Írán ve čtvrtek úspěšně otestoval nosnou raketu Simorgh, s jejíž pomocí může do vesmíru vyslat satelit. Podle agentury Reuters to oznámila íránská státní televize. Americké ministerstvo zahraničních věcí označilo zkoušku za provokaci a porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"Vesmírné centrum imáma Chomejního bylo slavnostně otevřeno úspěšným testováním nosné rakety Simorgh," uvedla televize s tím, že raketa je schopna na oběžnou dráhu 500 kilometrů nad zemským povrchem umístit 250 kilogramů vážící satelit.

Teherán sáhl k testu v době, kdy čelí ze strany Spojených států kritice kvůli svému balistickému programu. Ačkoli zkouška není přímo v rozporu s textem jaderné dohody, kterou Írán v roce 2015 uzavřel se šesti světovými mocnostmi, americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že krok Íránu je v rozporu s duchem této dohody. Úmluva předpokládala, že Írán omezí svůj program obohacování uranu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

"Považujeme to za pokračování vývoje balistických raket," prohlásila o testu mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová. "Považujeme to za provokaci," dodala.

Írán se věnuje programu vyslání satelitů již řadu let. Západní státy se však obávají, že technologie dlouhého doletu užívané k umísťování satelitů na oběžnou dráhu mohou být využity rovněž k odpalování bojových hlavic, i když Írán popírá, že by měl něco takového v úmyslu.

V říjnu loňského roku šéf íránské vesmírné agentury poprvé projevil zájem spolupracovat s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Írán přitom nabídl, že se podělí o své vědecké poznatky a informace ze satelitů s dalšími státy.