reklama

STAN táhnou do bitvy, kterou nemusí přežít

Čtěte více: STAN | volby | kandidát | sněmovna | KDU-ČSL
  • Starostové si myslí, že jít nyní na lidoveckou kandidátku, znamenalo by to pro ně začátek konce. Jenže je to naopak.
  • Začátkem konce může být rozhodnutí kandidovat samostatně. STAN mají jen malou šanci, že se dostanou do sněmovny.
  • Můžou se vytratit z povědomí, začít se drolit a postupně je může rozebrat Andrej Babiš.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Ve filmu Ridleyho Scotta Království nebeské je působivá scéna, v níž namotivovaná armáda vyráží do boje proti silnějšímu nepříteli. Skoro to vypadá, že se v ní Starostové zhlédli. Odmítli nabídku lidovců na účast na kandidátkách a hrdě vyrážejí do volební bitvy sami. Leckomu se to může jevit sympaticky a Starostové jsou nyní určitě sympatičtí především sami sobě. Jenže sebevědomí je zdravé pouze tehdy, když ho doprovází realismus. A toho je v jejich rozhodnutí pomálu.

Šance, že STAN překročí pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, je nevelká. Preference hnutí jsou plus minus dvouprocentní a měsíce se nehýbou. V hlavním stanu Starostů ovšem zvítězilo přesvědčení, že výzkumy neodpovídají reálným šancím. Utěšují se představou, že se může zopakovat scénář z krajských voleb, kdy vzdor průzkumům dosáhli celostátně 10 procent. Inu, když máte regionálně třeba 32 procent jako na Liberecku Martin Půta, lehce propadnete velikášství. Jenže v celostátních volbách se lidé rozhodují jinak než v krajských. Starostové "fungují" přesně do úrovně kraje, což nakonec vyplývá už z jejich názvu. Řada lidí nechápe, proč by vlastně měli být jako samostatná strana ve sněmovně, a STAN to zatím nedokázali srozumitelně objasnit. Šance, že se to za tři měsíce povede, je nevelká.

Starostům se dá rozumět, že je lidovci naštvali, když couvli z dojednané koalice. Ale zároveň se těžko chápe, proč odmítli novou nabídku jít na lidovecké kandidátky. Lidovci velkoryse nabízeli šest lídrů a osm druhých míst, Starostové měli jistotu, že se do sněmovny dostanou. Argument, že by pak nebyli vidět, protože by byli členy klubu KDU, stejně jako byli dosud členy klubu TOP 09, je slabý. Nejpravděpodobnější alternativou je, že ve sněmovně nebudou vůbec. Starostové si myslí, že jít nyní s lidovci by znamenalo začátek konce. Jenže je to naopak. Začátkem konce může být rozhodnutí kandidovat samostatně. Pokud se Starostové nedostanou do sněmovny, nebudou mít peníze za mandáty, nebudou mít linku do vysoké politiky, nebudou mít šanci prosazovat svůj program. Zastoupení v Senátu jim pro uchování vlivu stačit nebude. STAN se můžou vytratit z povědomí, začít se drolit a postupně je může po součástkách rozebrat Andrej Babiš.

Jistě, může se udát pětiprocentní zázrak. Ale přesto: pokud jde o Scottův film, měli možná Starostové spíš než na obraz motivované armády mířící do bitvy dát na scénu, která následuje v prostřihu. Nad bitevním polem se vznášejí krkavci. A původně nadšená armáda už neexistuje.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Inkluze pomáhá i nadaným dětem. Nemusí čekat na pedagogicko-psychologickou poradnu, učitelé je odhalí díky testům

Americké trhy mají za sebou rekordní sérii. Finančníci očekávají "soudný den"

Desítky politických stran porušují zákon, odhalil nový úřad. Nedodávají například informace k transparentním účtům

Musíme najít způsob, jak se s umělou inteligencí spojit, říká její vývojář Marek Rosa

Drahoš se stal třetím oficiálním kandidátem na prezidenta, nasbíral již více než 78 tisíc podpisů

reklama