se legendární jamajský sprinter rozběhne k poslednímu velkému finále kariéry, očekávat nemůžeme. Boltovi je jednatřicet, měl problémy se zády, vyrostla mu nová, o sportovní generaci mladší konkurence a celý sportovní svět řeší vlastně jen jednu otázku: rozloučí se Bolt v sobotu na mistrovství světa v Londýně s kariérou vítězstvím a dvanáctým titulem světového šampiona?

Ať už to dopadne jakkoliv, v každém případě se uzavře jeden z nejsilnějších sportovních příběhů současnosti. Největší hvězda atletické historie vyrostla z kluka pocházejícího z nepříliš luxusních poměrů jamajského městečka Tre­lawny, kterého dlouho zajímal víc kriket a fotbal než atletika a jemuž ještě v době, kdy už nastupoval na světových mítincích, hrozilo, že si kariéru zkazí zálibou ve večírcích a fastfoodech. Když v roce 2008 získal svoje první olympijské zlato, prohlásil: "Chci se stát legendou."

Cíl splněn. Má osm zlatých olympijských medailí, jedenáct zlatých ze světových šampionátů, drží světové rekordy na 100 a 200 metrů, které budou jen těžko k překonání. "Můžete donekonečna debatovat, kdo je nejlepší fotbalista nebo tenista historie, ale není sporu o tom, že tenhle chlapík je nejlepší sprinter všech dob," prohlásil pro BBC šéf světové atletiky Sebastian Coe.

Je to tak. Bolt je zkrátka návštěvník ze sportovní utopie. "Běh je v téhle souvislosti nepatřičný výraz, spíš to vypadá, že musel objevit nějakou novou formu pohybu," glosoval list Tagesspiegel Boltův světový rekord z Berlína 2009, který má hodnotu 9,58 sekundy.

Zní to nadneseně, ale vlastně je to pravda. Biomechanici stále kroutí hlavami nad tím, že Boltovi stačí k překonání stometrové vzdálenosti 41 kroků, o čemž se jeho soupeřům může jen zdát. "Bylo to, jako by se mi jeho kolena míhala před očima," popsal dojem z Boltova běhu po jedné z četných porážek jeho dlouholetý konkurent, Američan Tyson Gay.

Sportovní vědci se dosud přou o to, jakého výkonu v době své vrcholné formy by Bolt býval byl schopen. Většina dochází k závěru, že kdyby se na olympiádě v Pekingu "neflákal", mohl dosáhnout času výrazně lepšího než 9,69. "Kdyby měl ideální vítr do zad a ideální podmínky, nezvolnil a udržel rychlost až do konce, mohl ten den běžet dokonce 9,52 sekundy," tvrdil v časopisu New Scientist po podrobné analýze norský vědec Hans Eriksen.

Je toto hranice lidských možností? Bolt sám si myslí, že ne, že je možné běžet stovku i za 9,40. Má-li pravdu, se hned tak nedozvíme. Alespoň dokud se nenarodí jiný Bolt.

Obtížně k překonání budou i Boltovy příjmy. Když v roce 2008 prohlásil, že by chtěl jako první atlet v historii vydělat víc než deset milionů dolarů ročně, znělo to trochu nabubřele. Jenže pak začala jízda. Ricky Simms, majitel agentury Pace Sports Management se sídlem v Monaku, který se o Bolta stará už od jeho šestnácti let, se činil a k Boltovu hlavnímu sponzorovi − firmě Puma − rychle přibyly mimo jiné společnosti Gatorade, Hublot, Virgin Media, Nissan Motors, načas se stal i tváří kampaně společnosti Visa. Dohromady má dnes kolem dvacítky globálních a regionálních partnerů, kteří na něm opravdu nešetří.

Výsledek? Bolt nyní vydělává na sponzorských smlouvách, startovném a bonusech za výkony na mítincích 34 milionů dolarů ročně a podle žebříčku časopisu Forbes je 23. nejlépe placeným sportovcem světa. Nemusí se stydět ani před "jedničkou", kterou je s 93 miliony dolarů Boltův přítel, portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo. (Mimochodem, Bolt fandí Manchesteru United a v době, kdy za něj Ronaldo nastupoval, si spolu občas zatrénovali.)

Boltovy příjmy vyniknou zejména ve srovnání s ostatními atletickými hvězdami. Vydělává ročně desetkrát více než třeba britský vytrvalec Mo Farah nebo kdokoliv jiný, kdo se v současné době pohybuje po oválech. Taková finanční dominance nemá v žádném jiném sportu obdoby, a to ani historicky.

"Ulovit" Bolta byla pro pořadatele mítinků prestižní, ale nikoliv levná záležitost. Podle ne­oficiálních informací organizátoři ostravské Zlaté tretry, které se jamajský sprinter opakovaně účastnil, platili kolem pěti milionů korun. Jiné mítinky ale Bolt stál výrazně víc. "Požadavky vyletěly na 400 tisíc eur," postěžoval si po londýnské olympiádě například mluvčí berlínského mítinku ISTAF Claus Frömming. S takovými cenami není divu, že si Bolt v posledních letech mohl dovolit zhruba jen deset startů ročně. Ale na druhou stranu, pořadatelé si mohli být jistí, že Bolt sám vyprodá celý stadion.

V době dopingových skandálů se samozřejmě čas od času objeví pochybnosti, zda výkony, kterých Bolt dosáhl, nejsou výsledkem ještě něčeho jiného než výjimečných dispozic a tvrdého tréninku. Sprinterské disciplíny jsou za poslední roky doslova prosáklé podvody. Od doby, kdy musel zlatou olympijskou medaili ze Soulu 1988 vrátit Kanaďan Ben Johnson, se vyrojil celý špalír podvodníků. Tři zlaté olympijské medaile musela vracet ve své době neporazitelná Američanka Marion Jonesová, o rekordy přišli její krajané Tim Montgomery a Justin Gatlin a galerii "úspěchů" sportovní biochemie doplňují namátkou další Američané Maurice Greene a Tyson Gay, Brit Linford Christie či Jamajčan Asafa Powell.

Leckdo si řekne, že je zvláštní, že by někdo "čistý" mohl dosahovat ještě o třídu lepších výkonů než všichni tito hříšníci. "Když najednou rekordy doslova prší z nebe, musíme zbystřit," prohlásil dopingový expert Viktor Conte, který předtím, než přešel na druhou stranu, vedl kalifornskou laboratoř Balco. Ta proslula jako výrobna tehdy nezjistitelného steroidu THG a dodávala ho světovým sportovním špičkám. Právě Conte zpochybňoval Boltovy výkony z olympiády v Číně, ale pro svá podezření nepředložil žádné důkazy.

Je nicméně zřejmé, že Bolt se v dopingovém prostředí pohyboval. Loni zpětně přišel o zlatou medaili z Pekingu 2008 ze štafety poté, co se prokázalo, že dopoval jeho parťák Nesta Carter. Podstatné ovšem je, že Bolt sám nebyl pozitivně testován nikdy. Před dopingem opakovaně varuje a věří, že postupně bude atletika od dopingu očištěna. "Během posledních let se udělalo mnoho, bylo odhaleno množství dopujících atletů. Dnes už každý chápe, že pokud podvádí, bude odhalen a potrestán," říká Bolt.

Jestli se nestane něco totálně nepředpokládaného, nastoupí Bolt v sobotu ve 22 hodin k poslednímu individuálnímu finále své kariéry. Jeho šance na vítězství? Tutovka to tentokrát opravdu není. Letos se představil jen na minimu závodů, na své oblíbené Zlaté tretře běžel stovku za 10,06 sekundy. Poslední závod, mítink Zlaté ligy v Monte Carlu, mu přinesl vítězství za 9,95, ale byl to boj do posledního metru. Hned deset sprinterů letos běželo rychleji. "Nepodceňujte mě, jsem připraven," říká ale Bolt. Dopředu mu přeje i štěstí. Na startu bude chybět Kanaďan Andre De Grasse, který je obecně považován za Boltova nástupce. Je to zřejmé i z toho, že si ho od dosavadního sponzora Nike přetáhla za deset milionů dolarů ročně "Boltova" Puma.

"Nezáleží na tom, jak vystartujete, důležité je, jak jste na tom na konci," říká Bolt s oblibou v odkazu na svou tradičně horší startovní reakci. Pokud v Londýně vyhraje, bude to i v přeneseném významu konec jaksepatří. Skončit kariéru jako dvanáctinásobný mistr světa (dokonce třináctinásobný, pokud Jamajka vyhraje i štafetu), to se ještě žádnému atletovi nepodařilo. A sotvakdy podaří.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Inkluze pomáhá i nadaným dětem. Nemusí čekat na pedagogicko-psychologickou poradnu, učitelé je odhalí díky testům

Americké trhy mají za sebou rekordní sérii. Finančníci očekávají "soudný den"

Desítky politických stran porušují zákon, odhalil nový úřad. Nedodávají například informace k transparentním účtům

Musíme najít způsob, jak se s umělou inteligencí spojit, říká její vývojář Marek Rosa

Drahoš se stal třetím oficiálním kandidátem na prezidenta, nasbíral již více než 78 tisíc podpisů

reklama