Za šílené označil izraelský premiér Benjamin Netanjahu na jednání s premiéry zemí visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) v Budapešti chování Evropské unie vůči své zemi. Podle izraelského listu Haarec byla jeho slova ze setkání za zavřenými dveřmi nedopatřením přenášena do sluchátek čekajícím novinářům.

"Evropská unie je jediným sdružením zemí na světě, které dává vztahům s Izraelem, který vyrábí technologie, politické podmínky. Jediné. Nikdo to nedělá," řekl Netanjahu podle listu Haarec premiérům Česka Bohuslavu Sobotkovi, Slovenska Robertu Ficovi, Maďarska Viktoru Orbánovi a polské premiérce Beatě Szydlové. "Je to šílené," dodal.

Podle izraelského listu měl Netanjahu na mysli podmínky týkající mírového procesu s Palestinci, které Evropská unie údajně klade pro uzavření asociační dohody s Izraelem.

Netanjahu podle listu Haarec upozornil na příklad Číny, se kterou má Izrael "zvláštní vztah" a ona se o nic "nestará". "Nestará se o politické záležitosti," uvedl. Stejné je to podle něj ve vztahu s Indií.

Premiérům zemí visegrádské čtyřky podle listu Haarec v nedopatřením uniklém rozhovoru předseda izraelské vlády následně řekl, že by výsledkem dnešní schůzky mohlo být mimo jiné to, že by mohli tlumočit jeho stanovisko dalším členům unie.

"Evropská unie podkopává svou bezpečnost tím, že podkopává pozici Izraele. Evropa podkopává svůj pokrok tím, že podkopává svoje napojení na izraelské inovace bláznivou snahou klást podmínky (dohody)," řekl také Netanjahu.

Izraelského premiéra podle listu následně přerušil předseda maďarské vlády Orbán, podle kterého je Evropa ještě zvláštnější, než si myslí. EU totiž podle něj klade podmínky i těm, kteří už jsou jejími členy, nejen nečlenským zemím. Orbán zjevně narážel na své spory s Bruselem kvůli řadě kontroverzních zákonů.

Evropa podle Netanjahua končí až v Izraeli. "Východně od Izraele už žádná Evropa není," řekl izraelský premiér. Jeho spolupracovníci následně odhalili, že se jeho vyjádření nedopatřením přenáší do sluchátek novinářů, a přenos ukončili, napsal Haarec.

Společný boj proti terorismu a sdílení technologií

Na tiskové konferenci po jednání byl izraelský premiér zdrženlivější. Izrael a Evropa by měly podle něj spolupracovat v boji proti terorismu a také v prosazování technologických inovací. Pětice předsedů vlád se dohodla, že založí společnou pracovní skupinu pro boj proti terorismu.

Setkání V4 a Izraele se konalo poprvé od vzniku Visegrádské skupiny v 90. letech. Maďarský premiér Viktor Orbán poznamenal, že společným tématem středoevropských zemí a Izraele je snaha ochránit hranice a bránit šíření terorismu. Izrael je podle něj zemí, která silně přispívá ke stabilitě Blízkého východu, a tím i k bezpečnější Evropě. Ke společnému úsilí zastavit šíření terorismu má pomoct zvláštní pracovní skupina V4 a Izraele, na jejímž založení se ve středu premiéři domluvili.

"Je v zájmu budoucnosti Evropy, aby s Izraelem spolupracovala v těchto dvou oblastech - v boji proti terorismu a v rozvoji technologií. V prvním případě je to boj se silami minulosti, ve druhém jde o zajištění lepší budoucnosti," uvedl Netanjahu.

Poznamenal, že Izrael může evropským partnerům nabídnout zkušenosti s inovacemi ve všech průmyslových odvětvích. "Jsme národ inovací, máme tisíce start-upů a stojíme o spolupráci s Visegrádskou skupinou i celou Evropou," uvedl.

Český premiér Bohuslav Sobotka doplnil, že také v oblasti vědy, výzkumu a inovací chtějí V4 a Izrael založit pracovní skupinu. "Jsem přesvědčený o tom, že je v zájmu Evropské unie a je v zájmu Izraele, abychom posílili naše vzájemné vztahy," podotkl.