reklama

Kaufland od srpna zvýší platy zaměstnancům. Přilepší si až o tři tisíce korun měsíčně

Čtěte více: Kaufland | obchodní řetězce | mzdy
  • Někteří zaměstnanci obchodního řetězce Kaufland se od 1. srpna mohou těšit na zvýšení platu.
  • Kaufland tak podobně jako ostatní obchodní řetězce v Česku reaguje na potíže s nedostatkem zaměstnanců.
  • Firma bude navyšovat platy zaměstnancům na provozních pozicích, v logistice a v masozávodu v průměru o 14 procent - reálně si tak tito zaměstnanci přijdou na 1000 až 3000 korun hrubého měsíčně navíc.
Kaufland některým zaměstnancům zvýši platy v průměru o 14 procent. Kaufland některým zaměstnancům zvýši platy v průměru o 14 procent. Foto: HN - Jan Rasch

Obchodní řetězec Kaufland navýší od 1. srpna mzdy zaměstnanců na provozních pozicích, v logistice a v masozávodu v průměru o 14 procent. V absolutních částkách jde o zvýšení o 1000 až 3000 korun hrubého měsíčně. Výši průměrné mzdy firma nezveřejnila. Od začátku roku přistoupily ke zvýšení mezd téměř všechny velké řetězce, některé i dvakrát. Nutí je k tomu především nedostatek provozních pracovníků či snaha udržet si stávající. Průměrná mzda české pokladní ale roste jen pomalu a výrazně zaostává za průměrnou mzdou.

"Na nejnižších pozicích garantujeme nejpozději do dvou let od nástupu mzdu minimálně ve výši 21 tisíc korun hrubého měsíčně," uvedla mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl. Firma uvádí, že ke mzdovému ohodnocení nabízí nadstandardní příplatky za noční směny, až pět týdnů dovolené, 13. mzdu pro zaměstnance na nevedoucích pozicích a další benefity. Německý Kaufland zaměstnává v Česku na různé typy pracovních úvazků více než 19 tisíc lidí.

Prodavačce na Ústecku se vloni zvýšila mzda až o 1400, nejvíc se přidávalo v armádě. Podívejte se na přehled vývoje mezd

Řada velkých obchodních řetězců v ČR přidala svým pracovníkům od července. Hypermarkety Globus zvýšily zaměstnancům v obchodech plat v průměru o 1000 korun měsíčně. Tesco zvedlo základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Pracovníci Penny Marketu se dočkali zvýšení v průměru o 860 korun. Albert navýšil mzdy zaměstnancům pracujícím na provozních pozicích v obchodech v průměru o pět procent.

Průměrná mzda provozních zaměstnanců se podle předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáty Burianové v současné době pohybuje kolem 14 500 korun, loni to bylo o 500 korun méně. Portál Platy.cz uvádí průměrnou mzdu na pozici prodavač 15 595 korun, u pokladní 15 319 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda přitom v prvním čtvrtletí letošního roku činila 27 889 korun.

V některých řetězcích jde letos o druhé zvýšení mezd. Obchodníky k tomu nutí situace na trhu práce. "Nedostatek provozních zaměstnanců v prodejnách, snaha řetězců udržet si kmenové zaměstnance a také úspěšné kolektivní vyjednávání o mzdách," uvedla nedávno šéfka odborů obchodu důvody růstu mezd.

Navyšování mezd nastartoval v březnu podle odborářů krok diskontu Lidl, který zvedl nástupní mzdu v obchodech o čtvrtinu. V Lidlu dosahuje při čtyřicetihodinovém úvazku týdně průměrná mzda prodavačů a pokladních podle firmy 24 897 korun. Nástupní mzda pro pokladní v Penny marketu je nyní v průměru 17 500 korun, v Praze 20 500 korun.

ČTK, prp
Přeposlat
Diskuse
reklama

Pět českých příběhů z Londýna před brexitem. Když bude nejhůř, můžeme se sbalit a vrátit, říkají Češi

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Mlékárna Pragolaktos se loni dostala do 150milionového zisku. Tržby jí klesly o devět procent

reklama