reklama

Kyrgyzští diplomaté nedoporučovali spolupráci s českou firmou, kterou podpořil Hrad. Je to skandál, píší tamní média

  • Kyrgyzská média označila udělení zakázky na výstavbu elektrárny české firmě za skandál.
  • Kyrgyzští diplomaté s firmou nedoporučili navázat spolupráci, například kvůli tomu, že nenašli důkaz o úspěšné realizaci projektů v zahraničí.
  • Hradní kancléř Mynář, který firmu podpořil dopisem, podle svých slov firmu neznal a ani se s nikým ze společnosti nesetkal.
Michal Smelík si podává ruku se zástupcem kyrgyzské vlády. Tleská jim prezident Almazbek Atambajev. Michal Smelík si podává ruku se zástupcem kyrgyzské vlády. Tleská jim prezident Almazbek Atambajev. Foto: president.kg

Jako o skandálu píší kyrgyzská média o případu neznámé české firmy Liglass Trading, která minulý týden uzavřela s tamní vládou miliardovou dohodu na stavbu vodních elektráren. Jak upozornil server 24.kg, kyrgyzští diplomaté se o společnost, za kterou se ve středoasijské zemi přimlouval hradní kancléř Vratislav Mynář, důkladně zajímali už v zimě a spolupráci s ní nedoporučili.

O zjištěních kyrgyzského velvyslanectví ve Vídni, které má na starosti i Česko, informovalo tamní ministerstvo zahraničí resort hospodářství a Národní energetický holding. K dopisu, jehož kopii server 24.kg zveřejnil, připojilo poznámku: "Velmi důležité!".

Neznámá česká firma s mizivým obratem postaví v Kyrgyzstánu elektrárnu za miliardy. Pomohl jí Hrad

Diplomaté podotkli, že Liglass Trading na svých stránkách informuje o uskutečněných projektech na Slovensku, v Itálii, ve Velké Británii nebo o spolupráci s Čínou. "Jenže velvyslanectví Kyrgyzstánu v Rakousku nedokázalo najít ani jeden fakt, který by potvrzoval úspěšnou realizaci investičních projektů v zahraničí," stojí v dopise.

Diplomaté upozornili na to, že firma Liglass Trading i spřízněná společnost Fulgeo nezveřejnily účetní závěrky za roky 2015 a 2016. Zdůraznili zároveň, že sesterská firma Liglass, která se zabývala mimo jiné sklářskou výrobou, je v insolvenci.

Kancléř Mynář loni poslal do Kyrgyzstánu dopis, ve kterém se za firmu přimlouvá. Sice přiznává, že firmu nezná, své intervence a přimlouvání však nelituje.

"Za firmu Liglass jsem lobboval stejně jako za mnoho dalších, neboť je to česká firma. V této zemi jsou ještě lidé, kterým na Česku záleží a jsou připraveni něco udělat, třeba se přimluvit, aby firmy měly zakázky a lidé práci. Nikoho z firmy neznám a s nikým jsem se nesetkal," napsal Mynář redakci v SMS.

"A když už mluvíte o poškozování prestiže České republiky, myslím že bude nejlépe, když začnete u sebe a své práce," dodal. Po telefonu mluvit nechtěl.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je v pořádku, že se kancléř přimlouvá za firmu, kterou nezná.

"Výraz 'nezná' znamená, že nebyl veden osobními zájmy, jak jasně uvedl. Firma v Kyrgyzstánu uspěla a rozhodnutí bylo plně na kyrgyzské straně. Zpochybňujete (otázkami) suverénní rozhodnutí Kyrgyzstánu. Tím hrubě narušujete zájmy České republiky urážením partnerské země," odpověděl Ovčáček po několika otázkách, zdali není riskantní doporučovat firmu, o které nikdo nic neví.

Nemáme vazbu na Hrad, odmítá firma

Liglass Trading ani po několika dnech neobjasnila, z jakých peněz chce do miliardové zakázky v Kyrgyzstánu investovat.

"Během jednoho dne či dvou dní vydáme oficiální prohlášení, kde se doberete základních odpovědí," reagoval jednatel firmy Michael Smelík. Vazby na Hrad prý ale nikdo z firmy nemá. "Pana Mynáře jsem nikdy nepotkal, neznám ho. Poslal jsem (Hradu) jeden dopis, ale jejich podpora byla irelevantní, protože vláda se rozhodla vyhlásit výběrové řízení," dodal.

Firmy Liglass, Liglass Trading a Fulgeo spojuje osoba majitele Michaela Smelíka a původně i sídlo v chátrajícím areálu v obci Líšný u Železného Brodu. V lednu se pak Fulgeo přestěhovala do činžovního domu v Radlické ulici na pražském Smíchově.

Tam podle zjištění redakce sídlí i Smelíkova Česko-kyrgyzská obchodní komora, ale i kancelář známého právníka Drahomíra Šachty.

Ambasáda Kyrgyzstánu ve Vídni shrnula, že v prostředí českého byznysu "neexistují jakékoli informace" o obchodní pověsti nebo zkušenostech Smelíkových firem, a proto s nimi "nedoporučuje navazovat spolupráci nebo v ní pokračovat".

Skandál, jak situaci kolem české firmy server 24.kg označil, dosahuje v Kyrgyzstánu do nejvyšších pater. Dohoda byla dojednána na vládní úrovni, jejího slavnostního podpisu se účastnil i prezident Almazbek Atambajev.

"Myslím, že objevující se informace kompetentní státní orgány prověří. Ale i tak jsem přesvědčen, že ti, kdo dohodu připravovali, prostudovali všechny její aspekty," odpověděl v pondělí na otázky novinářů tajemník kyrgyzské Bezpečnostní rady Temir Džumakadyrov.

Michael Švec, Jakub Zelenka
Přeposlat
Diskuse
reklama

Souboj o 200 miliard za dostavbu Dukovan se rozjíždí. Pokud má nový reaktor vyrůst včas, musí ČEZ začít s výběrem dodavatele už na jaře

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Až do dubna jsme vyprodaní, říká majitel výrobce zemědělských strojů Farmet. Firmě se daří v Rusku i ve Spojených státech

Stovky typů notebooků od HP obsahovaly špionský software. Mohly tak sledovat vše, co jejich majitelé napíší, včetně hesel

Střed Evropy Martina Ehla: Soft power slábne. V novém informačním prostoru mají autoritářské režimy náskok před demokraciemi

reklama