reklama

Jak číst dobré zprávy z ekonomiky

  • Statistici nyní vykreslují minulost v lepším světle.
  • Ekonomové současně zlepšují odhady růstu pro současnost a blízkou budoucnost.
  • Dostáváme se na vrchol ekonomického cyklu?
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Statistika je přesný součet nepřesných čísel, říká zlidovělé moudro, se kterým je těžké polemizovat. Současně je ale jasné, že k lepším datům, než jakými nás zásobuje statistický úřad, se v dané chvíli nedostaneme. Logickým závěrem je statistické údaje nepřeceňovat a snažit se brát s rezervou jak dobré, tak i špatné zprávy. Uměřenost se většinou vyplácí. Tuplem to pak platí pro interpretaci prognóz.

Když jde o ekonomiku, přicházejí poslední roky statistiky ve dvou variantách: dobré a ještě lepší. Po letech "zdvojené" recese je to logické. Některé domácnosti odkládaly nákupy a nyní to dohání, firmy s investicemi také obvykle čekají na lepší časy, ať už oznamované oživením poptávky či výhledem na dotace, celek rámuje dobrá situace na zahraničních trzích. To vše působí i na trh práce tak silně, že z informace "nezaměstnanost je nejnižší v Evropě" je už div ne klišé. Platy rostou, propouštění se nebojí skoro nikdo a to celé opět pohání poptávku. Banky cyklus ještě přiživují vnucováním půjček nalevo napravo, přičemž ty jsou díky (tedy jestli je slovo "díky" ještě namístě) nulovým sazbám docela levné, při zohlednění inflace možná reálně nejlevnější, co kdy byly.

Pozitivních signálů je tolik, že spustily lavinu optimističtějších prognóz. Posunutí výhledů směrem vzhůru přitom není vůbec malé. Třeba ekonomové Komerční banky zlepšili odhad růstu o celý procentní bod, a pokud jejich prognóza vyjde, zažilo by domácí hospodářství druhý nejlepší rok v posledním desetiletí. Výhled zlepšuje i Česká bankovní asociace, což je vlastně automatické, protože ta průměruje odhady tuzemských bank. Po víkendu se celkem jistě dočkáme optimističtějšího odhadu i od ministerstva financí, i když to poslední roky patří mezi skeptiky, snad aby rozpor mezi růstem ekonomiky a plánovaným deficitem rozpočtu příliš nezdůrazňovalo.

Statistický úřad navíc přehodnocuje data za poslední léta směrem nahoru. Z roku 2015 se tak ve zpětném zrcátku ukazujícím nově +5,4 procenta stalo období boomu. Rosteme tedy z o něco vyššího základu a přitom rychleji. Jsme už na vrcholu konjunktury? To nikdo s jistotou neví, ale v každém případě si užíváme tempo, o kterém v době recese ekonomové truchlivě prohlašovali, že už je pro Česko dlouhodobě neudržitelné. Můžeme věřit, že ekonomika překonává některé brzdy, ale současně není špatné ztrácet ze zřetele poučku: data jsou nejméně spolehlivá tehdy, když se lámou trendy.

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

ON-LINE: Policie zadržela tři muže z Maroka a jednoho Španěla. Řidič dodávky z Barcelony je stále na útěku

Rychle rostoucí ekonomika snižuje zadlužení Česka. Pokud vlády nezačnou rozhazovat, bude dluh jedním ze tří nejnižších v EU

Wal-Mart bojuje s Amazonem o internetové zákazníky. Zatím má na síti jen čtvrtinové tržby

Finská police postřelila útočníka, který pobodal několik lidí ve městě Turku

Katalánsko se léta potýká s islamisty, v rámci Španělska patří k nejradikálnějším

reklama