reklama

Chtěli se operátoři pomstít za přístup státu? Ministerstvu, které jim nejde na ruku, nabídli třikrát dražší ceny

Čtěte více: mobilní operátor | MPO | data | telekomunikace
  • Za kontrakt se státními orgány by operátoři dali duši.
  • Nabízené ceny jsou pro občany z říše snů.
  • Nyní se ale objevila jedna křiklavá výjimka.
  • Je jen náhodou, že služby mají podražit zrovna ministerstvu, které prosadilo zákon, proti němuž operátoři protestovali?
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Dlouhá léta platí, že o firemní zákazníky se čeští telekomunikační operátoři perou a jsou ochotni jim nabídnout podmínky, o nichž se "normálním" zákazníkům objednávajícím služby pro sebe či rodinu ani nesní. Snad ještě atraktivnější jsou pro telekomunikační giganty státní úřady. Jednou smlouvou pod sebe dostanou stovky i tisíce SIM karet, a to na dlouhé roky. Neschopnost státních organizací dotáhnout do konce nová výběrová řízení je totiž pověstná, a tak se smlouvy domluvené v minulé dekádě, kdy byly ceny mnohem vyšší, uplatňovaly i v době, kdy už byly trh a technologie zcela jinde.

Když už se staré smlouvy přes všechny překážky konečně povede "přesoutěžit", cena za volání, SMS i data klesá přímo závratně. Zářným příkladem je zlevnění na méně než desetinu, kterého dosáhlo ministerstvo financí letos na jaře. Úspěch se tehdejší šéf ministerstva Andrej Babiš snažil přes sociální sítě prodat jako příklad toho, jak efektivně resort řídí. Hned nato se ještě levnějšími službami na ministerstvu zemědělství pochlubil Marian Jurečka.

Ministerstvo průmyslu chtělo ušetřit na tarifech 

Operátoři však nabídli třikrát vyšší ceny, než jaké úřad platí dnes.Mobilní telefon - Ilustrační foto.

Čtěte zde

Veřejnost ale úsporu výdajů státních orgánů, obecně jistě více než žádoucí, vnímala jinak, než si političtí matadoři představovali. Zvěst o neomezeném volání za padesátikorunu a solidním přídělu dat za cenu jednoho piva totiž dál vyhrotila otázku, proč občané platí za totéž desetinásobek. Jistě, velkoobchodní nabídky mají svá pravidla a množstevní sleva má logiku, ovšem úspory z rozsahu nejsou nikdy a nikde takové, aby se ceny mohly lišit o řád. V Česku, kde už lidé vědí, že za volání a data platí více, než kolik je běžné jinde, ať už v bohatších, nebo chudších zemích, dramatický rozdíl vyvolal dojem, že státu se daří šetřit na úkor občanů.

 Se zvýhodňováním státních orgánů je − zdá se − konec. Ukazuje to výsledek výběrového řízení na ministerstvu průmyslu a obchodu, kterému operátoři nabídli horší podmínky, než mělo dosud. Těžko přitom označit za náhodu, že telekomunikační obři změnili přístup zrovna v případě ministerstva, jež jim už, na rozdíl od éry ministra Mládka, nejde na ruku a prosadilo zákon se sankcemi, které mohou operátory opravdu bolet. Zdražení na trojnásobek je ale tak očividný a dětinský "šprajc", že by měl sloužit jako budíček. Je nutné konečně prosadit centrální nákup, který by v tomto a v dalších oborech státu reálně šetřil peníze. A současně stát musí připravit takové podmínky, které by na český trh přilákaly dalšího operátora. Koexistence současné silné trojky je až příliš idylická a její dopad na trh je od kartelu těžké odlišit.

(Titulek komentáře původně zněl "Operátoři a chabě maskovaný kartel". Rozhodli jsme se ho upravit, protože z jednoho případu nechceme vyvozovat závěr, že operátoři se na nabídkách státním úřadům předem dohadují. Uvidíme, zda se i v dalších výběrových řízeních nezávisle na sobě shodnou na trojnásobku dosavadního tarifu.)

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

ON-LINE: Policie zadržela tři muže z Maroka a jednoho Španěla. Řidič dodávky z Barcelony je stále na útěku

Rychle rostoucí ekonomika snižuje zadlužení Česka. Pokud vlády nezačnou rozhazovat, bude dluh jedním ze tří nejnižších v EU

Wal-Mart bojuje s Amazonem o internetové zákazníky. Zatím má na síti jen čtvrtinové tržby

Finská police postřelila útočníka, který pobodal několik lidí ve městě Turku

Katalánsko se léta potýká s islamisty, v rámci Španělska patří k nejradikálnějším

reklama