reklama

Musíte mít měnu, se kterou vyhrajete formuli 1

Čtěte více: Česko | koruna | euro | měnová politika | měna | intervence
  • Rozhodování o měnové politice je podle Philippa Bacchetty jako volba pneumatik v závodě. Vždy dojedete, ale jen s těmi správnými vyhrajete.
  • Česko zvládlo měnové intervence.
  • Trvalejší měnový závazek - euro - nepřijde před rokem 2021, říká švýcarský expert.
jarvis_59779608498e42ee764add71.jpeg Philippe Bacchetta, profesor makroekonomie z Lausannské univerzity Foto: Zbyněk Pecák

Jak jdou dohromady měnový kurz a pneumatiky používané na závodech formule 1? Podle uznávaného experta Philippa Bacchetty to je dobré přirovnání, jak vysvětlit, kdy se rozhodnout pro pevný a kdy naopak pro plovoucí kurz. "Dle aktuálního počasí a jeho předpovědi si musíte vybrat, zda zvolíte pneumatiky na sucho, či na mokro. Dojeli byste na obou, ale jen na těch správně vybraných zvítězíte," vysvětluje příměr. "A jakmile se jednou rozhodnete, nezbývá nic než se s rozhodnutím sžít a závod dojet. Měnit pneumatiky během závodu je totiž dost obtížné," dodává.

Kdo nechápe složité modely, které Bacchetta propočítává, tak tohle pochopí zaručeně. A profesor vysvětluje, že tato jednoduchá pravidla lze aplikovat na jakékoliv měnové dobrodružství. Ať už to jsou krátkodobé intervence, nebo přistoupení k euru na mnohem delší dobu.

Měli jsme během těch tří a půl let, kdy Česká národní banka intervencemi oslabovala korunu, nasazeny ty správné pneumatiky, abychom vyhráli závod formule 1?

Pro mě byl český experiment mimořádně zajímavý, protože těch přechodů od pevného k plovoucímu kurzu či naopak není zas tak moc. A Češi se ty "měnové pneumatiky" vyměnit rozhodli, a to dokonce dvakrát. A vždy to bylo celkem zvládnuto. Takže z mého pohledu je to úspěch.

Je nutné zdůraznit, že odchod z kurzového závazku je vždy mnohem těžší, protože čelíte spekulantům, kteří sází na zhodnocení či znehodnocení měny.

Takže i když má závazek průběžně pozitivní dopad, nikdy se nevyhnete riziku problematického, či dokonce chaotického konce závazku. Podívejte se na zkušenost mého Švýcarska z roku 2015. Česko může být šťastné, že ten odchod zvládlo relativně klidně.

Zmínil jste švýcarskou zkušenost. Co tam bylo jiného oproti českému závazku?

Švýcarská centrální banka se potýkala s opravdu značným zhodnocováním franku. V Česku šlo primárně o nebezpečí deflace. Oba příběhy mají samozřejmě nějakou podobnost a i podobný lék, ale těch rozdílů je tam opravdu hodně a švýcarský problém byl nepochybně komplikovanější.

Vždyť také exit v lednu 2015 byl mnohem divočejší a frank oproti euru okamžitě vyskočil o desítky procent.

Dozvěděli jsme se něco nového po těchto intervenčních dobrodružstvích o kurzu jako měnovém nástroji?

Možná to bude znít jednoduše, ale tím hlavním ponaučením je, že v mimořádných situacích musíte dělat mimořádné věci. Měnit ony "měnové pneumatiky" není zdaleka tak jednoduché jako při reálných závodech formule 1.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse

Živě: Kalousek oznámil odchod z čela TOP 09. Na sněmu nebude obhajovat funkci

Piráti pro všechny případy připravili seznam ministerstev, o která stojí: Zajímá je hlavně průmysl, ale i finance nebo školství

Zeman ví, že Babiš je jediný politik, který ho může ohrozit. Jeho vládu jmenuje až poté, co ANO rozhodne, koho podpoří v boji o Hrad

Proti řidiči v Plzni zakročili se zbraní v ruce a v civilu šéfové zásahové jednotky. Jeden z nich loni získal medaili za příkladnou práci

Facebook na Slovensku testuje zásadní změnu, ukazuje pouze příspěvky přátel a reklamu

reklama