reklama

Dědek za časů Babiše

Čtěte více: Dědek Dalibor | politika | volby
  • Šance, že Dalibor Dědek vytáhne Starosty a nezávislé do sněmovny, jsou nejisté.
  • Andreje Babiše jeho kandidatura ale nepotěší - je tu byznysmen, který si nemyslí, že lze stát řídit jako firmu.
  • Majitel Jablotronu by mohl představovat novou podobu angažmá úspěšného byznysmena v politice: energii prostou bezskrupulóznosti a megalomanie.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Do politiky bych jít nemohl, rychleji mluvím, než myslím, říkal před dvěma lety v rozhovoru pro časopis Ekonom byznysmen Dalibor Dědek. A vida. Už je tam. Ve volbách do sněmovny bude majitel firmy Jablotron kandidovat za hnutí Starostové a nezávislí a pokusí se přitáhnout k formaci další výrazné tváře. Jaké jsou jeho šance a jakou stopu může v české politice zanechat?

K odpovědi na první otázku je nutno přistupovat střízlivě. Dědek je nesporně zajímavá osobnost, která Starostům pomůže. Na Liberecku a Jablonecku ho zná každý, v regionu má − s nadsázkou řečeno − pozici lokálního svatého, podobně jako například na uherskohradišťsku Ivo Valenta, ovšem s tím podstatným rozdílem, že o Dědkovi si nikdo nemyslí, že by byl šíbr. Jeho podnikatelský příběh je podle dostupných informací až neuvěřitelně čistý, pro což mohou být různá vysvětlení, ale nejpravděpodobnější bude to nejjednodušší − že je to prostě pravda. Jméno Dalibor Dědek může do jisté míry fungovat i za hranicemi regionu. Když před dvěma lety hledal časopis Ekonom nového Baťu, u čtenářů Dědek s přehledem zvítězil, řada lidí ho zná jako sponzora vědy nebo si ho pamatuje jako nositele medaile Za zásluhy, kterou dostal od Miloše Zemana. Ale přece jen: bude to − takto narychlo − k výraznému politickému úspěchu stačit? K lehké skepsi svádí vzpomínka na rozjezd projektu Andreje Babiše. Když Babiš založil ANO 2011, na první pokus se svými kandidáty do Senátu naprosto vyhořel a trvalo mu dva roky, než se za využití obrovských finančních prostředků a gejzírů osobní energie stal celostátním fenoménem. Babiš byl přitom v době, kdy vstupoval do politiky, třetím nejbohatším Čechem. Dědek, který je s pěti miliardami majetku na konci první padesátky, by musel stihnout něco podobného za dva měsíce. Je to krajně obtížná mise, takže pokud volební lídr Starostů a nezávislých Jan Farský tvrdí, že nyní "je dosažení 10 procent ve volbách povinností", lze o tom vyjádřit značné pochybnosti.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse

Češka je mezi nejvlivnějšími Evropany. Europoslankyně Sehnalová už šest let bojuje proti dvojí kvalitě potravin

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Jízda bitcoinu má znaky bubliny. Investoři mu ale věří a cenu žene vzhůru i přebytek hotovosti, který nemají kam umístit

Severní Korea se bojí námořní blokády ze strany USA. Považovali bychom ji za vyhlášení války, prohlásil vládní list

reklama