reklama

Česká láska k Evropě prochází žaludkem

  • Frustrace z dvojí kvality potravin ve střední Evropě reálně existuje a Evropská komise by ji měla brát naprosto vážně.
  • Nejde o objektivní ukazatele, ale o symboliku. A symboly jsou při rozhodování lidí mnohdy důležitější než cokoli jiného.
  • Možná to bude znít přehnaně, ale v plechovkách s lančmítem se do značné míry rozhoduje o budoucnosti evropského projektu.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Evropská komise uznala, že existuje problém dvojí kvality potravin v západní a východní části unie. Fajn. Jenže "žádnou legislativu v tuto chvíli nechystá", jak se vyjádřil její šéf Jean-Claude Juncker. Stav, kdy se ve stejném obalu skrývá něco jiného v Česku a v Německu, se hned tak nezmění. A to je nebezpečná chyba. Možná to bude znít přehnaně, ale v plechovkách s lančmítem se do značné míry rozhoduje o budoucnosti evropského projektu.

Pravda: nezúčastněný pozorovatel by asi žádný gigantický problém nezaznamenal. Potraviny prodávané ve střední Evropě nejsou závadné, jen občas mají trochu jiné složení a jiný objem než potraviny "západní". Tu o pár procent, tam o pár gramů. Chuť většinou netrpí, finančně taky nikdo nekrvácí. Jenže o objektivní ukazatele tady nejde. Jde o symboliku. A symboly jsou při rozhodování lidí mnohdy důležitější než cokoli jiného.

Je dobré si přiznat, že do EU jsme (většinově) vstupovali nikoli z idealismu "sdílených hodnot a solidarity", ale hlavně s představou, že se díky ní budeme mít jako v Německu. Když se požadovaný výsledek stále nedostavuje, mají mnozí pocit, že je to nespravedlivé a že nám unie vlastně pořád něco dluží. Dvojí kvalita potravin je přesně to, co tenhle podvědomý pocit materializuje, symbolizuje a umocňuje zároveň. Unii ve výsledku stále nepovažujeme tak úplně za svou, ale spíše za "jejich". Dokonce i Evropská komise je ve středoevropském diskurzu často považována za instituci, která hájí především zájmy západních zemí a přihlíží, jak je se Středoevropany nakládáno jako s lidmi druhé kategorie. Příliš racionality v tom sice není, ale s pocity a naladěním nemá valný smysl polemizovat. Frustrace zkrátka ve střední Evropě reálně existuje, a pokud jde o udržení důvěry v eurounijní projekt, musí ji vzít Evropská komise naprosto vážně.

Dvojí kvalita potravin není − viděno v tomto světle − žádná technikálie, která by se dala zařadit na čekací listinu bruselské úřední mašiny. Je to politický problém a jako k takovému by k němu měla komise přistoupit. Slovenský premiér Robert Fico, který za V4 s Junckerem jedná, má koneckonců pravdu, že pokud existuje europřípis na kdeco, může se legislativně vyřešit i tento ožehavý problém.

Všude symbolicky platí, že láska k Evropě prochází žaludkem. Ve střední Evropě to platí i doslova. Pokud bude přetrvávat pocit, že jsou zdejší žaludky naplňovány špatně, bude zle. Nebo bude alespoň marné čekat, že v Česku a státech V4 zafungují apely na společnou odpovědnost a na solidaritu s jinými zeměmi.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Inkluze pomáhá i nadaným dětem. Nemusí čekat na pedagogicko-psychologickou poradnu, učitelé je odhalí díky testům

Americké trhy mají za sebou rekordní sérii. Finančníci očekávají "soudný den"

Desítky politických stran porušují zákon, odhalil nový úřad. Nedodávají například informace k transparentním účtům

Musíme najít způsob, jak se s umělou inteligencí spojit, říká její vývojář Marek Rosa

Drahoš se stal třetím oficiálním kandidátem na prezidenta, nasbíral již více než 78 tisíc podpisů

reklama