Nad hlavou českého národa visí pomyslný Damoklův meč v podobě přísnějších kontrol žadatelů o hypotéku ze strany České národní banky (ČNB). Většina z nich proto příliš neotálí. Jen za květen 2017, podle statistik odborníků z Fincentrum Hypoindex, banky poskytly úvěry v celkové hodnotě 21,16 miliard korun. To je nejvíce od počátku roku. Budou hypoteční úvěry opravdu v budoucnu téměř nedostupné, nebo je jednání ze strany spotřebitelů ukvapené?

Podmínky se postupně zpřísňují 

Regulací ze strany ČNB bylo v poslední době hned několik. Počínaje dubnem 2017 se stala minulostí 100% hypotéka, klienti si tak musí připravit minimálně 10 % financí z vlastních zdrojů, případně je získat nějak alternativně. Tím však omezování nekončí. Úvěry do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti mohou banky poskytnout jen určitému počtu klientů. A v budoucnosti by se měli hodnoty ještě snižovat.

Zpřísnilo se také prověřování bonity žadatelů o úvěr. Poskytovatelé úvěrů nyní musí dostatečně ověřit nejen výši příjmů a výdajů, ale rovněž informace o tom, jak dotyčný splácel či splácí své dosavadní závazky. Pokud tuto kontrolu podcení nebo dokonce neučiní, může se klient do tří let od uzavření smlouvy dožadovat její neplatnosti. Zkrátka – pokud si půjčující žadatele předem neproklepne, je smlouva neplatná. To se samozřejmě vztahuje i na americké hypotéky a překlenovací úvěry ze stavebního spoření.

Budoucnost je zatím nejistá

Pokud nový zákon projde sněmovnou, budou banky muset dokonce dodržovat maximální limity, které ČNB stanoví, jinak dostanou mastnou pokutu. Není ale třeba předčasných obav. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se poslanci návrhu zákona v nejbližší době věnovat nestihnou, a tudíž nebude do voleb schválen.

Úroky mají vzestupnou tendenci

Kromě strachu z přísnějších kontrol, tíží občany ČR také zvyšování úroků. Už v prosinci 2016 se sazby odrazily ode dna a postupně se šplhají zase nahoru. Výrazný podíl na tom má právě novela zákona o spotřebitelském úvěru, což je celkem paradox. Právě díky ní totiž získali spotřebitelé více práv, výhod i možnost snadnějšího předčasného splacení hypotečních úvěrů.

Také už je nepálí řada sankčních poplatků, kterým doposud museli čelit. Pro banky ale tak vznikla hrozba, že o klienty přijdou dříve, než očekávaly, a tak si ztrátu chtějí vykompenzovat právě zvýšením úrokových sazeb. Ti, kteří s hypotékou otálí, tedy riskují, že ji následně mnohonásobně přeplatí.

Kdo aktuálně nabízí nejvýhodnější hypotéku?

Pro reálnější představu o nabídkách bank stačí vyplnit nezávaznou online kalkulačku hypoték, která vám po zadání přibližné pořizovací ceny nemovitosti, výši úvěru, délky fixace a doby, po kterou chcete splácet, porovná aktuálně dostupné produkty na trhu. Také vám ukáže přibližnou výši splátky, úrokovou sazbu a RPSN. Služba je samozřejmě zdarma.

Text nevyjadřuje názor redakce