Členové Starostů zažívají zklamání poté, co jim lidovci v úterý definitivně vypověděli předvolební koalici. Šéf Starostů Petr Gazdík považuje za reálné, že STAN v podzimních volbách nakonec vůbec kandidovat nebude. Starosty ve sněmovně nepovažuje za hlavní prioritu. Zároveň odmítá spekulace o spolupráci s jinou stranou. "Pokud bychom měli kandidovat na něčí listině, byli by to lidovci," tvrdí Gazdík.

To, o čem se v zákulisí mluvilo už několik týdnů, se v úterý stalo definitivní realitou: lidovci Starostům vypověděli koaliční předvolební spolupráci. Překvapilo vás to?

Rozhodně to nebyl blesk z čistého nebe. Signály z regionů KDU-ČSL tu byly. Mrzí mě to, česká politická scéna by si zasloužila větší odvahu. Ta snaha lidovců, abychom vstoupili na jejich kandidátky (nikoliv jako koaliční partner), se vine už od prosince loňského roku.

Pavel Bělobrádek vás vyzval, abyste přijali domluvená místa na jejich kandidátkách. O tom rozhodne příští úterý váš celorepublikový sněm. Nevydělali byste právě na takové variantě jako Starostové nejvíce? Znamenalo by to pro vás téměř jisté poslanecké mandáty, na rozdíl od nejisté koalice s nutnou desetiprocentní podporou…

My jsme ale projekt třetí síly nevytvořili pro to, aby z toho měla prospěch jedna nebo druhá strana. Měl především přilákat k volbám nevoliče. A také měl na české politické scéně ukázat odvahu něco změnit. A to není úplně stejná situace, jako když budeme pouze na kandidátkách KDU-ČSL.

Pro voliče to je ale spíše formalita. Nebo myslíte, že by ti, kteří byli odhodlaní dát hlas koalici, nedali hlas samotným lidovcům s podporou Starostů?

Ve volbách se vždy prověří jen jedna varianta. Jak by dopadly ostatní, nezjistíte. Ale podle reakcí od mnoha našich voličů si nemyslím, že to je pro ně totéž. Byť samozřejmě uznávám, že v rámci toho nebezpečí posunu k více autoritářským režimům a omezení některých svobod na naší scéně by bylo pochopitelné, že bychom na ty kandidátky lidovců šli.

Pavel Bělobrádek ale naopak doufá, že změna řadu voličů uklidní a konečný výsledek vaší společné kandidátky by mohl být o to lepší. Lidé se nebudou bát dát vám hlas, který by v koalici mohl propadnout.

I to je možný pohled. Ale já si počkám na pohled naší členské základny. Já ho nebudu nijak ovlivňovat tím, co bych si třeba osobně přál.

A co byste si přál? Měli by Starostové přijmout místa na kandidátkách lidovců?

To řeknu našim členům až osobně. Ctím princip rozhodování odspodu. Aby ti lidé za ním stoprocentně stáli.

A jste ochotný přijmout variantu, že vaši členové nebudou chtít kandidovat společně s lidovci? Riziko, že nedosáhnete ani podpory 1,5 procenta, na což jsou vázané finanční příspěvky pro stranu?

Teď jste popsala, s čím bojujeme. U nás o tom, jak dopadnou volby, ve skutečnosti nerozhodují lidé, ale předvolební průzkumy.

Stačí, když agentura správně položí otázku tak, aby vyhovovala nějakému zájmu. Kdyby teď koalice s lidovci měla v průzkumech nad 10 procent, vůbec se tady o tom všem nebavíme. Vznikl ale začarovaný kruh mediální masáže, že nemáme 10 procent. A část KDU to ovlivnilo a došli jsme tam, kde jsme teď.

Takže jako Starostové se nebudeme řídit tím, kolik nám nějaká agentura dává nebo nedává procent. V minulosti nás průzkumy obvykle velmi podceňovaly, a výsledek byl v náš prospěch.

Před vámi jsou teď v zásadě čtyři varianty: kandidovat na listině lidovců, jiné strany, samostatně jako Starostové, případně vůbec nekandidovat.

Tu variantu, že bychom kandidovali spolu s jinou stranou než lidovci, vylučuji.

Pro nás je důležitá programová blízkost a s lidovci jsme si momentálně v tomto nejblíže. Takže pokud bychom měli kandidovat na něčí listině, byli by to lidovci.

Ani kdyby se ozvala s nabídkou na pokračování sněmovní spolupráce TOP 09? Kdyby řekli: My vám dáme totéž co lidovci, pojďte zpátky k nám?

Ne. Pro nás není účast ve sněmovně zase tak fatální. My působíme na všech spektrech politiky, máme 1500 starostů a místostarostů. Jsme v devíti krajských radách. Máme 12 senátorů, europoslance… Pro nás to, jestli momentálně jsme ve sněmovně, není nejdůležitější.