reklama

Česká láska k Evropě prochází žaludkem

  • Frustrace z dvojí kvality potravin ve střední Evropě reálně existuje a Evropská komise by ji měla brát naprosto vážně.
  • Nejde o objektivní ukazatele, ale o symboliku. A symboly jsou při rozhodování lidí mnohdy důležitější než cokoli jiného.
  • Možná to bude znít přehnaně, ale v plechovkách s lančmítem se do značné míry rozhoduje o budoucnosti evropského projektu.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Evropská komise uznala, že existuje problém dvojí kvality potravin v západní a východní části unie. Fajn. Jenže "žádnou legislativu v tuto chvíli nechystá", jak se vyjádřil její šéf Jean-Claude Juncker. Stav, kdy se ve stejném obalu skrývá něco jiného v Česku a v Německu, se hned tak nezmění. A to je nebezpečná chyba. Možná to bude znít přehnaně, ale v plechovkách s lančmítem se do značné míry rozhoduje o budoucnosti evropského projektu.

Pravda: nezúčastněný pozorovatel by asi žádný gigantický problém nezaznamenal. Potraviny prodávané ve střední Evropě nejsou závadné, jen občas mají trochu jiné složení a jiný objem než potraviny "západní". Tu o pár procent, tam o pár gramů. Chuť většinou netrpí, finančně taky nikdo nekrvácí. Jenže o objektivní ukazatele tady nejde. Jde o symboliku. A symboly jsou při rozhodování lidí mnohdy důležitější než cokoli jiného.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse

Češka je mezi nejvlivnějšími Evropany. Europoslankyně Sehnalová už šest let bojuje proti dvojí kvalitě potravin

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Jízda bitcoinu má znaky bubliny. Investoři mu ale věří a cenu žene vzhůru i přebytek hotovosti, který nemají kam umístit

Severní Korea se bojí námořní blokády ze strany USA. Považovali bychom ji za vyhlášení války, prohlásil vládní list

reklama